17. november - Sviatok najväčších bojovníkov
Svetový deň predčasne narodených detí, ktorý každoročne oslavujeme 17. novembra, je príležitosťou na zvýšenie povedomia o výzvach, ktorým čelia mnohí rodičia po celom svete. Na Slovensku sa každé trináste dieťa narodí predčasne, a tento predčasný príchod na svet môže mať závažné dôsledky nielen na zdravie krehkého bábätka, ale aj na jeho rodinu, ktorá musí prekonávať množstvo prekážok.
Tieto bábätká sú inšpiráciou, motiváciou, zdrojom sily, odhodlania, nádeje a odvahy prekonávať úskalia na ceste po predčasnom pôrode k samostatnému a čo najplnohodnotnejšiemu životu.
Predčasný pôrod: Prečo sa toľko detí rodí predčasne?
Keď sa dieťa vypýta na svet skôr
Predčasný pôrod je zlomová životná situácia, ktorá sa často prirovnáva k autonehode. Prichádza nečakane a nikto sa naň nedokáže pripraviť. Predstavuje náročnú výzvu nielen pre novorodencov, ale aj pre ich rodiny a zdravotnícky personál. Každý rok sa tisíce detí po celom svete narodia skôr, než je ideálny čas – pred ukončeným 37. týždňom tehotenstva. Pokroky v neonatálnej medicíne však zlepšujú šance na minimalizáciu následkov predčasného pôrodu a zvyšujú kvalitu života týchto malých bojovníkov.
Medzi najčastejšie príčiny predčasného pôrodu patria rôzne infekcie a zápaly, chronické zdravotné problémy matky, ako sú cukrovka, vysoký krvný tlak, ochorenia obličiek či štítnej žľazy, gynekologické problémy ženy, napríklad skracujúci sa krček maternice, problémy s placentou a výživou dieťaťa. K častým príčinám patria aj viacplodové tehotenstvá, komplikácie, ktoré sa vyskytnú počas tehotenstva, ako aj nevhodný životný štýl, predchádzajúci predčasný pôrod či genetika.
Predčasne narodené deti nie sú „len“ malé bábätká
Často sa stretávame s názorom, že pri predčasných pôrodoch majú ľudia skreslenú predstavu o tom, čo to pre bábätko (a jeho rodičov) znamená. Predčasne narodené bábätko je také, ktoré prichádza na svet medzi 24. a 37. týždňom tehotenstva, zväčša s pôrodnou hmotnosťou okolo 500 g. Štandardná dĺžka tehotenstva je 40 týždňov, pričom bábätká sa bežne rodia s hmotnosťou okolo 3 200 – 3 500 g.
Nejde však len o váhu. Z pohľadu zdravotníkov je týždeň tehotenstva, v ktorom sa dieťa narodí, oveľa dôležitejším ukazovateľom než hmotnosť dieťatka. Každý deň počas tehotenstva, keď je dieťa chránené a vyživované telom matky, má svoj význam. Jednotlivé štádiá tehotenstva totiž znamenajú postupný vývoj dieťatka vo vnútromaternicovom prostredí. Čím skôr sa dieťa narodí, tým vyššie riziko si so sebou nesie. Toto však nemožno aplikovať všeobecne na všetky predčasne narodené deti, pretože každé prichádza na svet za iných okolností, z iných príčin a s odlišnými prognózami.
Predčasný pôrod môže mať rôzne dôsledky pre dieťa, ktoré závisia od stupňa nezrelosti dieťaťa a starostlivosti po narodení. Hoci vďaka moderným medicínskym postupom prežíva väčšina predčasne narodených detí, často čelia zdravotným a vývojovým výzvam. Medzi hlavné dôsledky patria problémy so zrelosťou životne dôležitých orgánov, ako sú pľúca, srdce, mozog, čo zvyšuje riziko neurologických a psychomotorických problémov, ako aj problémy s trávením a oslabený imunitný systém.
Predčasniatka majú zvýšené riziko dlhodobých zdravotných a vývojových komplikácií. Na druhej strane sú to však veľkí bojovníci, ktorí často prepisujú počiatočné prognózy svojho budúceho života.
Príručka pre rodičov predčasne narodeného dieťaťa: Kŕmenie predčasniatka
Predčasne narodení bojovníci
Napriek tomu, že predčasný pôrod je veľkým zlomom v živote rodiny a sprevádza ho stres, strach a neistota, predčasniatka sú špeciálnou kategóriou novorodencov, ktorí svojimi príbehmi dokazujú, že môžu byť rovnako úspešní a zdraví ako deti narodené v termíne. Ich príchod na svet sprevádza iný scenár než u donosených bábätiek, ktoré pocítia láskyplnú náruč svojich rodičov bezprostredne po narodení. Rodič predčasne narodeného dieťatka musí často čakať na prvé „objatie“ v podobe klokankovania dlhé dni či týždne.
Približne 60 – 80 % predčasne narodených detí potrebuje starostlivosť v inkubátore, ktorá môže trvať od niekoľkých dní až po niekoľko mesiacov, v závislosti od stupňa predčasnosti a zdravotného stavu dieťaťa. Štúdie však ukazujú, že niektoré predčasne narodené deti s veľmi nízkou pôrodnou hmotnosťou dosahujú vyššie IQ a lepšie študijné výsledky v porovnaní s deťmi narodenými v termíne, hoci toto môže byť ovplyvnené genetickými faktormi a kvalitou starostlivosti, ktorú dostanú. Preto je potrebné venovať sa im od prvého „nádychu“ – od špeciálnej zdravotnej a ošetrovateľskej starostlivosti po prepustenie do domáceho prostredia, kde pokračujú v terapiách, ktoré im zlepšujú kvalitu života.
#niestevtomsami
Na Slovensku už 13 rokov pôsobí rodičovská organizácia OZ malíček, ktorej hlavným cieľom je, aby predčasniatka odchádzali z nemocnice čo najzdravšie a aby mohli byť s rodičmi od prvej chvíle. Prítomnosť blízkych je vnímaná ako súčasť najlepšej starostlivosti. Činnosť združenia, ktoré poskytuje pomoc rodičom predčasniatok a partnerstvo nemocniciam, sa celoročne sústreďuje na zlepšovanie podmienok v nemocniciach, napríklad materiálnou pomocou neonatologickým oddeleniam, financovaním kurzov pre zdravotníkov a realizáciou projektov na pomoc bábätkám a ich rodinám.
Združenie poskytuje aj psychologickú pomoc a vie pomôcť aj prostredníctvom rodičov, ktorí majú osobnú skúsenosť s predčasným pôrodom. Laické poradkyne OZ malíček sú k dispozícii rodičom pred aj po predčasnom pôrode, aby im poskytli pomoc a podporu počas tohto náročného obdobia.