Choroby detí

Ovčie kiahne (Varicella)

Ovčie kiahne (Varicella)

Ovčie kiahne, varicella, sú vysoko nákazlivou infekčnou chorobou, ktorá postihuje hlavne deti. 90% ľudí do veku 20 rokov prekonalo ovčie kiahne. Deti ochorejú na ovčie kiahne hlavne v kolektívnych… Čítať viac..

Herpetické vírusy patria k najrozšírenejším vírusom vôbec. Postihujú viac ako 30% populácie.

Herpetické infekcie u detí

Herpetické vírusy patria k najrozšírenejším vírusom vôbec. Postihujú viac ako 30% populácie. Doteraz je známych 8 typov herpetických vírusov. Sú príčinou banálnych infekcií, ale u oslabených jedincov… Čítať viac..

Pneumokok alebo Streptococcus pneumonie je baktéria, ktorú bežne nachádzame na slizniciach horných dýchacích ciest, asi u 20-40% detí a 5-10% dospelých.

Pneumokokové infekcie

Pneumokok alebo Streptococcus pneumonie je baktéria, ktorú bežne nachádzame na slizniciach horných dýchacích ciest, asi u 20-40% detí a 5-10% dospelých. V kolektívoch sa však vyskytuje u 40-60% detí.… Čítať viac..

Chlamýdiové infekcie

Chlamýdiové infekcie

Chlamýdiové infekcie patria k atypickým infekciám, vyvolávajú ich atypické mikróby. Okrem chlamýdií k takýmto mikróbom patria aj mykoplazmy, legionely a francisely. Čítať viac..

prasacia chrípka u detí

Prasacia chrípka

Prasacia chrípka je vysoko nákazlivé ochorenie dýchacích ciest u prasiat, spôsobené vírusom chrípky typu A. Tzv.prasacia chrípka u ľudí, šíriaca sa z Mexika, nie je skutočná prasacia chrípka.… Čítať viac..

šarlach infekčné ochorenie

Šarlach (Scarlatina)

Šarlach je infekčné ochorenie charakterizované horúčkou, angínou a kožným prejavom, typickou vyrážkou. V minulosti mal šarlach ťažký priebeh a závažné komplikácie. Po objavení Penicilínu sú… Čítať viac..

piata choroba deti

Piata choroba

Medzi vírusové ochorenia, ktoré okrem klasických príznakov majú aj kožné zmeny, patrí piata choroba, odborne - erythema infectiosum. Prebieha ako bežné vírusové ochorenie, avšak u malých detí môže… Čítať viac..

dieťa šiesta choroba, horúčka, komplikácie

Šiesta choroba

Šiesta choroba, odborne roseola alebo exnatéma subitum, je vírusom spôsobené ochorenie, prejavujúce sa vysokou teplotou a kožnými zmenami. Najčastejšie postihuje deti nižšej vekovej skupiny a to od 6… Čítať viac..

Infekcia ruky,nohy, ústa je časté vírusové ochorenie vyskytujúce sa hlavne v horúcom lete.

Ruky, nohy, ústa - choroba

Infekcia ruky, nohy, ústa je vírusové infekčné ochorenie s typickým kožným nálezom a príznakmi postihnutia horných ciest dýchacích. Vyskytuje sa hlavne v horúcom letnom období alebo počas skorej… Čítať viac..

detské ochorenie slintačka

Slintačka-Stomatitis

Slintačka, odborne stomatitída, je vírusové ochorenie dutiny ústnej prevážne malých detí. Je nepríjemné hlavne pre bolestivosť, odmietanie stravy a pri zvýšených teplotách nesie so sebou riziko… Čítať viac..

lymská borelióza u detí

Lymská borelióza

Lymská borelióza je ochorenie ľudí a zvierat, prenášané najčastejšie kliešťami, postihujúce kožu, srdce, kĺby, nervový systém. Je to ochorenie, ktoré, ak sa nelieči, môže mať chronický priebeh s… Čítať viac..

Článkov: 13