5 potravín na zlepšenie detskej imunity

Redakcia | 21. Aug 2020
5 potravín na zlepšenie detskej imnunity

JEDLO AKO LIEK?

JEDLO AKO LIEK  je koncept, ktorý získava pozornosť v komunite zdravia a wellness. Lekár  William W. Li, MD sa zaoberá stravou, ktorú môžu rodičia podávať svojim deťom so zámerom, aby zlepšili ich imunitu.
„V mladosti i v starobe je náš imunitný systém prvou obrannou líniou proti baktériám, vírusom a dokonca aj plesniam. Výskum ukazuje, že systémy na ochranu zdravia nášho tela môžu byť aktivované potravou“, hovorí doktor Li v článku zverejnenom na portáli health.usnews.com. 
Tu je päť potravín, o ktorých nám veda hovorí, že môžu posilňovať imunitu - a nápady, ako prinútiť deti, aby ich milovali:

Čučoriedky

Okrem toho, že sú čučoriedky veľkým zdrojom antioxidantov na ochranu DNA, aktivujú špeciálne imunitné bunky nazývané myeloidné dendritické bunky, ktoré chránia telo pred infekciou. Vedci tiež potvrdili, že konzumácia čučoriedok môže zlepšiť imunitné výhody cvičenia, ktorého by deti mali mať v lete veľa na čerstvom vzduchu .
Obyčajné čerstvé čučoriedky sú vynikajúcou desiatou, ale pre deti môžete pripraviť kreatívny nápoj pomocou čerstvého alebo mrazeného ovocia zmiešaného s jogurtom.

čučoriedky pre deti

Brokolica - klíčky

Pravidelná konzumácia brokolice je síce posilňovačom imunity, ale táto zelenina nie je u detí príliš obľúbená. Namiesto toho skúste klíčky brokolice. Trojdňové úponky brokolice sú mladé rastliny, ktoré majú jemnú, orechovú chuť, ktorá väčšine detí nebude vadiť. A keď príde na imunitné výhody, ktoré pochádzajú z prírodnej chemikálie zvanej sulforaphane, klíčky tu zastávajú bezkonkurenčnú pozíciu. Klíčky brokolice obsahujú až 100-krát viac sulforaphanu ako plne vyvinutá brokolica.

Vedci z Univerzity v Severnej Karolíne v Chapel Hill, Stanforde a Univerzitnej detskej nemocnici v Bazileji vo Švajčiarsku dokázali, že pitie nápojov vyrobených s brokolicovými klíčkami môže výrazne zvýšiť imunitnú odpoveď tela na vírus v porovnaní s placebom. Ako teda prinútiť vaše dieťa jesť brokolicu? Urobte mu smoothie zmiešaním klíčkov s banánmi, jahodami a ananásom.

Huby

Huby sú vynikajúcim zdrojom beta-glukánu stimulujúceho imunitu. Štúdia z University of Western Sydney v Austrálii ukázala, že jesť huby by mohlo zlepšiť počet protilátok proti slinivke v slinách. Huby aktivovali črevo, ktoré stimulovalo imunitný systém, aby produkoval protilátky.
Myslíte si, že hubami sa vašim deťom ťažko zavďačíte? Varte ich na panvici s trochou olivového oleja a potom ich počas varenia najemno nasekajte na omeletu. Alebo si pripravte „staromódnu“ hubovú jačmennú polievku.

Kiwi

Okrem svojej brilantnej farby a sladkej chuti môže kiwi vylepšiť imunitu tým, že podporuje naše telu prospešné črevné baktérie alebo to, čo sa tiež nazýva náš mikrobióm . Tieto baktérie skutočne pomáhajú kontrolovať imunitnú odpoveď nášho tela.
Vedci z Singapurskej národnej univerzity zistili, že konzumácia iba dvoch kiwi denne môže zvýšiť jednu prospešnú baktériu zvanú Lactobacillus až o 35 percent už za 24 hodín. Lactobacillus ako bonus navyše zlepšuje schopnosť tela účinnejšie metabolizovať glukózu a lipidy. S nárastom cukrovky a obezity u detí sú tieto prínosy dôležité. Nakrájajte nejaké zrelé kiwi na ovocný šalát pre vaše deti alebo ho podávajte samostatne. Kiwi môžete pridať aj do smoothies alebo do jogurtu.

Kváskový chlieb

Keď nabudúce pripravíte pre svoje dieťa sendvič, vymeňte biely chlieb za kváskový. Tu je tajomstvo: jemne štipľavá chuť kvásku je v dôsledku kyseliny mliečnej z Lactobacillus s - rovnakej telu prospešnej baktérie nachádzajúcej sa aj v kiwi, ktorá sa nachádza aj v kváskovom pečive. Vedci preukázali, že dokonca aj úlomky baktérií, ako sú aj tie, ktoré sa nachádzajú v pečive pečenom v peci, môžu byť prínosom pre zdravie.

A mnohé iné...

Jedná sa o viac ako 100 potravín, o ktorých je známe, že prospievajú imunitnému systému od marhúľ až po žeruchu. „Keď rodičia robia vedomý výber potravín , môžu deti nastaviť, aby boli počas svojho života zdravšie a aby sami siahali po zdravších potravinách“, uzatvára tému doktor Li.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: