9 disciplín rodičovskej olympiády: KTO má lepšie dieťa?

Mgr. Jarmila Hýroššová | 5. Jun 2020
Súťaživé matky

Sotva sa dá zmerať embryo po prvýkrát na ultrazvuku, začína súťaž – rodičovská olympiáda.

Matky súťažia v mnohých disciplínach

Celé sa to vlastne začína už v tehotenstve: Ktorá žena zvládne aj s veľkým bruchom beh na 1 000 metrov, kto letí ešte i v deviatom mesiaci do Himalájí a ktorá budúca mamička je taká odvážna, že podstúpi najprirodzenejší pôrod bez akéhokoľvek tlmenia bolesti?

Sotva sa dá zmerať embryo po prvýkrát na ultrazvuku, začína súťaž – rodičovská olympiáda, ktorá má tisíc disciplín. Podstatou je boj o to, ktorá mama je najlepšia a kto vychová zo svojho dieťaťa ozajstné „superdieťa“.

Prvá disciplína: O najlepšiu „tehuľku“

Zdá sa, že kurzy predpôrodnej prípravy navštevujú už len výnimočné ženy. Prírastok na hmotnosti nie viac ako 10 kg, a pritom žiadne obavy, že by sa bábätko nevyvíjalo dobre – typický je prehnane vyžarujúci optimizmus. V tejto disciplíne ide i o to, ktoré dieťa potrápi svoju mamu najmenšími nevoľnosťami, ktorá mama má najokrúhlejšie bruško či najmenšiu čiaru na bruchu.

A nové turbo-mamičky nezanedbávajú ani svoju fyzickú kondíciu. Zbadať ich možno vo fitnes centre ešte i v deviatom mesiaci, oblečené v modernom tehotenskom športovom drese a dva dni pred predpokladaným termínom pôrodu ešte odvážne tancujú na koncerte svojej obľúbenej rockovej skupiny.

Prinajmenšom toto musí budúca mamička zvládať. Lebo kto by sa už len dnes nechal poúčať slovami: „Nesmieš sa opúšťať. Tehotenstvo predsa nie je choroba!“

Druhá disciplína: Kto má najlepšiu výbavičku?

Pred pôrodom ide o výbavičku a zariadenie detskej izby. A tu sa nenechajú budúce mamy v žiadnom prípade zahanbiť. Ohrievacia lampa nad prebaľovací pult, spacie vaky v najrôznejších prevedeniach, nádherné farby, vzácny nábytok... A, samozrejme, kočík, ktorý stojí takmer toľko ako ojazdené auto.

Tretia disciplína: Čie dieťa váži viac?

Blažene a so zasneným pohľadom opúšťa budúca mama gynekologickú ambulanciu: Bábätko sa aktívne pohybuje a meria už pekných 8 cm. Táto správa veľmi nezapôsobí na kamarátku, tiež čakateľku, ktorá má zjavne dobrú náladu. Citlivo ako dikobraz európsky sa necháva počuť: „To je síce fajn, ale moje má už 12 cm a pri poslednej prehliadke urobilo päť kotrmelcov.“

Porovnávať gramy a kilá zostane ešte nadlho obľúbenou hrou medzi mamičkami. Či už pôjde o prírastok na váhe bábätka počas dojčenia, kilá, ktoré bude ukazovať váha v detskej poradni, alebo naopak, prebytočnú slaninu na mamičkiných bokoch. Bezuzdný súťaživý duch sa objaví všade tam, kde sa meria a váži. Tak sa uskutočňujú spolucítiace rozhovory mamičiek formou verbálnej výmeny úderov pod heslom: „Čože, Lukáš meria len jeden meter? Toľko mal náš Daniel už pred šiestimi mesiacmi!“

Štvrtá disciplína: Čie dieťa spí najlepšie?

Kým ešte v ostatných disciplínach hrajú mamičky so zvyškom fair-play, tak v téme spacích návykov sa bojuje s tvrdými zbraňami. Tu nepoznajú naoko jemné mamičky so svojimi spoluhádajúcimi žiaden pardon.

Ak si chcú poblednuté a schudnuté kreatúry po týždňoch prebdených nocí vyliať v zúfalstve svoje srdce, zožnú odpovede ako: „Hm, to je čudné, môj Oliverko prespí celú noc odkedy sme prišli z pôrodnice!“ A vystresované mamičky notorických nespavcov, ktorí nikdy nevydržia spať cez obed viac ako 30 minút, sú „povzbudené“ informáciou od kvázi kamarátky, že jej bezpochyby vydarené dieťa si „schrupne“ každé popoludnie 3 hodiny.

Piata disciplína: Čie dieťa už chodí a rozpráva?

Okrem spania sa porovnávajú i ďalšie pokroky. Prvý úchop hračky, prvé otočenie – všetko míľniky dejín. Minimálne v očiach nadšenej mamy. Čie dieťa lozí ako prvé, stavia sa na nožičky alebo robí prvé kroky? Všetko jasní kandidáti na medailu.

Obľúbená téma je i rozvoj reči. „Huhu,“ zašušle malé stvorenie s pár zúbkami. A mama vypukne v nadšenie. Lebo Karolko práve povedal „auto“. Šikovný chlapček. Táto adeptka na medailu to musí objasniť ostatným mamičkám, aby sa náhodou nedomnievali, že ide len o akési bľabotanie.

Šiesta disciplína: Ktoré dieťa je na tom najlepšie?

V škandinávskych krajinách platia ešte také cnosti ako zdržanlivosť, senzibilita a sociálne správanie. A u nás? Žiadané sú presadenie sa, skorá samostatnosť a žiadne debaty! Úžasné sú deti, ktoré svojich rovesníkov v pieskovisku ubijú, ak potrebujú práve ich lopatku. Úžasné sú aj deti, ktoré si na tom istom mieste nevyžadujú žiadnu maminu pozornosť, ale sa 5 hodín prehrajú v pieskovisku stavaním hradov.

So súcitom sú naproti tomu vnímané mamy príliš opatrných a citlivých detí, ktoré dlhší čas strávia na ich kolenách a vypuknú v plač, keď im niekto v pieskovisku vytrhne ich formičku z ruky. Samy sú si na vine, život je boj a čo sa za mladi naučíš,... A snáď nemáte dieťa, ktoré sa ukrýva za vašu sukňu, ak sa ho niekto spýta na meno?! Lebo ihneď by získalo nálepku: Príliš hanblivé do tohto sveta.

Siedma disciplína: Čie dieťa sa naučí ako prvé bicyklovať?

Detskí lekári, opierajúc sa o štatistiku úrazovosti, varujú: Nejazdiť na bicykli pred šiestym alebo ešte lepšie siedmym rokom života. Lebo aj keď je už dobre vyvinutá motorika, reakčná rýchlosť dieťaťa ešte dlho nie je na takej úrovni, aby vyhovovala požiadavkám bicyklovania.

Avšak slová lekárov zostávajú nevypočuté. Deti musia ísť na trať – a to najlepšie v dvoch rokoch. A kto už niekedy videl žiariace oči mamy, ktorá hrdo oznamuje, že jej dieťa sa bicykluje už od 1. alebo 2. roka? V tejto oblasti vládne súťaž a zákon: „Čím rýchlejšie, čím skôr a čím viac“.

Aká však bude ďalšia kariéra predčasného cyklistu? Bude mu stačiť, ak hneď v osemnástich dostane do daru vodičský preukaz a k tomu auto pred bránu? Alebo mu rodičia zaplatia balíček obsahujúci vodičský preukaz spolu s poukazom na pilota? 

Ôsma disciplína: Čie dieťa už bolo na dovolenke na Seychelách?

Kam na dovolenku? Ach, zase len do Chorvátska – to už je medzičasom pre mnohé rodiny nudná destinácia. A o spoznávaní krás Slovenska nemôže byť ani reči. Trendom je totiž megaexotika, už i s najmenšími deťmi.

Čože, vy ste ešte neboli s dvomi malými deťmi na Seychelách? Alebo na Safari v Keni? Pozor, ostatné mamičky vás môžu ľutovať. Ponúkame vám kritériá pre vašu dovolenku, aby ste zostali medzi ostatnými mamičkami ako-tak konkurencieschopné: od miesta pobytu by ste mali byť vzdialení minimálne 10-hodinovým letom.

Táto destinácia musí byť taká exotická, že budete potrebovať minimálne očkovanie proti hepatitíde B alebo profylaxiu malárie.

V prípade, že chcete cestovať autom, je nevyhnutný transfer trajektom. Zabodovať môžete i vtedy, ak bude stáť cieľ dovolenkovej cesty na zozname 50 najchudobnejších krajín sveta alebo sa v ňom momentálne odohrávajú nepokoje. Tým pri návrate z dovolenky a rozprávaní sa pri kávičke dodáte ostaným mamičkám zaručene pocit, že nepatríte k bojkom alebo k mamám, ktoré doprajú svojim potomkom len málo podnetné prostredie.

Deviata disciplína: O najlepšieho školáka

A o pár rôčkov príde škola. Na niektorých základných školách nie sú deti v prvej triede hodnotené známkou. Keby ste len vedeli, aké napätie to spôsobuje. Mamičky už nemôžu viac porovnávať, ktoré dieťa je najmúdrejšie a najtalentovanejšie.

Odhliadnuc od toho, teraz sa jasne ukáže, že mimoriadne angažovaní rodičia sa budú chcieť stať členmi Rady rodičov v škole, ktorú navštevuje ich dieťa. Okrem toho sa stanú taxikármi svojho dieťaťa, ktorému naplánovali pestrý popoludňajší program, a víkendy budú tráviť v telocvični alebo fitnescentrách, aby ho podnecovali k športovaniu.

Ale ani na konci školskej dochádzky nekončia „supermamy“ s neustálym porovnávaním a vystatovaním. Pri rozhovoroch dominujú témy ako študijné roky a brigády („všetko si financuje sám“, „jeho profesori si ho mimoriadne chvália“) a neskôr chválospevy na najmladšieho vedúceho dielne v celej krajine či asistentku, ktorá je pravou rukou šéfa a je nenahraditeľná, alebo na večného študenta bez plánov do života, ktorý sa po promóciách vrhol na paralelné štúdium ďalších dvoch vysokých škôl.

Ukončenie olympiády? Kdeže, nová sa začne

A kedy sa vlastne skončí táto súťaž mamičiek? Väčšinou po teste. Po tehotenskom teste. Lebo potom to vypukne všetko odznova. Chvastanie sa obrázkami z ultrazvuku a ospevovanie pokrokov.
Kto je najlepšou BABIČKOU?

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: