Žijem vo vzťahu a predsa sa cítim osamelo
Aj vy to tak občas máte?
Úvaha šťastnej mamy: Mám len dve ruky
VO VZŤAHU, a predsa SAMA
Keď to vo vzťahu škrípe
Čaro najstabilnejších vzťahov nie je v tom, že sú presne a pevne definované, ale že dokážu rozpoznať meniace sa potreby a okolnosti, v ktorých sa práve každý z partnerov nachádza, dokážu o nich otvorene hovoriť, prípadne si ich inak, napríklad aj písomne povedať.”
Príčin, prečo sa človek vo vzťahu cíti sám, môže byť niekoľko
Nedostatočný záujem od partnera, nedostatočné prejavy nehy a intimity, pričom to nemusí byť len sex, nedostatok slovného ocenenia partnera alebo partnerky v osobnej, pracovnej a inej oblasti, nadmiera kritiky, málo spoločne stráveného času – vymenúva psychoterapeut, ktorý sa vzťahovým problémom venuje už 20 rokov a dodáva: „V manželstvách a dlhotrvajúcich vzťahoch za tým môže byť tiež depresia, problémy s hazardom, nízka sebaúcta a sebavedomie, rôzne druhy závislostí a iných problémov, o ktorých sa jeden z partnerov z nejakých dôvodov pred druhým partnerom hanbí hovoriť.”
#utajené životy v partnerstve
- odmietanie partnera,
- podráždenosť, nespavosť,
- túžba po jedle,
- kontakte s druhými na sociálnych sieťach.
Nereálne očakávania od partnera?
Podobný koncept zachytáva aj populárna kniha Päť jazykov lásky od Garyho Chapmana, podľa ktorej človek prejavuje lásku piatimi rôznymi spôsobmi. Kým jeden je pre človeka prirodzený, druhý mu môže byť úplne vzdialený.
Láska je viac ako slovo: 5 spôsobov vyjadrenia lásky podľa Garyho Chapmana
Päť jazykov lásky podľa Garyho Chapmana
Osamelosť: Vo vzťahu ňou môže trpieť každý
Nezávisí dokonca ani od toho, nakoľko dominantný či submisívny človek je. „Osamelosťou môže trpieť aj človek, ktorý riadi celú rodinu a je dominantný – má pocit, že o všetkom rozhoduje, rovnako tak ňou môže trpieť aj človek, ktorý je vo vzťahu submisívny.” Čo teda robiť, keď sa človek cíti vo vzťahu sám? Radí Ján Záskalan: