5 potravín, ktoré negatívne ovplyvňujú náladu vášho dieťaťa

Redakcia | 10. Aug 2020
jedlo ovplyvňuje náladu dieťaťa

Jedlo, ktoré môže ovplyvňovať náladu, sa neobmedzuje iba na cukor!

Rodičia intuitívne tušia, že jedlo môže ovplyvniť správanie a náladu ich dieťaťa. Je už všeobecne známe, že napríklad sladkosti môžu spôsobiť záchvaty hyperaktivity.

Jedlo, ktoré môže ovplyvňovať náladu, sa však neobmedzuje iba na cukor - v potravinách a pochutinách sú aj iní vinníci, ktorými kŕmime našich najmenších. Portál childdevelopmentinfo.com uvádza nasledujúcich päť potravín, ktoré najčastejšie prispievajú k zmenám nálady a správania u detí.

Mliečne výrobky

Ak vaše dieťa trpí intoleranciou laktózy alebo alergiou na bielkoviny nachádzajúce sa v mliečnych výrobkoch, môžu sa u neho prejaviť zmeny v  nálade a správaní. Mnoho detí reaguje tým, že sú  podráždené, drzé alebo agresívne. Deti s alergiou na mlieko alebo intoleranciou majú tiež tendenciu trpieť nachladnutím a infekciami uší. Dojčatá môžu prejavovať  príznaky koliky, zatiaľ čo batoľatá a staršie deti sa môžu  prejavovať  podráždene, vyzerať sklesnuto alebo až nešťastne. 

Umelé farbivá

Mnoho krajín zakázalo umelé farbivá kvôli škodlivým účinkom, ktoré tieto chemikálie majú na deti. V spojení s ADHD, úzkosťou, hyperaktivitou a bolesťami hlavy u detí môžu umelé farbivá tiež spôsobiť významné zmeny správania. Pretože umelé farbivá sa nachádzajú v mnohých sladkých potravinách, rodičia často dávajú vinu za zmeny v správaní cukru.

Umelé farbivá sú často skryté v neočakávaných potravinách, ako je napríklad chlieb alebo jogurt. Ak máte obavy z výkyvov nálady vášho dieťaťa po konzumácii potravín s umelými farbivami, nezostáva vám nič iné, iba pozorne sledovať ich zloženie. 

Cukor 

Cukor môže spôsobiť, že dieťa bude hyperaktívne. Cukor je takmer vo všetkom, čo priemerné dieťa zje. Ukázalo sa, že cukor spôsobuje dlhodobé poškodenie zdravia a strava s vysokým obsahom prefabrikovaných potravín je spojená s depresiou, kognitívnym oneskorením a problémami so spánkom. Ak chcete obmedziť príjem cukru, ideálnou voľbou je strava pripravená doma zo surovín, ktorých zloženie poznáte. 

Konzervačné látky  

Niekoľko konzervačných látok môže u detí spôsobiť problémy so správaním. Zahŕňajú (ale nie sú obmedzené len na) dusičnany, dusitany a benzoát sodný. Glutamát sodný  je zvýrazňovač chuti, ktorý tiež spôsobuje zmeny nálady a správania, vrátane bolestí hlavy a hyperaktivity. Benzoan sodný sa bežne vyskytuje v ovocných výrobkoch určených pre deti. 

Potravinové alergény  

Bežnými potravinovými alergénmi sú mlieko, orechy, vajcia, sója a kukurica. Ak má dieťa neznášanlivosť alebo alergiu na určité jedlo, môže to spôsobiť vážne zdravotné problémy a problémy so správaním. Môže byť však ťažké určiť, ktorý alergén spôsobuje, že vaše dieťa je choré, bez pomoci alergológa. Napríklad neznášanlivosť potravín sa často prehliadne a namiesto toho sa u dieťaťa diagnostikuje ADHD. 

Ak si všimnete zmeny správania alebo zmeny nálady u svojho dieťaťa, zvážte vedenie denníka o jedle. Sledujte, čo vaše dieťa zje a kedy vykazuje zmeny v správaní. Pokúste sa odstrániť podozrivé potraviny a zistiť, či sa správanie zmení.

Jedlo samozrejme nie je jedinou príčinou všetkých problémov týkajúcich sa správania, je však dôležité zabezpečiť, aby vaše dieťa netrpelo niečím, čo sa dá ľahko napraviť.

zdroj: childdevelopmentinfo.com

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: