Ako podporiť imunitu dieťaťa?
V dnešnej dobe je táto otázka viac ako aktuálna. Odpoveď je v podstate jednoduchá – dôležité je začať budovať odolný imunitný systém už v detskom veku. Tušíte však, čo pre to urobiť?
ZHRŇME SI ZÁKLADNÉ PRAVIDLÁ BUDOVANIA DETSKEJ IMUNITY:
DOSTATOK KVALITNÉHO SPÁNKU
Potreba spánku sa líši u detí podľa veku. Zatiaľ čo ročné deti by mali spať 14 až 15 hodín denne, deťom od 4 do 12 rokov už postačuje len 10 hodín kvalitného spánku.
Bez spánku nedokážeme zabezpečiť dostatočnú regeneráciu organizmu, vrátane imunitného systému. Podstatnejším faktorom než samotná dĺžka spánku je jeho kvalita. Dbajte u detí na spánkovú hygienu, hodinku pred spaním vymeňte rozprávku v televízii za čítanie v posteli. Vhodné je pred spánkom sa aj u detí, rovnako ako u dospelých, vyhnúť ťažko stráviteľným jedlám.
VYVÁŽENÁ STRAVA
Veľká väčšina imunitných buniek sa skrýva v tráviacom trakte človeka. 60 až 80 % imunitných buniek žije v našich črevách, je prirodzené, že to, čo jeme, zásadne ovplyvňuje zdravie imunitného systému. Neexistujú zázračné potraviny, ktoré naštartujú imunitný systém k dokonalosti. Najdôležitejšie je zachovávať vyváženosť a rozmanitosť stravy, nezabudnite klásť dôraz na výber kvalitných potravín. Mylná je aj predstava, že pre zlepšenie imunity postačuje len vitamín D a zinok.
Detský i dospelý organizmus potrebuje celé spektrum minerálov, vitamínov, enzýmov a probiotík, ktoré by sme sa mali snažiť zabezpečiť stravou. V stravovaní je nemenej podstatný aj prísun tekutín. Dôležité je, aby deti pili predovšetkým čistú vodu. Budovanie efektívnej imunity stravou je dlhodobý proces a je súčasťou budovania zdravého životného štýlu.
5 potravín na zlepšenie detskej imunity
HYGIENA
Správna hygiena nezabezpečí zdravší imunitný systém, ale podstatne znižuje riziko infekčných ochorení. Preto je dôležité vštepovať deťom hygienické návyky už v útlom veku. Avšak rovnako ako v iných situáciách, aj tu treba podotknúť, že každý extrém škodí. Úzkostlivá snaha izolovať dieťa pred baktériami vedie preukázateľne k zvýšeniu chorobnosti detí a možnému rozvoju alergií. Doprajte deťom skákať do kaluže!
POHYB
Viesť deti k aktívnemu pohybu či cvičeniu je jedným z najväčších darov do života. Pravidelná pohybová aktivita podľa viacerých štúdií zvyšuje množstvo prirodzených protilátok ako u dospelých, tak aj u detí. Stačí polhodinka denne na čerstvom vzduchu.
Deťom vyberajte akúkoľvek aktivitu, ktorá im urobí radosť. Do kategórie pohybových aktivít okrajovo patrí aj otužovanie. Deti je vhodné otužovať prirodzene – obyčajným sprchovaním vlažnou vodou, či hrou v potoku. Vhodné je aj počas chladnejšieho počasia či miernych mrazov chodiť na pravidelné prechádzky.
Máte doma batoľa? 3 HODINY pohybu denne sú minimum
SLNIEČKO
Dôležitou látkou pre fungovanie imunity a ďalších orgánov je vitamín D. Ak jeho v organizme nedostatok, šanca, že prechladneme, sa zvyšuje až o 40 %. V našich končinách veľká časť populácie trpí nedostatkom vitamínu D. Na to, aby sme živiny zo stravy dokázali premeniť na vitamín D, potrebujeme slnečné žiarenie. Preto sa u detí odporúča pravidelný pobyt na slnku aspoň 15 minút denne.
RODIČIA, NEFAJČITE!
Fajčenie rodičov má obrovský negatívny vplyv na zdravie ich ratolestí, predovšetkým na imunitný systém. A nepomôže ani fajčiť na balkóne, množstvo dymu si na oblečení prinášame dnu.
POZOR! Aj pasívne fajčenie bábätkám škodí
Strava, strava, strava
Ako ste sa už dočítali, najviac baktérií potrebných pre zdravie imunitného systému žije v tráviacom trakte detí. Najdôležitejším kľúčom k pevnej imunite je teda strava.
Čo však znamená pestrá a vyvážená strava?
Základným pravidlom v stravovaní nielen detí je, že potraviny, ktoré volíme pri tvorbe jedálnička, by mali byť predovšetkým sezónne a lokálne, teda ideálne potraviny, ktoré dopestujeme, či vychováme v našich zemepisných šírkach. Prakticky to znamená, že v zime deťom nepredkladáme jahody a avokádo, ale varíme zo sušených strukovín a prezimovanej či mrazenej zeleniny. Pozorne vyberajte aj živočíšne produkty – mäso, ryby a vajcia.
V súvislosti s imunitou je často skloňovaný vitamín C. Mamičky často mylne siahajú po citrusovom ovocí v snahe zabezpečiť dostatočný prísun spomínaného vitamínu. V našich klimatických podmienkach je omnoho prirodzenejším zdrojom vitamínu C kvasená zelenina. A to nielen dobre známa kapusta, ale i rozmanité druhy nakladanej zeleniny, tzv. pickles. Do stravy detí ich môžete pomaly pridávať okolo prvého roku života.
Mnohé mamičky sa v honbe za zdravou výživou dieťaťa snažia nakupovať potraviny s nálepkou BIO, ktoré by mali predstavovať najkvalitnejšiu a najzdravšiu alternatívu na trhu – nemali by obsahovať pesticídy či geneticky modifikované zložky. Väčšou výhrou ako biopotraviny sú starí rodičia na dedine – tam nájdete to najzdravšie, najkvalitnejšie, nám i deťom najprirodzenejšie a navyše s bonusom – vypestované s láskou. Ak takú možnosť máte, nezabudnite si z letnej úrody odložiť a správne uskladniť zeleninu a ovocie pre deti aj na zimu.
Nároky na stravu sa u detí menia v rôznych vekových kategóriách. Vo všeobecnosti však platí, že deťom je vhodné stravu rozdeľovať do 5 – 6 denných dávok (3 väčšie jedlá a 2 menšie snacky). Dôležitou je aj vhodná tepelná úprava stravy. Voliť by sme mali predovšetkým parenie, varenie, potom dusenie, pečenie a zapekanie.
Na dochutenie jedál je vhodné používať bylinky všetkých druhov a malým deťom soľ už po dokončení pokrmu do stravy nepridávať. Mnoho potravín má prirodzene slanú chuť (napríklad paradajky) a je zbytočné deti privykať na výrazne sladkú alebo slanú chuť.
Ako posilniť imunitu
Ako zostaviť drobcom ideálny jedálny lístok? Ktoré potraviny sú pre našu imunitu TOP? Ako účinne bojovať proti chorobám?
Odpovede na tieto i ďalšie otázky, ako aj skvelé recepty, ktoré vám uľahčia každodenné varenie, nájdete v knihe s názvom AKO POSILNIŤ IMUNITU.
Objednať si ju môžete TU.