Pediatrička radí: Takto podporíte IMUNITU u detí

MUDr. Marta Špániková pediater | 11. Nov 2019
Pediatrička radí: Takto podporíte IMUNITU u detí

Nástup do materskej školy predstavuje pre dieťa úplne novú situáciu. Ale býva to preň záťaž aj v prípade, ak sa do kolektívu vracia po dlhých prázdninách či chorobe. Práve zvýšená chorobnosť je rodičom, lekárom aj učiteľom dobre známa. Čo s tým?

Na svet sa všetci rodíme s neskúseným imunitným systémom. To sa však mení už v prvých mesiacoch života, keď organizmy detí „bojujú“ s baktériami, vírusmi a inými organizmami. Aj preto mnohí pediatri považujú u malých detí za bežné, ak za rok prekonajú 6 až 8 prechladnutí, angín či ušných infekcií. 

„Avšak opakované ochorenia dýchacích ciest po nástupe do kolektívu neznamenajú poruchu imunitného systému dieťaťa a nie je potrebné hneď dieťa odosielať na imunologické vyšetrenie a zaťažovať ho vyšetreniami a liečbou. Oveľa dôležitejšie sú preventívne opatrenia a dostatočná rekonvalescencia po ochorení,“ pripomína skúsená pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Prijať zvýšenú chorobnosť ako fakt

Chorobnosť detí v škôlkach je oveľa vyššia, ako je tomu po nástupe do školy. A na to sa treba jednoducho pripraviť. MUDr. Špániková podotýka: „Ak je v rodine už dopredu zabezpečené, ako sa bude táto situácia riešiť – mať záložný plán pre starostlivosť o dieťa, ktoré pre chorobu nemôže navštevovať kolektív – je to pre rodinu dobrý základ, aby nebola v stresovej situácii, keď dieťa po nástupe do škôlky býva často choré. Pretože stres vždy zvyšuje možnosť ochorenia.“

Je preto vhodné mať dopredu dohodnutých starých rodičov, či iných príbuzných, ktorí by mohli dieťa v takom prípade postrážiť. Prípadne si dohodnúť v zamestnaní skrátený úväzok, prácu na smeny, či prácu z domu, ak to jej charakter dovoľuje.  

Pomôžu deťom vitamíny?

Ďalšou možnosťou je preventívne podávať lieky, ktoré podporujú imunitný systém dieťatka. „Treba vyberať tie, ktoré majú dokázateľné štúdie o svojej účinnosti. Ja mojim pacientom odporúčam glukány, a to už pred nástupom do kolektívu, teda v mesiacoch august a potom september a október,“ konštatuje pediatrička a pokračuje: „Naše deti nemajú dostatok vitamínu D, preto od novembra do konca marca podávam mojim pacientom preparát obsahujúci tento vitamín. Môže to byť samotný vitamín alebo rybí tuk. Vhodné je podporiť imunitu aj podávaním kvalitného preparátu obsahujúceho vitamíny, okrem vitamínu D aj vitamín C.“

Chybu neurobíte ani vtedy, ak siahnete po probiotikách, najmä ak už dieťa užíva antibiotiká. Na stav imunity dobre vplýva aj zinok, z prírodných zázrakov nesmieme opomenúť rakytník, echinaceu či hlivu. Je to však otázka osobných preferencií, niektorým deťom pomôže to a iným ono.  

Radšej vonku ako dnu

Nedeliteľnou súčasťou podpory imunitného systému je aj dostatočný pobyt na čerstvom vzduchu, nepreťažovanie detí krúžkami, vyhýbanie sa pobytu v uzavretých priestoroch nákupných centier a herní. Zariadení v nich sa dotýkajú množstvá detí a sú zdrojom vírusov. Mnohé spôsobujú ochorenia dýchacích ciest a šíria sa práve dotykom, a na hladkých plochách preliezačiek a hračiek pretrvávajú, hlavne v uzavretých priestoroch, dlhšiu dobu.  

Súčasťou prevencie ochorení je aj očkovanie. „Veľmi málo sa u nás myslí na to, že chrípka, ktorá každoročne spôsobuje epidémie a vyradí z pracovného procesu, ale aj z kolektívu množstvo ľudí, je naozaj závažné ochorenie a býva príčinou komplikácií až úmrtia aj u zdravých detí. Jedinou naozaj účinnou prevenciou proti chrípke je očkovanie, hlavne detí a seniorov ako aj ľudí pracujúcich v detských kolektívoch či zdravotníckych zariadeniach.“  

podporte imunitu u detí

Návyky, ktoré posilnia imunitný systém dieťaťa:

Viac ovocia a zeleniny

Mrkva, zelené fazule, pomaranče, ako i ďalšie druhy ovocia a zeleniny obsahujú fytonutrienty, ktoré môžu zvyšovať produkciu bielych krviniek v tele, ktoré bojujú proti infekciám. Pokúste sa zabezpečiť, aby vaše dieťa jedlo denne (v škôlke i doma) celkovo aspoň päť porcií ovocia a zeleniny. Jedna porcia pre batoľatá predstavuje asi 2 polievkové lyžice,  pre staršie deti je to asi 1 šálka. 

Dlhší spánok

Nedostatok spánku môže spraviť organizmus náchylnejší na choroby. Novorodenec potrebuje až 18 hodín denne, batoľatá 12 až 13 hodín a deti v predškolskom veku asi 10 hodín. Ak vaše dieťa nemôže zaspať počas dňa, regulujte nočný spánok, večerné rituály. Eliminujte popoludní príliš veľa aktivít, sledovanie televízie. Na upokojenie je vhodný kúpeľ i krátke čítanie rozprávky pred spaním. 

Cvičenie 

Cvičením sa zvyšuje počet buniek, ktoré dokážu bojovať s vírusmi. Ak chcete docieliť, aby vaše deti mali k športu pozitívny vzťah,  buďte im vzorom. Cvičte s nimi doma, na dvore, choďte si s nimi zabehať, bicyklovať, korčuľovať. Nenabádajte ich len k tomu, aby samy šli von a hrali sa.  

Aj 15 minút spoločného pohybu denne sa ráta, obzvlášť vonku a za každého počasia. Pravidlo: „neexistuje zlé počasie, iba zlé oblečenie“ má niečo do seba. Deti, ktoré sú často vonku za každého počasia, sú zdravšie. 

Hygiena 

Uistite sa, že si vaše deti často umývajú ruky mydlom. Osobitnú pozornosť venujte ich hygiene pred a po každom jedle, po návrate z vonku, pri manipulácii so zvieratami, fúkaní nosa, po WC.

Kedy do škôlky?

Neustály kolotoč chorôb si môže vyberať svoju daň. Aj preto sa niektoré deti vracajú do materských škôl nedoliečené. A nekonečný príbeh v podobe opakujúcich sa chorôb nemá konca. Aký názor má na to pediatrička? „Do materskej školy určite nepatrí dieťa, ktoré malo deň predtým alebo ráno po zobudení zvýšenú teplotu, vracalo, malo hnačku. Aj dieťa, ktoré vstane s tým, že sa necíti dobre, zle spalo, niečo ho bolí. Kašeľ, ktorý vznikol náhle, zahlienenie, nádcha sú hlavne v prvých dňoch príznakom práve prebiehajúceho akútneho ochorenia. V tomto čase je dieťa aj najviac infekčné, vylučuje choroboplodné zárody a nepatrí do kolektívu.“ 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: