Alergia na bielkovinu kravského mlieka
Alergia na kravské mlieko je prehnaná reakcia imunitného sytému na prítomnú kravsku bielkovinu v organizme. Prejavuje sa zvyčajne u malých detí, po prechode z dojčenia na kravské mlieko a patrí k najčastejším potravinovým alergiám u deti.
Tak ako pre každú potravinovú alergiu platí, že vekom sa tolerancia organizmu k tejto bielkovine zvyšuje, to znamená, dieťa lepšie toleruje mlieko. Vyskytuje sa u 2,8% deti do 1 roku života. U polovici z nich sú prítomné tráviace problémy.
Takmer tretina týchto deti do konca druhého roku života a takmer polovica deti do konca 4. roku života toleruje kravské mlieko. Do 6. roku života alergia na kravské mlieko mizne až u 78%týchto detí.
Mnohí si mylia alergiu na bielkovinu kravského mlieka s intoleranciou laktózy. Tieto dve chorobné jednotky môžu mať niektoré príznaky spoločné, ale majú odlišné príčiny ochorenia, liečbu a prognózu. Viac Intolerancia laktózy.
Príčinou môže byť včasné podanie kravského mlieka. Bielkovina kravského mlieka je pre organizmus cudzia. Novorodenci a malé dojčatá majú prechodnosť črevnej sliznice pre bielkoviny vyššiu ako staršie deti a dospelí. Ich sliznica prepúšťa alergény (bielkovina kravského mlieka) do organizmu, skôr ako ich stihne spracovať. ,,Neopracovaná“ bielkovina vyvolá alergickú reakciu. Umelé mlieka sú zvyčajne vyrobené na báze kravského mlieka.
Príznaky alergie na bielkovinu kravského mlieka
- opakované vracanie, odmietanie stravy
- podráždenosť, nafukovanie, bolesti bruška
- redšia stolica, prímes krvi v stolici
- neprospievanie
- kožné zmeny (žihľavka, ekzém)
Tieto príznaky nie sú typické len pre alergiu na kravské mlieko, ale sú prítomné aj pri iných ochoreniach tráviaceho traktu. Preto je potrebné myslieť aj na iné príčiny. U niektorých deti sa môžu objaviť aj kožné príznaky, najčastejšie ekzém alebo žihľavka. Závažná alergická reakcia na mlieko môže navodiť aj vznik astmy.
Diagnóza alergie na bielkovinu kravského mlieka
Neexistuje jednoznačne spoľahlivý test, ktorým by sa dala potvrdiť alebo vylúčiť alergia na kravské mlieko.
Pre stanovenie diagnózy je nevyhnutné presne opísať príznaky (aké sú, kedy začali, čo dieťa okrem mlieka dostáva). Ak po vylúčení kravského mlieka príznaky vymiznú, je veľmi pravdepodobné, že ide o alergiu na bielkovinu kravského mlieka. Diagnózu podporí aj vyšetrenie špecifických IgA protilátok a IgE protilátok proti kravskému mlieku. Avšak ak dieťa ma pozitívnevýsledky, ale nemá príznaky, nehodnotíme to ako alergia na kravské mlieko.
Liečba alergie na bielkovinu kravského mlieka
- Vylúčenie neupraveného kravského mlieka zo stravy dieťaťa.
- Pre deti je možné použiť výrobky síce na báze kravského mlieka, ale s upravenou bielkovinou tak, že alergická odpoveď je minimalizovaná. Sú to tzv. hydrolyzáty.
- Niektoré deti však aj na takto upravenú bielkovinu môžu zareagovať negatívne, v tom prípade potrebujú mlieko, ktoré je zložené zo stavebných častí bielkovín - aminokyselín. Takýmto mliekom je Neocate. Užívanie tohto mlieka určí výhradne alergológ alebo gastroenterológ, mlieko nie je voľne dostupné v lekárni, je výlučne na predpis.
- Sójové mlieko pre vysokú schopnosť vyvolať alergickú reakciu nie je vhodné.
- Kozie, ovčie mlieko obsahuje rovnako pre dieťa cudziu bielkovinu, preto môže rovnako vyvolať alergickú reakciu, navyše ich zloženie, hlavne vysoký obsah minerálov nie je vhodné pre novorodenca a dojča.
- U deti je potrebné vylúčiť nielen mlieko ale aj mliečne výrobky- syry, jogurty, maslo, niektoré pekárenské a mäsové výrobky.
- Ak je dokázaná alergia na kravské mlieko, hypoalergénne mlieka nie sú vhodné, ich bielkovina je len čiastočne upravená. Vhodné sú úplne hydrolyzáty - napr. Nutrilol Pepti.
Prevencia alergie na bielkovinu kravského mlieka
- Dojčenie. Odporúča sa dojčiť minimálne 6 mesiacov života. U deti s výraznou rodinnou záťažou v zmysle alergie, dojčenie nemusí zabrániť vzniku alergie, ale zmierni jej priebeh a oddiali jej vznik.
- Správna životospráva. Je dôležité deťom, kde u pokrvných príbuzných sa vyskytuje potravinová alergia, nepodávať v prvých rokoch života a hlavne v prvom roku života, potraviny s vysokou schopnosťou alergizácie.
- Nepodávať v prvom roku života kravské mlieko, vajce, citrusové plody, orechy, kakao.
- Podávanie probiotických kultúr matkám v tehotenstve a dojčatám v prvom polroku života pomáha kolonizovať črevo prospešnými baktériami, ktoré stimulujú mechanizmy oslabujúce alergickú reakciu. Tieto tvrdenia však vyžadujú ďalšie štúdie.