7 tajomstiev výchovy šťastného dieťaťa

Tajomstvo výchovy šťastných detí

Dajte svojmu dieťaťu zručnosti, aby sa odrazilo od neúspechov a pripravilo si cestu k úspechu.

Čo robí dieťa šťastným?

Všetci chceme pre naše deti to isté. Chceme, aby vyrastali v láske a milované, nasledovali svoje sny a zažívali  úspech. Väčšinou však najviac chceme, aby boli šťastní. Ale akú kontrolu máme nad šťastím našich detí?

 „Môže existovať genetický sklon k depresii, ale naše gény sú poddajné a môžu byť zapínané a vypínané v závislosti od prostredia,“ hovorí Bob Murray, Ph.D., autor knihy Výchova optimistického dieťaťa: Osvedčený plán pre malé deti, ktoré trpia depresiou - na celý život. „Výskum jasne ukazuje, že šťastné a optimistické deti sú produktom šťastných a optimistických domovov bez ohľadu na genetické predispozície.“

Čo môžete urobiť pre vytvorenie domova, v ktorom bude šťastie vášho dieťaťa prekvitať?
Prečítajte si o siedmich stratégiách, ktoré posilnia schopnosť vášho dieťaťa zažívať radosť.

Podporujte kontakty

Najbezpečnejším spôsobom, ako propagovať celoživotnú emočnú pohodu dieťaťa, je pomôcť mu, aby sa cítilo, že je v kontakte - s vami, ostatnými členmi rodiny, priateľmi, susedmi, poskytovateľmi dennej starostlivosti, dokonca aj so zvieratami. „Detstvo plné kontaktov je kľúčom ku šťastiu,“ hovorí MUDr. Edward Hallowell, MD, detský psychiater a autor knihy Detské korene šťastia v dospelosti. 

Našťastie môžeme upevniť primárne a najdôležitejšie spojenie dieťaťa - s nami - jednoducho ponúknutím toho, čo Dr. Hallowell nazýva „šialenou láskou, ktorá nikdy nekončí“. 

„Ak má dieťa čo i len jednu osobu, ktorá ho bezpodmienečne miluje, je to tá najlepšia vec, ktorú kedy dostane ako očkovanie proti utrpeniu.“ Nestačí však iba prechovávať  túto hlbokú lásku; vaše dieťa to musí tiež cítiť, hovorí Dr. Hallowell. Držte svoje bábätko čo najviac; s citom reagujte na jeho plač; čítajte mu nahlas; jedzte, maznajte sa a smejte sa spolu.

Medzitým mu poskytnite šance, aby si vytvorilo milujúce kontakty aj s ostatnými, radí sociologička Christine Carter, Ph.D., výkonná riaditeľka Kalifornskej univerzity v Berkeley, organizácii venovanej vedeckému porozumeniu šťastia. „Z 50 rokov výskumu vieme, že sociálne prepojenia sú neuveriteľne dôležité, ak nie najdôležitejšie a prispievajú k pocitom šťastia,“ hovorí Carter. „Nie je to len kvalita, ale aj množstvo väzieb: čím viac spojení vaše dieťa vytvára, tým lepšie.“

Nesnažte sa, aby vaše dieťa bolo šťastné

Znie to kontraproduktívne, ale najlepšie pre dlhodobé šťastie vášho dieťaťa môže byť prestať sa snažiť udržať ho v krátkom čase šťastným. „Ak vytvoríme našim deťom bublinu a uspokojíme im každé ich želanie a prianie, naučia sa to  očakávať, ale v skutočnom svete to tak nefunguje,“ hovorí Bonnie Harris, zakladateľka spoločnosti Core Parenting v Peterborough, New Hampshire.

Harris nalieha, aby ste uznali, že nie ste plne zodpovední za šťastie svojho dieťaťa. Rodičia, ktorí sa cítia zodpovední za emócie svojich detí, majú veľké ťažkosti, ktoré ich vedú k prežívaniu hnevu, smútku alebo frustrácie.

Ak sa ihneď vrhneme, aby sme im dali čokoľvek, o čom si myslíme, že prinesie úsmev na ich tvári alebo vyriešime čokoľvek, čo im spôsobuje utrpenie, môžeme byť v budúcnosti ako rodičia sklamaní. Harris varuje, že deti, ktoré sa nikdy nenaučia vyrovnať sa s negatívnymi emóciami, sú vystavené nebezpečenstvu, že ich to zničí v dospievaní a dospelosti.

Keď uznáte, že nemôžete prinútiť svoje dieťa, aby sa cítilo šťastným (alebo aby cítilo  akúkoľvek inú emóciu), budete menej naklonený pokusu „napraviť“ svoje pocity - a je pravdepodobnejšie, že ustúpite a umožníte mu rozvíjať sa a budovať odolnosť, ktorá bude potrebná na zdolávanie nevyhnutných životných prekážok.

Dbajte o svoje vlastné šťastie

Aj keď nemôžeme ovládať šťastie našich detí, sme zodpovední za to svoje vlastné. A pretože deti od nás absorbujú všetko, na našej nálade záleží. Šťastní rodičia budú mať pravdepodobne šťastné deti, zatiaľ čo deti depresívnych rodičov sú vystavené dvojnásobnému riziku depresie, poznamenáva Murray.

V dôsledku toho je jednou z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť pre emocionálnu pohodu svojho dieťaťa, starostlivosť o vašu vlastnú pohodu: vybojujte si čas na odpočinok, relaxáciu a možno najdôležitejšie - romantiku. Vychutnávajte si svoj vzťah so svojím partnerom. „Ak rodičia majú skutočne dobrý a hlboký vzťah,“ hovorí Murray, „šťastie dieťaťa je často prirodzeným dôsledkom.“

Chváľme deti za správne veci

Niet divu, že štúdie často  spájajú sebavedomie a šťastie. Naše deti nemôžu mať jedno bez druhého. Je to niečo, o čom vieme intuitívne, a mnohí z nás sa preto premenia na horúcich roztlieskavačov. Naše dieťa čmára a vyhlasujeme ho za Picassa, strelí gól a je ďalším Beckhamom, zráta 1 a 2 a je pripravené na Mensu. Ale tento druh „chvály za úspech“ sa môže zvrhnúť.

„Ak je to jediné ocenenie, ktoré dieťa počuje, môže si potom myslieť, že musí stále niečo dosiahnuť, aby získalo váš súhlas,“ vysvetľuje Murray. „Bude sa báť, že ak nebude úspešné, spadne z podstavca a jeho rodičia ho už nebudú milovať.“

Chváliť konkrétne črty - inteligenciu, eleganciu, atletiku - môže tiež narušiť sebadôveru detí neskôr, ak vyrastú v presvedčení, že sú cenené za niečo, čo je mimo ich kontrolu a potenciálne prchavé. „Ak chválite svoje dieťa napríklad predovšetkým za to, že je pekné, čo sa stane, keď začne starnúť a stratí túto krásu?“, pýta sa Murray.  

Tiež nie je najsprávnejšie chválu celkom zadržiavať, ale skôr ju presmerovať, hovorí Murray. „Chválime úsilie a nie výsledok,“ radí. „Pochváľme dieťa za kreativitu, tvrdú prácu, vytrvalosť, ktorá vedie k dosiahnutiu cieľa.“

Cieľom je rozvíjať vo vašom dieťati „rastúcu myseľ“ alebo vieru, ktorú ľudia dosahujú tvrdou prácou a praxou, viac ako vrodeným talentom.  „Takže nehovoríme, že nebudeme chváliť,“ zdôrazňuje Carter. „Zamerajte sa len na niečo, čo má vaše dieťa pod kontrolou.“

tajomstvo výchovy šťastných detí

Umožnite dieťaťu zažívanie úspechu aj neúspechu

Samozrejme, ak skutočne chcete posilniť sebadôveru svojho dieťaťa, sústreďte sa menej na komplimenty a viac na to, aby ste mu poskytli dostatok príležitostí naučiť sa nové zručnosti. Majstrovstvo, nie chvála, je skutočným staviteľom sebavedomia, hovorí Dr. Hallowell. Našťastie, pokiaľ ide o deti do 4 rokov, takmer vo všetkom, čo robia, je pre nich možné dosiahnuť majstrovstvo - pretože je to pre nich všetko nové: naučiť sa plaziť sa, chodiť, kŕmiť sa a obliekať sa, používať nočník alebo jazdiť na trojkolke.
Našou výzvou je ustúpiť a nechať naše deti, aby urobili pre seba to, čo sú schopné. „Veľkou chybou, ktorú často robia dobrí rodičia, je to, že  robia pre svoje deti príliš veľa,“ hovorí Dr. Hallowell.

Aj keď môže byť ťažké sledovať boj našich detí, nikdy nepoznajú vzrušenie z majstrovstva, pokiaľ im nedovolíme riskovať zlyhanie. Pri prvom pokuse je zdokonalených len málo zručností. To, že dieťa dosiahne majstrovský level, je najmä vďaka praxi. A vďaka opakovaným skúsenostiam s „majstrovstvom“ rozvíjajú deti prístup, ktorý im umožňuje pristupovať k budúcim výzvam s nadšením a optimizmom, ktoré sú základom šťastného života.

Dajte im skutočnú zodpovednosť

„Šťastie do značnej miery závisí od pocitu, že na tom, čo robíme, záleží a ostatní to oceňujú,“ poznamenáva Murray. "Bez tohto pocitu sa obávame, že by sme mohli byť vylúčení zo skupiny. Výskumy ukazujú, že to, čoho sa ľudská bytosť bojí viac ako čohokoľvek iného, je vylúčenie."

Inými slovami, ľudia majú vrodenú potrebu byť potrebnými. Čím častejšie teda môžete od útleho veku oznámiť svojmu dieťaťu, že robí jedinečné veci pre rodinu,  tým väčší bude jeho zmysel pre sebaúctu a tým vyššie bude  jeho konečné šťastie.

Deti vo veku 3 rokov môžu vykonávať zmysluplné rodinné povinnosti, hovorí Murray, či už ide o doplnenie misky so suchým krmivom pre mačku alebo o uloženie servítok na večeru. Ak je to možné, priraďte mu rolu, ktorá nahráva silným stránkam vášho dieťaťa. Napríklad, ak váš malý miluje organizovanie vecí, dajte mu prácu triediť vidličky a lyžice. Ak sa obzvlášť rád stará o dieťa, možno by jeho úloha mohla byť dozerať na jeho sestru počas večere pri stole.

Pokiaľ uznávate, že pomáha rodine, zvyšuje to u vášho dieťaťa pocit, že je v blízkom kontakte a rozvíja to jeho sebadôveru, čo sú dva predpoklady pre trvalé šťastie.

Každodenne si precvičujte vďačnosť

Štúdie šťastia napokon spájajú pocity vďačnosti s pocitom celkovej pohody. Výskum na Kalifornskej univerzite v Davise a inde dokázal, že ľudia, ktorí denne venujú čas prežívaniu  vďačnosti, sa cítia optimistickejší, dosahujú väčší pokrok v dosahovaní cieľov a celkovo sa cítia lepšie. 

Jedným zo spôsobov, ako podporiť vďačnosť u detí, je navrhnúť, aby každý člen rodiny denne - napríklad pred jedlom alebo počas jedla - nahlas pomenoval niečo, za čo je vďačný, navrhuje Carter. Dôležité je urobiť z toho pravidelný rituál. „Je to jeden zvyk, ktorý podporí všetky druhy pozitívnych emócií,“ uisťuje, „a skutočne to môže viesť k trvalému šťastiu.“

Zdroj
https://www.parents.com/

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: