Psychologička zdôrazňuje: Deti hľadajú pomoc, keď im chýba to najzákladnejšie
Na dvere školskej psychologičky máloktoré dieťa zaklope s tým, že je nešťastné, lebo nemá najnovší mobil či preto, že hotel na dovolenke má len štyri hviezdičky. Príde, ak mu chýba čosi, čo tvorí úplný základ od samotného začiatku. Ak mu chýba blízka osoba, bezpečie, starostlivosť, istota.
Čo robí deti (ne)šťastnými
Nie, naozaj to nie sú najnovšie darčeky, ani drahé veci. Keď sa dieťa narodí, všetko, čo potrebuje „ku šťastiu“, je blízka osoba, ktorá znamená teplo, jedlo, bezpečie, starostlivosť a ochranu. Potrebuje počuť známy hlas, tlkot srdca. Niekoho, kto je tu a teraz prítomný. Kto počuje a koná, keď novorodenec plače, a teší sa a reaguje na prvé úsmevy a slová svojho batoľaťa. Potrebuje rituály, ktoré mu dávajú pocit istoty. A toto sa počas toho, ako dieťa rastie, mení oveľa menej, ako by sme možno čakali.
Deti potrebujú prítomných rodičov
Ak by sme sa opýtali detí, čo by ich spravilo šťastnými, zoznam by bol viac ako nekonečný. Mobil, neobmedzené dáta, hra na play-station, stavebnica, nové kopačky, šaty, značkové tenisky, dovolenka s tobogánmi... Na dvere školskej psychologičky však naozaj máloktoré dieťa zaklope s tým, že je nešťastné, lebo nemá ten najnovší mobil, chýba mu odomknutý level v novej hre či preto, že hotel na dovolenke má len štyri hviezdičky. Prídu, ak im chýba čosi, čo tvorí úplný základ od samotného začiatku. Ak im chýba blízka osoba, bezpečie, starostlivosť, istota.
Ak ich nemá kto počúvať, nestojí pri nich, keď sú smutní, neteší sa s nimi, keď majú dôvod na radosť či pochvalu. Keď im chýba niekto prítomný tu a teraz.
Pri rozhovoroch s deťmi skôr či neskôr vždy načneme tému šťastia, venujeme sa pátraniu po tom, čo ho v ich živote tvorí. Na konci sa zakaždým dopracujeme k tým istým záverom. Rodina, blízky človek, priatelia, istota. Aj keď nadstavbu tvoria najrôznejšie veci, zážitky, dary, základ je vždy rovnaký. Ak tento základ chýba, ťažko ho nahradí aj ten najdrahší darček.
Darujte deťom niečo, čo má trvalú hodnotu – seba
Keď budeme do vianočného papiera baliť darčeky či prekvapenia, a v predstave už budeme vidieť rozžiarené oči, pridajme k balíkom aj „poukážku“ na svoj čas, pochopenie, objatie, smiech a prísľub, že sa majú na koho spoľahnúť a môžu robiť chyby. Dajme deťom možnosť sledovať, ako si doprajeme byť šťastní, oddychovať, užívať si každodenné drobné radosti. Darujme im rituály, ktoré znamenajú bezpečie. Spoločný čas, pečenie medovníkov, prechádzky medzi svetielkami či rozprávku v teplých perinách. Práve tieto zážitky, nie drahé dary, raz budú tvoriť spomienky na šťastné detstvo.
A to neplatí len na Vianoce.