Placenta - akú má v tehotenstve funkciu?
Čo je to vlastne placenta? Prinášame vám informácie o tom, čo je to placenta a aké sú jej funkcie.
Placenta – plodový koláč je dočasný orgán, ktorý sa nachádza v maternici ženy počas tehotenstva. Tvarom je oválna alebo sa podobá disku.
Na konci tehotenstva má priemer 15 – 20 cm a váži 500 – 700 gramov. Za normálnych okolností je uložená v hornej časti maternice.
Placenta je pupočnou šnúrou spojená s pupčekom dieťaťa v maternici. Z placenty sa pupočnou šnúrou dostáva od matky k dieťaťu okysličená krv a všetky potrebné živiny – bielkoviny, tuky a vitamíny. Zároveň sú pupočníkom do placenty odvádzané odpadové látky a odkysličená krv.
Z maternice sa vypudzuje počas 3. doby pôrodnej.
Aké funkcie teda plní placenta?
- výživová funkcia – placenta vyživuje bábätko a zároveň sa do nej odvádzajú odpadové látky,
- ochranná funkcia – placenta tvorí akúsi bariéru, ktorá chráni plod pred škodlivinami, ktoré by mohli prejsť z organizmu matky (mikroorganizmy, toxíny) alebo z vonkajšieho prostredia cez organizmus matky k plodu,
- imunologická – dôležitá funkcia placenty, vďaka ktorej imunitný systém matky nepoškodí plod (ak by placenta túto funkciu nemala, plod by bol organizmom ženy považovaný za imunologicky cudzie teleso a vyvolával by imunitné reakcie organizmu matky),
- sekrečná – placenta je mohutná žľaza s vnútornou sekréciou, to znamená, že produkuje hormóny.
Mohlo by vás zaujímať aj: Čo znamená vcestná placenta?
Medzi hormóny, ktoré produkuje placenta patrí:
- choriogonadotropín (HCG) – tvorí sa už 10.deň po oplodnení. Ide o špecifický tehotenský hormón. Prechádza do moču tehotnej ženy, na jeho prítomnosti v moči sú založené domáce tehotenské testy. Produkcia HCG prudko stúpa, vrchol dosahuje v 10. – 12. týždni tehotenstva, potom sa znižuje. Účinkom HCG je pôsobenie na žlté teliesko, ktoré nezanikne, naopak sa zväčší, zmení sa na žlté teliesko gravidity a stupňuje tvorbu progesterónu a estrogénov. Po vyvinutí placenty sa produkcia choriogonadotropínu zníži, žlté teliesko gravidity zaniká a sekrečnú úlohu preberá placenta.
- estrogény – vo zvýšenom množstve sa tvoria až do pôrodu. V prvých týždňoch tehotenstva ich produkuje žlté teliesko gravidity, od tretieho mesiaca tehotenstva placenta. Nachádzajú sa v krvi každej ženy, v období tehotenstva je ich tvorba výrazne vyššia. Estrogény ovplyvňujú rast maternice a rast mliečnej žľazy. Vysoké hladiny estrogénov tlmia tvorbu hormónov ovplyvňujúcich vaječníky, preto počas tehotenstva nedozrievajú ďalšie folikuly a dochádza k vynechaniu menštruácie.
- progesterón – podobne ako estrogény je najprv tvorený žltým telieskom gravidity, neskôr placentou. Znižuje tonus svalu maternice a stimuluje rast mliečnej žľazy.
- placentový laktogén – je podobný rastovému hormónu. Jeho tvorba začína od 1.mesiaca tehotenstva a zvyšuje sa až do termínu pôrodu. Ovplyvňuje bielkovinový metabolizmus plodu, rast plodu, má vplyv na mliečnu žľazu a stimuluje tvorbu mlieka. Nachádza sa v krvi matky. Pomocou hladiny tohto hormónu sa posudzuje správna funkcia placenty.
Mohlo by vás zaujímať aj: Tehotenstvo týždeň po týždni