Ekzém
Ekzém, alebo atopická dermatitída, je chronické resp. chronicky sa opakujúce ochorenie kože, sprevádzané výrazným svrbením, rozmanitosťou klinických príznakov a rôznym priebehom.
Je to ochorenie, ktoré má mnoho príčin. Medzi hlavné patrí vrodená náchylnosť, porušená funkcia kože, metabolické poruchy a zmeny v imunitnej odpovedi organizmu na rôzne faktory vonkajšieho prostredia. Prvá zmienka o tomto ochorení pochádza z rímskych čias, keď cisár Augustusa jeho potomkovia trpeli svrbením kože spojeným so sezónnou nádchou a dýchavičnosťou.
Ekzém a dedičnosť
Jeho častejší výskyt súvisí pravdepodobne so znečisteným životným prostredím a domácimi alergénmi. V Európe sa udáva že až 16% deti do 4 rokov života a 12% školákov trpí ekzémom. U dospelých je to približne 3%. Rodinný výskyt je častý. Ak obidvaja rodičia mali ekzém, pravdepodobnosť výskytu u ich deti je 81%. Ak ani jeden rodič netrpí ekzémom, potom riziko je 5-15%.
Masáže bábätiek: Masáž nám pomohla zbaviť sa atopického ekzému
Charakteristické znaky ekzému
Je to ochorenie prevažné dojčenského veku. Až 60% prípadov sa začína už v prvom roku života. Príznaky ekzému u 75% deti do puberty vymiznú, alebo sú len mierne. Avšak, počas puberty sa zvyknú vplyvom pravdepodobne aj hormonálnych zmien zhoršiť, ale do 20. roku života vymiznú. Ak pretrvávajú aj po dvadsiatom roku života, potom zvyknú ustúpiť medzi 40. až 50. rokom života.
K hlavným príznakom ekzému patrí:
- pľuzgieriky, šupiny, mokvajúce ložiská
- koža je suchá, zhrubnutá, popraskaná, olupujúca sa
- silné svrbenie, výrazné je vo večerných hodinách a v noci
- postihuje ložiskovo kožu tváre, hrudníka, krku, zápästia, lakťové apodkolenné jamky
- pri rozšírení príznakov dochádza k postihnutiu veľkých plôch až kože celého tela
K ďalším charakteristickým znakom ekzému patrí
- Objavuje sa väčšinou v prvých šiestich mesiacoch života, často u nedojčených detí alebo po prechode na umelú výživu. Nie je však vylúčený ani u plne dojčených detí.
- V rodine sa vyskytuje alergické ochorenie (ekzém, senná nádcha, astma, alergia na potraviny).
- U pacientov je prítomná zvýšená tvorba IgE protilátok, ako prehnaná reakcia na určitý alergén, ktorá je dedičná. IgE protilátky sa vyšetrujú v krvi. Často je prítomné zhoršené prekrvenie koncových častí tela (prsty rúk a nôh), ktoré sú bledé.
- Závažný ekzém je charakterizovaný pretrvávaním kožných zmien, potrebou pravidelného užívania hormonálnych mastí, prítomnosťou iných príznakov ako zvracanie, nádcha, dýchavičnosť v prvom roku života.
Vyradenie alergénu, najčastejšie bielkoviny kravského mlieka, vedie k vymiznutiu alebo výraznému zmierneniu príznakov.
Ochorenie je výsledkom dedičného sklonu k alergii a pôsobenia vonkajších faktorov tzv. alergénov, najčastejšie včasné podanie cudzorodej bielkoviny (bielkovina kravského mlieka u nedojčených deti). Pre alergický pôvod svedčí výskyt alergických ochorení v rodine, vysoká hladina IgE protilátok, ktoré sú typické pre alergiu.
Dojčatá, u ktorých sa vyskytol ekzém, majú vyššie riziko neskoršieho vývoja sennej nádchy alebo astmy.
Najčastejšie alergény
- Inhalačné alergény (prítomné vo vzduchu): Peľ, prach, roztoče, plesne.
- Potravinové alergény: Kravské mlieko, arašidy, sója, ryby, kôrovce, med, mak, citrusové plody, kivi, mango, broskyne, figy, ďatle, jahody, maliny, černice, orechy, mandle, pistácie, slnečnicové semienka, zeler, hrach, fazuľa, sója, paprika, redkvička, paradajky, vanilka, škorica, kari a iné cudzokrajné koreniny, vajíčka, orechy, obilniny, mak, med, surové zemiaky, južné ovocie, kôrovce, čokoláda, kakao. Ktorákoľvek potravina môže vyvolať alergickú reakciu. U deti však až93% sú alergie nakravské mlieko, vaječný bielok, obilniny (hlavne pšenica) a arašidy.
- Alergény z domácich zvierat: Tie môžu byť prítomné v slinách ( pes, mačka, kôň, morča, škrečok),v moči (mačka, pes, malé laboratórne zvieratá) v krvnom sére, v lupinách, kožných šupinách a vo výlučkoch (holubov) atď. Najagresívnejšie pôsobia alergény mačiek, prudké reakcie vyvolávajú aj alergény koňa a malých hlodavcov.
Formy ekzému
Podľa veku, v ktorom sa ekzém vyskytuje poznáme 3 formy ochorenia.
1. Dojčenská forma ekzému
Začína medzi 2.až 4. mesiacom, prítomné sú svrbivé puchieriky a začervenalé plochy hlavne na tvári, šíria sa na trup aj končatiny. Vo vlasatej časti sa objavujú seboroické šupiny. V dôsledku škrabania postihnuté miesta môžu mokvať, pri zanesení infekcie sú zapálené. Deti sú nekľudné. V priebehu 2 rokov môže stúpiť alebo prejsť do druhej fázy.
2. Ekzém v detskom veku
Postihuje deti školského a predškolského veku, postihnuté sú ohybové miesta končatín, krk, zápästie, chrbát ruky. Prejavuje sa ako zhrubnutá začervenaná koža, ktorá svrbí. Najhorší nález je v jarných a jesenných mesiacoch, v lete je nález menej výrazný. Vekom sa stav zlepšuje. V období puberty môže nález úplne ustúpiť, alebo prejsť do tretej fázy.
3. Ekzém v dospelosti
V tomto životnom období môže ekzém pokračovať, ale môže sa vyvinúť aj prvýkrát ako úplne nové ochorenie. Prejavy a lokalizácia sú podobné ako pri detskej forme. Tu býva častejšie postihnutá vlasová časť kože, prejavuje sa riedkymi vlasmi, šupinami. Tak isto je prítomné svrbenie, ktoré spôsobuje nepokoj, nespavosť, poruchu sústredenia. V tomto období sa môžu pridružiť aj iné alergické ochorenia ako senná nádcha a astma.
Atopický ekzém v otázkach a odpovediach
Liečba ekzému
Liečba atopického ekzému je výlučne v kompetencii dermatológa v spolupráci s alergológom. Neexistuje liek, ktorý by atopický ekzém vyliečil. Liečba utlmí alebo odstráni príznaky, ale tie pri nevhodnom spôsobe života sa môžu objaviť znovu. Priebeh sa nedá predvídať ani predpovedať.
Liečbu môžeme rozdeliť na lokálnu (miestnu) a celkovú. Pre správny efekt liečby je potrebné dodržiavať režimové opatrenia.
Režimové opatrenia pri ekzéme
- Stravovací režim s odstránením jedál, ktoré zhoršujú stav, rovnako by sa mali vylúčiť látky, na ktoré dieťa nereaguje zle, ale patria k alergénom.
- Neodporúča sa mechanická záťaž spojená s potením a trením pokožky nevhodným odevom.
- Neodporúča sa častý kontakt s vodou, zvlášť používanie mydiel a kozmetických prípravkov, ktoré vysušujú kožu.
