Psychomotorický vývoj prvého roka života v kocke: Toto si u bábätka všímajte

MUDr. Katarína Legrand | 17. január 2024
Psychomotorický vývoj prvého roka života v kocke: Toto si u bábätka všímajte

Pediatrička Katarína Legrand upozorňuje na dôležité míľniky, ktoré by malo dieťatko do jedného roka zvládnuť v jednotlivých mesiacoch. Stojí za to o nich vedieť.

Psychomotorický vývoj prvého roka života v kocke

Prvé týždne s bábätkom: Pozor na prudké pohyby, záklony hlavičky, tlaky cez chrbticu a zvislé polohy

Počas prvých šiestich týždňov je normálna určitá nesymetrickosť polohy na chrbátiku. Dieťatko môže aj preferovať niektorú stranu hlavy a ukladať si hlávku vždy na jednu stranu. V takom prípade nie je na škodu na to ošetrujúceho pediatra upozorniť. Ten následným vyšetrením overí, či nemá vaše bábätko nejaké asymetrie vyplývajúce z polohy v maternici alebo napríklad skrátený jeden kývač krku. Čo je však najdôležitejšie, je schopnosť otáčať hlavu na obe strany. Ak toto dieťatko nedokáže a otáča hlávku len na jednu stranu, je potrebné vyšetrenie rehabilitačným lekárom. 

  • V tomto období zaobchádzame s bábätkom pomaly, nepreťažujeme chrbát ani nervový systém.
  • Snažíme sa vyvarovať prudkých pohybov, záklonov hlavičky, tlakov cez chrbticu a zvislých polôh.
  • Najvhodnejšia poloha na nosenie je mierne šikmá horizontála. 

3. mesiac života dieťaťa: Pasieme baránky

V 3. mesiaci pozorujeme prvý veľký úspech nášho drobca. Začína tzv. pásť baránky. To znamená, že v polohe na brušku sa opiera o predlaktia a dvíha hlávku a vie ju aj udržať a otáčať do strán. Opäť však treba pamätať na to, že 3. mesiac je orientačný. Môže sa to podariť aj skôr aj o 6 týždňov neskôr.

Dôležitý je spôsob, akým sa dieťatko na predlaktiach dvíha a drží.

  • Lakte sú ľahko predsunuté vpred, paže zvierajú 90°, a teda sú na širšie ako ramená; s osou trupu zvierajú paže tiež 90° a bedrový kĺb sa vystiera.
  • Hlavička je vzpriamená približne 60°od podložky.
  • Poloha je symetrická, vyvážená a stabilná. Ťažisko je na predlaktiach a lonovej kosti.
  • V tomto období je dieťatko na chrbátiku stabilné, telíčko je symetricky rozložené a symetricky hýbe všetkými končatinami, otvára pästičky. 

Psychomotorický vývoj prvého roka života v kocke: Toto si u bábätka všímajte

Ak sa v 3./4. mesiaci dieťatku nedarí držať hlávku nad podložkou, jeho poloha nie je symetrická a stabilná, je najvyšší čas vyhľadať rehabilitačného lekára. Čím skôr sa akýkoľvek problém podchytí, tým ľahšie a rýchlejšie sa dá riešiť. Fyzioterapeuti zväčša udávajú, že sa k nim dostanú bábätká neskoro. 

6. mesiac života dieťaťa: Pretočenie a druhé vzpriamenie

Ďalším dôležitým obdobím je 6. mesiac. Dieťatko už dvíha nôžky nad podložku, posilňuje tým brušné svaly. Malo by zvládnuť správne pretočenie z chrbta na bruško a vedieť sa pretočiť na obe strany. Správny spôsob začína dvihnutím dolných končatín nad podložku, smerom k brušku. K tomu sa môže pridať predklon hlavy. Následne dieťatko prechádza jednou rukou cez telo na opačnú stranu a týmto pohybom sa pretočí – pravou rukou ide doľava a pretočí sa doľava a naopak. Môže sa mu to podariť v 6. mesiaci, no aj v siedmom či ôsmom. Až do 9. mesiaca je to stále v poriadku, predovšetkým ak je to správnym spôsobom. 

  • V polohe na brušku v tomto období pozorujeme tzv. druhé vzpriamenie, čo znamená, že dieťatko sa opiera o vystreté horné končatiny s otvorenými dlaňami a o stehná.
  • Tiež pozorujeme cielený úchop hračky. Dieťatko berie do ruky to, čo chce a dokáže to oboma rukami.  

9. mesiac života dieťaťa: Štvornožkovanie a lozenie

Niekedy okolo 9. mesiaca začína dieťa loziť štvornožky. Presnejšie povedané symetricky a koordinovane liezť. Preto aj začíname hovoriť o lezúňoch. Správne lozenie prebieha skríženým vzorom – pravá ruka-ľavá noha a následne ľavá ruka-pravá noha. Kolienka a ruky sú na šírku ramien, špičky nôh smerujú dovnútra. Širšia norma pre lozenie štvornožky je až do 12. mesiaca. Keď s tým dieťatko začne, krátko potom sa začne stavať na nohy popri opore. 

Čo sa týka úchopu, objavuje sa opozícia palca oproti ostatným prstom. Môžeme dodať, že keď dieťa lozí, následne si vie z polohy lozenia sadnúť a už ho môžeme častejšie dávať do vertikálnej polohy a nosiť ho tzv. na opičku. Do tohto obdobia nie je veľmi vhodné ho vertikalizovať na dlhšiu dobu, ani ho dávať do sedu. Mali by sme uprednostňovať nosenie v polohe na klokanka.

1. rok života dieťaťa: Prvé kroky

Okolo jedného roka sa deťom podarí samostatne sa postaviť a stáť v priestore. S tým, že pozorujeme symetrické postavenie hlavy, ramien a panvy. Následne, skôr či neskôr, začnú skúšať samostatné kroky a zväčša prejdú samy pár krokov medzi 15. – 18. mesiacom. 

Deťom netreba pri chôdzi pomáhať, ani ich dvíhať či posádzať ich. Treba im byť na blízku, no nerobiť pohyby za nich. Ak ste doma či v inom bezpečnom prostredí, ani nemusíte dieťatko zachytávať, ak padá zo stoja, či pri jeho prvých krokoch. Jednak je také drobné, že padá z malej výšky a nemá si veľmi ako ublížiť a na druhej strane, musí sa naučiť aj padať. Veď aj v bojových umeniach sú pády samostatnou výukou. Tak neoberajme naše deti o cenné vedomosti.

Zdroj: kniha Pediatria pre zvedavých rodičov, MUDr. Katarína Legrand

                                   Pediatria pre zvedavých rodičov 

 

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: