Pediatrička odporúča: 10 supervýživných slovenských potravín na posilnenie imunity

MUDr. Katarína Legrand | 7. jún 2024
Pediatrička odporúča: 10 supervýživných slovenských potravín na posilnenie imunity

Načo by sme chodili niekam do Číny po natto, či do Kórey po kimchi, keď máme u nás doma na Slovensku toľko úžasne výživných tradičných potravín.

Ono vlastne stačí zájsť v mysli tak na začiatok 20. storočia, pozrieť sa do kuchyne našim prastarým mamám a zobrať si z nich príklad. Alebo si trošku pospevovať slovenské ľudové pesničky pre deti a hneď je nám všetko jasné.

10 supervýživných slovenských potravín na posilnenie imunity

1. Kapustnica

Všetci spomíname na vianočnú kapustnicu. Nielenže je úžasne chutná a môžeme ju jesť aj týždeň, a potom plynule prejsť na jedenie tej silvestrovskej, ale kapustnica je aj úžasne výživná.

Pretože kvasená kapusta, tak ako každá kvasená zelenina, ktorú by sme si čisto teoreticky mohli doma vyrábať, je plná probiotických kultúr. A probiotické kultúry v prirodzenej forme sú určite viac ako tie, ktoré si kúpite v lekárni. A čo je ešte lepšie, ak si pri príprave kapustnice z tej ešte surovej ochutnávate, či ste kúpili dobrú, tak akurát kyslú, doprajete si aj statočnú dávku vitamínu C. Lebo preto si vlastne naši predkovia tú kvasenú kapustu robili. Aby mali zdroj vitamínu C počas zimných mesiacov, keď už došli zásoby jabĺčok, a tiež, aby kvasnými baktériami živili svoj mikrobióm a posilňovali tak svoju imunitu.

2. Bryndza

Slovenská probiotická bomba. Avšak musím podotknúť, že to musí byť bryndza z nepasterizovaného ovčieho mlieka a zároveň od ovečiek z kontrolovaného chovu. Kedysi existovala len taká, ale dnes už existuje aj bryndza z mlieka pasterizovaného, či čiastočne z kravského mlieka. A tá už nemá takú silu. No tá pravá, aká má byť, je nabitá prospešnými baktériami, ktoré dodajú vášmu telu to, čo pre svoje zdravie potrebuje.

3. Žinčica

Ďalší produkt našich pastierov, ktorý vlastne ani nevieme, akým mechanizmom lieči. Nielenže pôsobí preventívne takmer proti všetkým civilizačným ochoreniam (vysoký cholesterol, krvný tlak, nádorové ochorenia), ale naozaj pomáha napríklad v liečbe astmy, osteoporózy či ekzému. A to vám môžem potvrdiť z druhej ruky, keďže bezpečne viem, že kamarátke doktorke pomohla na jej v dospelom veku rozbehnutý ekzém len žinčica nalačno 3-krát denne. Po tom, ako na sebe vyskúšala antihistaminiká, kortikoidy a kadejaké masti, rozhodla sa, že skúsi liečbu žinčicou z Miletičky. A čuduj sa svete, toto je jediné, čo jej pomáha. Naozaj!

4. Konopné semienka

Semienka, ktoré praskajú vo švíkoch obsahom omega-3 a omega-6 nenasýtených mastných kyselín. Tieto tvoria takmer polovicu ich hmoty! Tretinu tvoria bielkoviny a takmer desať percent vláknina. Toto by ste si nechali ujsť? Navyše, keď si ich prisypete do akejkoľvek zeleninovej mixovanej polievky, dodáte jej tým nový ráz a navýšite jej výživovú hodnotu. Ešte kvapka tekvicového oleja k tomu a máte úžasne zdravý prvý chod.

5. Ľanové semienka

Tieto semienka obsahujú tiež veľa omega-3 nenasýtených mastných kyselín a sú veľmi bohaté na vlákninu. Až do takej miery, že sú skvelým pomocníkom na zápchu. Takže ako prevenciu pred podobnými problémami, ich môžete z času na čas prisypať deťom či sebe, do rannej kaše alebo večer do zeleninového šalátu.

6. Ovos

Keď už sme pri tých kašiach. Kto z vás nemával ako dieťa pravidelne-nepravidelne ovsenú kašu? Je to taká naša slovenská klasika. Pamätám si ako teraz, že sme si vždy rozprávali o tom, že ovos je pre koníky a pre ich krásnu hrivu. No keby bol len pre koníky! Ovos by mal byť naozaj pravidelne na našom stole, pretože obsahuje jednak dôležité minerály ako vápnik, horčík, železo, fosfor, kremík, draslík, ale aj takmer všetky vitamíny rozpustné vo vode (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, C) a k tomu aj v tukoch rozpustné vitamíny A a E (preto nám asi mamy zvykli dávať na kašu to maslo, aby sa vstrebali aj tieto vitamíny). 

A aby toho nebolo málo, pridám nakoniec tú najväčšiu pecku. Betaglukány – dokázané imunomodulansy, ktoré vyživujú nielen črevný mikrobióm, ale pri ovsených kúpeľoch, vyživujú aj ten kožný mikrobióm. Som o tom presvedčená, lebo inak si neviem vysvetliť, akým zázrakom by ovsené kúpele pomáhali ekzematickej pokožke. Je to tak, ovos zvonka či zvnútra, je protizápalový liek.

7. Pšeno

Obilnina chudobných. Môže byť, no bohatá na živiny. Ako veľmi bohatá? Tak, že v 100 g pšena je viac železa ako v 100 g červeného mäsa. Niekto by možno vyskočil, že vstrebateľnosť rastlinného železa nie je taká vysoká ako živočíšneho. Ale, keby aj, stále je to veľa železa na tú chudobnú obilninu. Je však pravda, že pšeno nie je zrovna najchutnejšie. Ale aj na to máme riešenie. Pred varením ho treba preliať vriacou vodou a následne variť v trojnásobku vody. Po zovretí môžete pridať trošku datľového sirupu, strúhaný kokos a do misky s hotovou kašou pridať drobné ovocie či píniové oriešky a deti vám povedia: „Maminka, túto kakaovú kašu nám môžeš robiť každý deň!“ Nemá to taký úspech úplne vždy, ani s datľovým sirupom to netreba preháňať, ale aspoň jeden tip na prípravu dobrej pšenovej kaše už máte.

8. Pohánka

Nie, neprestanem s našimi obilninami. Aj keď vlastne, pohánka nie je naozajstná obilnina. Je vraj podobná bežne sa u nás vyskytujúcim burinám. Múku z nej však máme, ak chceme, a tiež ju môžeme variť v celku, či pridávať vo forme vločiek na zahustenie pokrmov. Zázračná je vďaka látke rutín, ktorá zvyšuje pružnosť ciev a celkovo je veľmi prospešná pre správnu funkciu kardiovaskulárneho systému. 

9. Mak

Ej tak-tak, sejú mak... Nemôže chýbať na tradičnom sviatočnom stole. Nemôžete ho nepredstaviť cudzincom, pre ktorých je mak synonymom drogy a u nás sa pestuje slobodne a nevieme si bez neho predstaviť život. Makové rezance, pupáky, makovníky, makové rožky a tak ďalej. Keby však bol len chutný, ale mak je potravina s najvyšším obsahom vápnika na 100 mg! Okrem toho, že obsahuje esenciálne mastné kyseliny a má aj dobre známe upokojujúce účinky na nervovú sústavu. (Spi dieťatko, spiže...)

Vedeli ste, že:

Mak je potravina s najvyšším obsahom vápnika na 100 mg?

Pediatrička odporúča: 10 supervýživných slovenských potravín na posilnenie imunity

10. Vlašské orechy

Síce nie sú typicky len naše, ale sú rovnako ako mak neoddeliteľnou súčasťou našej kuchyne. V obdobných pekárskych formách, ako sú spomínané vyššie, alebo aj len tak za hrsť. Bohaté na antioxidanty (A, C, E), omega-3 a omega-6 nenasýtené mastné kyseliny, makro- a mikronutrienty (železo, vápnik, horčík, draslík, sodík, zinok, fosfor, mangán) a tiež pôsobia ako prebiotikum pre črevné baktérie. Takže sú protizápalové.

Takto vyzerá to najlepšie, čo doma máme pre zdravie a silnú imunitu.

Pediatria pre zvedavých rodičov

Knihu pediatričky Kataríny Legrand, Pediatria pre zvedavých rodičov, ktorá je napísaná nielen rukou odborníka, ale aj matky dvoch detí, si môžete objednať TU

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: