Nepodceňujte podávanie vitamínu D!

Nepodceňujte podávanie vitamínu D!
4.6.2019 v kategórii Batoľa, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

V prvých týždňoch života množstvo vitamínu D u dieťaťa závisí od zásob matky. Zvlášť dôležitý je prívod vitamínu D u predčasne narodených detí.

Materské a kravské mlieko obsahuje pomerne malé množstvo vitamínu D. Za normálnych okolností je u dojčiat hlavným zdrojom tvorby vitamínu D slnečné žiarenie.

Slnečný svit a ožiarenie kože je v našej zemepisnej polohe zanedbateľné od októbra do marca. Zároveň sa deti do 1. roka nesmú priamo vystavovať slnečným lúčom.

Podávanie vitamínu D ako prevencie rachitídy je v našich klimatických podmienkach nevyhnutné

  • Fyziologická potreba vitamínu D pre donosené deti, a to nezávisle na spôsobe výživy (materské mlieko alebo umelá výživa) či ročnom období, je 400 IU = 10 ug.
  • Od 14. dňa života sa odporúča dojčeným deťom a rovnako aj deťom na umelej výžive denne 400 – 800 IU (medzinárodné jednotky) vitamínu D.
  • U nás podávame vitamín D3 – Vigantol olej jeden raz denne 2 kvapky, ak neurčí lekár inú dávku.
  • Vitamín D patrí do skupiny vitamínov rozpustných v tuku. Preto najprv dáme na lyžičku materské alebo umelé mlieko, potom 2 kvapky vitamínu D a takto ho podáme dieťatku.
  • Nakoľko nie je rozpustný vo vode, nemôžeme ho podávať v čaji. Nesprávne je aj podávanie vitamínu D do celého objemu dávky umelého mlieka vo fľaši, prípadne jeho vynechanie v sobotu a nedeľu.
  • Vitamín D podávame po celé prvé 2 roky života. Niektorí autori ho odporúčajú podávať aj v 3. roku života. U starších detí je vhodné podávať D-vitamín v zimných mesiacoch (október – apríl) až do puberty!
Vitamín K: nezabúdajte naň!
Prečítajte si tiež:

Vitamín K: nezabúdajte naň!