Taká normálna rodinka: Chlap mlčí a mňa ide rozhodiť

Marika Koscelníková | 5. Oct 2019
Taká normálna rodinka: Chlap mlčí a mňa ide rozhodiť

Nemáš chuť na kávu? Pýtate sa po nedeľňajšom obede svojho drahého. Nie, odpovie. Vaše očakávanie, že sa aj on vás opýta, či si nedáte šálku kávy, prípadne sa zdvihne od telky a urobí vám ju, sa nesplnilo. Muži sa nezaoberajú otázkou. Nerozmýšľajú, prečo sa pýtame, len na ňu odpovedajú a tým sa pre nich debata skončila.

Muži myslia inak ako ženy, to je známa vec. Ak sa pustia do debaty, chcú ňou niečo dosiahnuť. Pre ženy je cieľom už samotný rozhovor. V hádke či pri bežnom rozhovore ženy rozmýšľajú nahlas, ich jazyk je občas rýchlejší ako myšlienky. Muži si potrebujú odpoveď premyslieť. Zvažujú, čo majú odpovedať a často sa stáva, že sa rozhodnú radšej nepovedať nič.

Komunikácia je pre muža spôsobom ako odovzdať a získať informácie, na základe ktorých môže napríklad vyriešiť nejaký problém. Ak komunikáciou rieši nejaký problém žena, neočakáva od druhej strany hneď riešenie. A to u mužov môže vyvolať zmätok: načo si mi to teda hovorila?

Ženy čítajú medzi riadkami

Nech ženy robia čokoľvek, zapájajú do činnosti väčšiu časť mozgu než muži. Pravá hemisféra zodpovedá skôr za emócie a intuíciu, v ľavej sa sústreďuje predovšetkým logické uvažovanie a vecné vnímanie.

Prepojenie oboch hemisfér má za následok, že ženský mozog dokáže spájať pojmy spôsobom, na aký muž ani nepríde.

Hovoríme tomu aj ženská intuícia, či emocionálna inteligencia. Ženy „čítajú“ medzi riadkami. Hľadajú v slovách skryté významy a dokážu ich ľahšie rozlúštiť, napríklad aj z intonácie hlasu či gestikulácie.

Aj vďaka tomu sa ženy dokážu lepšie „vykecať“. Či už na skúškach v škole, pred policajtom, aj pred vlastným manželom. Schopnosť narábať s jazykom a všetkými jeho odtieňmi je u nežnejšieho pohlavia výborná.

Muži používajú jazyk účelne a vecne

Keď sa muž a žena stanú svedkami jednej udalosti, ich popis toho, čo sa stalo nie je rovnaký. Napriek tomu, že dostali rovnaké informácie, spracovali ich odlišným spôsobom, a teda aj inak odkomunikovali.

Muži nepopisujú veci a udalosti kvetnato. Nazývajú veci pravými menami tak, ako ich vidia. V ich jazyku niet miesta pre metafory, zatiaľ čo ženy ich využívajú často a rady (očakávajú, že im partner porozumie, ale on len nechápavo krúti hlavou, o čom žena rozpráva). Muži neradi rozprávajú o citoch. Keď ľúbia, ľúbia a hotovo.

Môže za to proteín

Ženské pohlavie lepšie komunikuje svoje pocity, emócie a dokáže si spomenúť na väčší počet slov začínajúcich sa na rovnaké písmeno i na viac synoným. Prečo je to tak? Ženy prenášajú signály z jednej pologule mozgu do druhej rýchlejšie ako muži. Dokážu použiť obe hemisféry naraz pri tvorbe jazyka. (Práve vďaka tomu, že pri tvorbe reči sa u žien podieľajú obe hemisféry, lepšie sa zotavujú napríklad po mŕtvici, ktorá zasahuje centrum reči).

Aj u malých detí môžeme pozorovať, že dievčatká začínajú obvykle rozprávať skôr, ich mozog sa vyvíja lepšie a rýchlejšie v oblasti komunikačných schopností. 

Vedci skúmali a odhalili, že základnou príčinou väčšej zhovorčivosti žien je vysoká koncentrácia proteínu "rozprávania" v mozgu. Ide o proteín nazvaný FOXP2, podľa vedcov práve tento proteín ovplyvňuje vývoj jazyka a reči. (Mužský mozog nemá natoľko vyvinutú funkciu reči a jazyka, čo sa odráža aj na podstatnom rozdiele pomeru porúch reči: muži sa zajakávajú tri-až štyrikrát častejšie ako ženy a desaťkrát častejšie trpia ťažkou dyslexiou).

Stáva sa, že žena doslova vyprovokuje urážlivými poznámkami svojho manžela k rozhovoru a potom býva sklamaná. Muž vybuchne a argumentuje. Presne, vecne a zasiahne najhlbšie.

Muži sa neradi „hrajú“ na slovíčka.

Ľahkovážne slovné prestrelky, ktorými  sa žena chce len zabaviť, sú pre nich buď mimoriadne otravné a preto radšej mlčia, alebo ich pochopia ako výzvu do boja. Pokiaľ sa doma niečo udeje, muž cíti, že žena sa trápi a je nespokojná, ale nechce to rozoberať. Má pocit, že pichne do osieho hniezda a rozvíri prúd výčitiek, prípadne sĺz  a problém sa ešte zhorší. Ak sa trápi muž, nechce o tom hovoriť a je zbytočné ho do toho nútiť.

Vecne a stručne?

Na druhej strane, ak potrebujete naozaj vyriešiť nejaký problém, či už v práci alebo v rodine, požiadajte muža o pomoc. Vďaka jeho schopnosti vidieť situáciu jasne a presne zadefinovať čo vlastne treba riešiť, môžete získať úplne iný pohľad na vec. Väčšinou mužom napadne najjednoduchšie riešenie. 

Jedno čínske príslovie hovorí: Jazyk je dýkou žien, preto ho nenechávajú nikdy zhrdzavieť. Tak ako pri všetkých zbraniach, aj pri tejto platí: neopatrné zaobchádzanie môže viesť k úrazu. Používajme ho bezpečne a občas sa od mužov naučme mlčať v správnej chvíli.    

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: