Choroby detí

Pneumokok alebo Streptococcus pneumonie je baktéria, ktorú bežne nachádzame na slizniciach horných dýchacích ciest, asi u 20-40% detí a 5-10% dospelých.

Pneumokokové infekcie

Pneumokok alebo Streptococcus pneumonie je baktéria, ktorú bežne nachádzame na slizniciach horných dýchacích ciest, asi u 20-40% detí a 5-10%… Čítať viac..

Chlamýdiové infekcie

Chlamýdiové infekcie

Chlamýdiové infekcie patria k atypickým infekciám, vyvolávajú ich atypické mikróby. Okrem chlamýdií k takýmto mikróbom patria aj mykoplazmy,… Čítať viac..

prasacia chrípka u detí

Prasacia chrípka

Prasacia chrípka je vysoko nákazlivé ochorenie dýchacích ciest u prasiat, spôsobené vírusom chrípky typu A. Tzv.prasacia chrípka u ľudí, šíriaca sa z… Čítať viac..

šarlach infekčné ochorenie

Šarlach (Scarlatina)

Šarlach je infekčné ochorenie charakterizované horúčkou, angínou a kožným prejavom, typickou vyrážkou. V minulosti mal šarlach ťažký priebeh a… Čítať viac..

piata choroba deti

Piata choroba

Medzi vírusové ochorenia, ktoré okrem klasických príznakov majú aj kožné zmeny, patrí piata choroba, odborne - erythema infectiosum. Prebieha ako… Čítať viac..

dieťa šiesta choroba, horúčka, komplikácie

Šiesta choroba

Šiesta choroba, odborne roseola alebo exnatéma subitum, je vírusom spôsobené ochorenie, prejavujúce sa vysokou teplotou a kožnými zmenami.… Čítať viac..

kliešťa treba ihneď vybrať

Kliešťová encefalitída

Kliešťová encefalitída je iba jedným z ochorení, ktoré prenášajú kliešte. Kliešte sú na celom svete významnými prenášačmi rôznych ochorení. Vzhľadom… Čítať viac..

mononukleoza choroba teplota uzliny

Mononukleóza

Infekčná mononukleóza je vírusové ochorenie pranášajúce sa úzkym kontaktom, prejavujúce sa buď ako banálne vírusové ochorenie, alebo aj ako … Čítať viac..

detské ochorenie slintačka

Slintačka-Stomatitis

Slintačka, odborne stomatitída, je vírusové ochorenie dutiny ústnej prevážne malých detí. Je nepríjemné hlavne pre bolestivosť, odmietanie stravy a… Čítať viac..

lymská borelióza u detí

Lymská borelióza

Lymská borelióza je ochorenie ľudí a zvierat, prenášané najčastejšie kliešťami, postihujúce kožu, srdce, kĺby, nervový systém. Je to ochorenie, ktoré… Čítať viac..

Článkov: 13