- V štádiu akútnych prejavov, s výnimkou mokvajúcej formy, je najvhodnejším spôsobom umývania krátkotrvajúca kúpeľ vo vlažnej vode s antiseptickým prípravkom napr. hypermangánom, aby sa predišlo infekcii ložísk. Pri mokvaní sa odporúča krátko trvajúca sprcha bez použitia mydla.
- Po ústupe akútnych prejavov sa odporúča kúpeľ s využitím liečivého účinku olejových kúpeľov.
- Vyhýbať sa prašnému a zafajčenému prostrediu, vhodné prostredie bez domácich zvierat.
- Vyhýbať sa šatstvu zo syntetických a vlnených materiálov, požívať hypoalergéne prášky, prádlo opakovane vypláchať tak, aby tam nezostali mikročastice prášku, ktoré spolu s potom zhoršujú kožný nález. Vyhýbať sa aviváži.
- Odstrániť z bytu koberce, plyšové hračky, perie, kvety.
Lokálna liečba ekzému
- Spočíva v aplikácii krémov, masti roztokov na postihnuté miesta, vždy podľa stavu ochorenia.
- Pri mokvavej forme sa používajú prípravky s vysušujúcim účinkom (Jarisch, hypermangan).
- Po zlepšení, keď mokvajúce plochy sa upravujú, používame krémy s ochranným účinkom proti infekcii a s protizápalovým účinkom (endiaron, ichtamol a iné).
- Chronické formy, pri ktorých je výrazné svrbenie, sa liečia prípravkami s premasťujúcim účinkom, emulziami do kúpeľa.
- Starostlivosť o kožu je každodenná. Efekt záleží na spolupráci pacienta a jeho rodiny.
Celková liečba ekzému
Pri celkovej liečbe ekzému sa ovplyvňuje alergická reaktivita dieťaťa, podávajú sa antihistaminiká ,poprípade hormonálne lieky a pri zápale kožných ložísk aj antibiotika. Celkovú liečbu riadi vždy dermatológ a/alebo alergológ. K celkovej liečba patria aj fyzikálne liečebné postupy, najmä fototerapia a fotochemoterapia. Využívajú salúče UVA-1 alebo fotochemoterapia PUVA v akútnom štádiu. V kľudovom štádiu sa odporúča kombinácia UVA/UVB.(3)
Čo mate robiť, aby vaše dieťa nemalo ekzém
- Dojčiť minimálne 6 mesiacov.
- Ak sa vo vašej rodine vyskytuje alergické ochorenie (ekzém, astma, senná nádcha, alergia na potraviny) a vy nemôžete dojčiť, potom dieťa by malo dostavať hypoalergénne mlieko, označované ako HA. Prvé 4 mesiacov života nedávajte dieťatku nemliečnu stravu, nemliečne príkrmy by sa mali zavádzať až po 17. týždni života.
- Pri zavadzaní nemliečneho príkrmu začínajte s jednozložkovým príkrmom a použite potraviny s najmenšou schopnosťou vyvolať alergiu (ryža, zemiaky, mrkva, brokolica, jahňacie, hydinové mäso, hrušky, jablká) .
- Do konca prvého roku života nepodávajte dieťatku vajce, sóju, rajčiny, tvaroh, jahody, citrusové plodov, ryby, orechy.
- Nové potraviny pridávajte opatrne, s časovým odstupom najmenej 2 týždňov, aby sa vedela posúdiť prípadná alergická reakcia. Ak dieťa zareaguje kožnými zmenami, túto potravinu nepodávajte.
- Ak dieťa zareaguje kožnými alebo inými prejavmi na kravské mlieko, je potrebné ho vylúčiť a nahradiť úplným hydrolyzatom (Nutrilon pepti, Alfare). V prípade neznášanlivosti kravského mlieka nepodávajte dieťatku kozie, ovčie ani sójové mlieko. Nie je to vhodná výživa pre dojčatá.
- Probiotiká sú nápomocné pri prevencii vzniku potravinovej alergie, zvyšujú toleranciu čreva na niektoré potraviny a urýchľujú osídlenie čreva prospešnými baktériami. Niektorí autori ich odporúčajú dávať už tehotným ženám a dojčatám počas prvého polroku života.