Piata choroba
Medzi vírusové ochorenia, ktoré okrem klasických príznakov majú aj kožné zmeny, patrí piata choroba, odborne - erythema infectiosum. Prebieha ako bežné vírusové ochorenie, avšak u malých detí môže byť sprevádzané kožnými vyrážkami, ktoré často vystrašia rodičov. Je nebezpečná hlavne pre oslabených jedincov, tehotné ženy a deti s poruchou imunity.
Ochorenie spôsobuje ho ľudský typ parvoírusu B19. Je to vírus, ktorý spôsobuje väčšinou len ľahké ochorenia, ale nebezpečnou môže byť infekcia u tehotných žien, hlavne postihnutie plodu
Infekcia postihuje predovšetkým deti od 3 do 15 rokov. Avšak ani dospelí jedinci nie sú chránení pred touto infekciou. Vyskytuje sa najčastejšie koncom zimy a na začiatku jari, sporadicky sa môže vyskytnúť počas celého roka. Zdrojom nákazy je chorý človek. Vzhľadom na to, že infekcia prebieha aj bez príznakov, zdrojom nákazy môže byť aj zdravý človek, nosič vírusu. Inkubačná doba je 10-21 dní.
Piata a šiesta choroba: Ako ich rozoznať?
Prenos piatej choroby
- kvapôčkovou cestou (kýchanie, rozprávanie, slinami,)
- kontaktnou cestou (používanie spoločnej šálky, uteráka)
- transfúziou krvi
- prechodom cez placentu z matky na plod
Pravdepodobnosť nákazy pri stretnutí s chorým človekom alebo nosičom je 50-60%. Chorý človek môže preniesť nákazu ešte pred objavením sa príznakov, aj počas inkubačnej doby. Ako náhle sa objaví vyrážka, dieťa prestáva byť infekčné. Ochorenie zanecháva dlhodobú imunitu.
Príznaky a priebeh ochorenia
U dospelých alebo starších detí môže ochorenie prebiehať bez kožných zmien, len ako bežné vírusové ochorenie, charakterizované bolesťami kĺbov, únavou. Väčšinou infekcia prebieha bez príznakov, len 20% infikovaných osôb.
Počiatočné príznaky
Na začiatku je únava, bolesť hlavy, zvýšená teplota, škriabanie v hrdle, výtok z nosa, občas bolesti kĺbov, u menších detí aj bolesť brucha, hnačka, nechutenstvo. Ochorenie sa však môže prejaviť len kožným nálezom V 25% prípadov prebieha ochorenie ako ľahké, vírusové ochorenie.
Kožný nález
- Kožný nález sa vyskytuje častejšie u deti do 10 rokov a začína ako začervenanie v tvári, motýľovitého tvaru. Nepostihuje okolie úst. Zmeny na koži sú ako po spálení slnkom, výrazne červené. Nález na tvári ustúpi po 2-4 dňoch.
- Vyrážka sa zvyčajne šíri na telo, na končatiny. Na zadočku, v oblasti sedacích svalov je plošné začervenanie, červenofialovej farby. Výražky sú menej na hrudníku a trupe, nie sú na ploskách nôh a na dlaniach. Začínajú miznúť po 5-10 dňoch, ústup začína blednutím centrálnej časti. Vyrážka nezvykne svrbieť. Pri oslabenej imunite, zvýšenej námahe sa môže približne o 3 týždne objaviť znovu, ale nie v takej výraznej forme, mizne bez liečby.
Postihnutie kĺbov
Kĺbne príznaky postihujú hlavne dospelých. U 80% chorých dospelých a asi u 10 % detí sú prítomné bolesti kĺbov. Bolesť postihuje najčastejšie kĺby rúk, zápästí, kolien a lakťov.
Stanovenie diagnózy
- Diagnóza sa stanoví na základe príznakov. Je jednoduchá v prípade kožných zmien.
- Diagnózu je možné potvrdiť aj odberom krvi a vyšetrením protilátok proti vírusu.
- Najpresnejšie je stanovenie DNA vírusu vyšetrením PCR(polymerase chain raction), avšak to v bežnej praxi nie je potrebné.
Liečba a starostlivosť o choré dieťa
Liečba je ako pri bežnom vírusovom ochorení.
- Lieky proti teplote, viac Horúčka
- Kľudový režim, tekutiny
- V prípade svrbenia vyrážok antihistmainiká (lieky proti alergii, ktoré majú aj proti svrbivý účinok)
- Po prekonanom ochorení je vhodná kontrola krvného obrazu, vírus napadá nezrelé červené krvinky ešte v kostnej dreň. Chudokrvnosť, ktorú tým vyvolá zvyčajne doznie bez liečby.
- Lieky proti bolesti kĺbov a kľudový režim pri postihnutí kĺbov.
Následky ochorenia
Ochorenie zvyčajne doznie bez následkov. U tehotných žien môže spôsobiť poškodenie plodu- tzv. hydrops plodu. Tehotná žena, ktorá bola v kontakte s týmto ochorením by mala kontaktovať svojho gynekológa.