Chorých detí pribúda: Funguje ranný filter v škôlkach?

MK | 7. december 2023
Chorých detí pribúda: Funguje ranný filter v škôlkach?

Vo vekovej skupine detí do 5 rokov narastá počet chorých na respiračné ochorenia. Malé deti sú, pokiaľ ide o infekčné ochorenia, najrizikovejšou skupinou. Predškolské zariadenia by mali dbať na tzv. "ranný filter".

Ranný filter v škôlke

V predškolskom zariadení podľa Zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia môže byť umiestnené iba dieťa, ktoré neprejavuje príznaky prenosného ochorenia. Zodpovedné osoby, čo sú v tomto prípade učiteľky v škôlke, by mali posúdiť, či je dieťa, ktoré prichádza ráno do škôlky bez viditeľných príznakov ochorenia. Či už ide o dieťa po krátkej chorobe, dieťa, ktoré v predchádzajúcich dňoch nebolo v počas vyučovacieho procesu v škôlke v dobrej kondícii, dieťa, ktoré viditeľne nie je ráno po príchode do zariadenia zdravotne v poriadku. 

V škôlke môže byť umiestnené iba dieťa, ktoré neprejavuje príznaky prenosného ochorenia. Učiteľka má právo neprevziať dieťa, pokiaľ usúdi, že nie je zdravotne v poriadku a mohlo by ohroziť kolektív. 

Rodičia na tento "ranný filter" v škôlkach reagujú niekedy rozpačito a často vznikajú konflikty

"Len nedávno som bola svedkom, ako mama presviedčala pani učiteľku, že jej synovi len niečo zabehlo. Kašlal, až sa dusil a viditeľne nebol v poriadku. Mal červené oči, zrejme z prebdenej noci a intuitívne sa držal mamy, ktoré vyjednávala s učiteľkou. Mala som chuť sa otočiť aj so svojím synom a ísť domov, lebo toto nevyzeralo na zabehnuté jabĺčko v krku. Dopadlo to tak, že chlapca učiteľka zobrala do triedy, zrejme, aby sa vyhla konfliktu v rannom návale, ale po dvoch hodinách si mama pre neho prišla, pretože mal horúčku," rozhorčene spomína na nepríjemný zážitok zo škôlky mama Simona. Jej skúsenosť nie je ojedinelá, s podobnými skúsenosťami sa zverujú mamy na sociálnych sieťach často. 

Nielen začínajúce ochorenia sú problémom, ale aj nedoliečené a stále prebiehajúce choroby, s ktorými deti prichádzajú do škôlok spôsobujú nárast chorobnosti. Dieťa, ktoré chorobu doslova nevyleží, je náchylnejšie ochorieť znovu, jeho imunita je oslabená a telo vyčerpané. Na toto by mali pamätať rodičia, aby sa vyhli neustálemu kolotoču chorôb. Návrat nedoliečeného dieťaťa do materskej školy predlžuje jeho uzdravenie a zvyšuje riziko nakazenia ostatných detí.

Ak máte ako rodičia pochybnosti o dodržiavaní  ranného filtra vo vašej škôlke, môžete sa obrátiť na Úrad verejného zdravotníctva

Vďaka rannému filtru nemu by sa malo zamedziť, aby sa do kolektívu dostalo choré či nedoliečené dieťa.

Chorých detí pribúda: Funguje ranný filter v škôlkach?

Choroby škôlkarov

U škôlkarov sa často vyskytujú zápaly slizníc horných dýchacích ciest, ktoré sa môžu skomplikovať rozšírením infekcie do stredného ucha, prínosových dutín, hrtanu a priedušiek, prípadne do pľúc. Pôvodcami ochorení bývajú vírusy alebo baktérie, nákaza sa obvykle šíri kvapôčkovou infekciou. Deťom neustále pripomínajte dôkladné umývanie rúk, s mydlom a aj za nechtami. Umývaním rúk možno čo najjednoduchšie predísť šíreniu veľkej časti infekčných chorôb vrátane respiračných. 

Je dôležité, aby ste ako rodičia posúdili zdravotný stav dieťaťa zodpovedne a zbytočne neriskovali zhoršenie symptómov či priebehu aj "obyčajnej" nádchy.  Každý deň, ktorý takéto dieťa namiesto v posteli strávi v škôlke alebo v škole, sa podpíše pod ťažšiu rekonvalescenciu. Každé nevyliečené ochorenie sa ľahko vráti, a to aj s úrokmi...

Chrípková sezóna potrvá do apríla budúceho roka

Chrípková sezóna trvá na severnej pologuli od októbra do konca apríla nasledujúceho roka (od 40. kalendárneho týždňa aktuálneho roka do 18. kalendárneho týždňa nasledujúceho roka). K zvýšenej aktivite chrípky dochádza približne v priebehu decembra, chrípka má tendenciu prerásť do epidémie na prelome januára a februára.

Zdroj: www.uvzsr.sk

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: