Prečo by deti nemali chorobu prechodiť: Kedy je dieťa po chorobe pripravené na návrat do kolektívu
Jedno choré dieťa môže nakaziť až 10 ďalších spolužiakov. 60 % detí, ktoré prechodia chorobu, sa vracia k lekárovi s komplikáciami.
V dnešnej uponáhľanej dobe sa mnohí rodičia snažia čo najskôr vrátiť svoje deti do školy či škôlky po prekonaní choroby. Niekedy z dôvodu pracovných povinností, inokedy z obavy, aby dieťa nezaostávalo v učení. Avšak nedoliečenie choroby môže mať vážne následky nielen pre samotné dieťa, ale aj pre okolie.
CHORÉ dieťa do škôlky NEPATRÍ!
1 choré dieťa nakazí 10 spolužiakov
Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa až 80 % infekčných ochorení šíri v školských zariadeniach. Jedno choré dieťa môže nakaziť až 10 ďalších spolužiakov. To vedie k zvýšenej absencii, narušeniu vyučovacieho procesu a v horších prípadoch aj k vážnym zdravotným komplikáciám u ostatných detí.
Prechádzať chorobu znamená ignorovať signály tela, ktoré potrebuje odpočinok a regeneráciu. Štúdie ukazujú, že takéto správanie môže predĺžiť trvanie choroby až o 50 % a zvýšiť riziko komplikácií, ako sú zápal pľúc, bronchitída či sínusitída. Neliečené alebo nedostatočne liečené ochorenia môžu tiež oslabiť imunitný systém dieťaťa, čo zvyšuje jeho náchylnosť na ďalšie infekcie.
Chorých detí pribúda: Funguje ranný filter v škôlkach?
Kedy je teda dieťa pripravené na návrat do kolektívu?
- Bez horúčky minimálne 24 hodín: A to bez použitia liekov na jej zníženie. Horúčka je často znakom prebiehajúcej infekcie a jej neprítomnosť naznačuje, že telo už nebojuje s chorobou v akútnej fáze.
- Ústup symptómov: Symptómy ako silný kašeľ, nádcha či bolesť hrdla by mali byť minimálne alebo úplne ustúpiť. Dieťa s aktívnymi príznakmi je stále potenciálnym nosičom nákazy.
- Normálna energia a chuť do jedla: Ak je dieťa stále unavené, malátne alebo nemá chuť jesť, jeho telo ešte nie je úplne zotavené.
- Dostatočná hydratácia: Dieťa by malo prijímať dostatok tekutín a nemalo by vykazovať známky dehydratácie, ako sú suché pery či tmavý moč.
Zotavenie po chorobe je dôležité
Dostatok odpočinku a kvalitný spánok umožňujú telu regenerovať sa a bojovať s infekciou. Vyvážená strava bohatá na vitamíny a minerály posilňuje imunitný systém.
Je dôležité uvedomiť si, že zodpovedný prístup k liečbe dieťaťa má pozitívny vplyv nielen na jeho zdravie, ale aj na zdravie ostatných detí v kolektíve. Prechádzanie choroby môže viesť k neustálemu kolobehu infekcií v školách a škôlkach, čo spôsobuje zvýšenú chorobnosť a stres pre deti, rodičov aj pedagógov.
60 % detí, ktoré prechodia chorobu, sa vracia k lekárovi s komplikáciami
Rodičia často čelia tlaku pracovných povinností a obávajú sa zameškaného učiva. Avšak krátkodobé výhody predčasného návratu dieťaťa do kolektívu môžu byť prevážené dlhodobými negatívnymi dôsledkami na jeho zdravie. Podľa Národného ústavu detského zdravia až 60 % detí, ktoré prechodia chorobu, sa vracia k lekárovi s komplikáciami. Deti sú po chorobe najzraniteľnejšie ešte dva týždne po odznení symptómov.
Zdravie našich detí by malo byť vždy na prvom mieste. Investícia času do úplného vyliečenia dieťaťa sa vyplatí v podobe silnejšieho imunitného systému, lepšieho školského výkonu a celkového pocitu pohody. Tým, že zabezpečíme, aby sa dieťa vrátilo do kolektívu až po úplnom zotavení, chránime nielen jeho zdravie, ale aj zdravie ostatných detí a rodín.