Aby sa vyvíjali správne: Ako manipulovať s bábätkom a prečo je poloha na brušku taká dôležitá

Veronika Kmetóny Gazdová | 14. november 2021
na bruško

Správna manipulácia s bábätkom je dôležitá, aby sa nevhodnými úchopmi a nesprávnym nosením nedráždila jeho centrálna nervová sústava a neovplyvnil jeho zdravý psychomotorický vývoj.

Nebolo to tak dávno, keď sa mi jedna moja blízka kamarátka, prvorodička, zdôverila so svojou skúsenosťou. Po pôrode verila, že všetky rady zdravotníkov a blízkeho okolia zužitkuje, už v nemocnici jej bude všetko vysvetlené, ukázané a o jej synčeka sa bude vedieť postarať tak, ako jej to sestričky a odborný personál povie. Všetky nenahraditeľné a cenné rady však zatienila jedna veta známej: „Nedávaj ho na bruško, zadusí sa.“ Blok, ktorý v nej táto informácia vyvolala, sa, žiaľ, odzrkadlil na ďalšom vývoji jej malého synčeka.

Mamičky sa boja polohy na brušku

Polohe na brušku, nazývanej aj pasenie barančekov, sa spomínaní rodičia vyhýbali viac ako dva mesiace od narodenia ich synčeka a hoci to mladá mamička skúsila, synček silno plakal. „Nebola to ani minútka, čo bol na brušku, plač sa len stupňoval a ja som sa bála, že mu ubližujem a že ho to bolí. Tak som to vzdala,“ spomína. Až následne, keď sa ju mamka-kamka, s ktorou zostali od pobytu v nemocnici v kontakte a mala rovnako narodenú dcérku, snažila usmerňovať, že jej synček by už v troch mesiacoch mal pekne držať hlavičku ako jej dcérka, sa to zmenilo. 

Na bruško? ÁNO

Keď sa začala viac zaujímať o túto tému, prišla na to, že poloha na brušku nie je len o možnosti striedania polôh a že dieťatku (pri dodržaní všetkých bezpečných podmienok zo strany rodiča) nehrozí udusenie, priam naopak, poloha na brušku je nutnosť, ktorá je pre zdravý vývoj dieťaťa mimoriadne dôležitá. „Syna som začala dávať na bruško čoraz častejšie, až sa to stalo jeho obľúbenou polohou. Začal byť spokojnejší, pevnejší, svet, ktorý zrazu mohol objavovať, sa mu veľmi páčil a motoricky postupne dobehol rovesníkov,“ hovorí mama, ktorá sa už dnes teší z prvých krokov svojho ročného odvážneho a nebojácneho zvedavčeka. 

Pravidelné a postupné zvyšovanie intervalov polohy na brušku v správnych podmienkach už od narodenia vedie k posilňovaniu nielen krčnej a šijovej oblasti, ale aj chrbtových a sedacích svalov, bábätko sa učí rovnováhe a stabilite, zdokonaľuje svoje orientačné schopnosti a postupne začína koordinovať svoje pohyby.

Zapojenie všetkých dôležitých svalových skupín je predpokladom ich prípravy na správne vzpriamenie. V prvých dňoch odporúčajú odborníci novorodenca správnou manipuláciou pretáčať na bruško po minútkach počas bdenia na pevnej podložke (napr. pri prebaľovaní) a táto doba by sa mala postupne predlžovať priamoúmerne s predlžovaním stavu bdenia u bábätka. Dieťatko by malo byť v polohe na brušku počas dňa ideálne 20 minút až pol hodiny. Dôležitá je však pohoda a spokojnosť bábätka, preto by sme mali riadiť najmä jeho signálmi a pohodou, a nerobiť tak, keď je nakŕmené.

Niektorí odborníci neodporúčajú polohovať dieťa na brušku počas spánku a radia ho k rizikovým faktorom SIDS (syndrómu náhleho úmrtia dojčiat).

Prvé vzpriamenie  

V období okolo 3. mesiaca už bábo dokáže udržať hlavičku vzpriamenú, pozoruje v miernych uhloch okolie a otáča ňou, podopiera sa rukami ohnutými v lakti v pravom uhle a postupne otvára svoje pästičky. Táto poloha by mala byť symetrická, dieťatko dokáže udržať rovnováhu a stabilitu aj pri počiatkoch otáčania hlavičky. 

V tejto fáze je dôležité bábo správne stimulovať, usmerňovať jeho pohyby, a tým pomáhať nasmerovať jeho ďalší vývoj. Platí pravidlo: oči – hlava – telo. Ak dieťatku napr. ukazujeme hračku, mala by byť vo výške očí bábätka. Pretože kam smerujú oči, tam ide hlava a ruky a postavenie hlavy neskôr ovplyvňuje postavenie celého tela. Preto ak dvíhame hračku dieťatku v polohe na brušku príliš vysoko alebo spoza záhlavia, podnecujeme jeho zakláňanie hlavičky a následne aj celého tela. Zraková stimulácia teda riadi smer pohľadu, hlavičky a neskôr aj spôsob vzpriamenia dieťaťa. 

na brušku

Na brušku do „skríženého vzoru“

Keď dieťa zvláda polohu na brušku a prvé vzpriamenie, dobre prospieva a je zdravé, medzi štvrtým a piatym mesiacom u neho môžeme pozorovať tzv. skrížený vzor. Ide o snahu dieťatka preniesť ťažisko tela zo stredu na stranu, keď sa opiera o lakeť a bedrový kĺb na jednej strane a pokrčené kolienko na strane druhej, aby sa mu uvoľnila ruka a mohlo sa ňou natiahnuť za hračkou. 

Aj v tejto fáze je dôležitá správna manipulácia s bábätkom, aby sa nevhodnými úchopmi a nesprávnym nosením nedráždila jeho centrálna nervová sústava a neovplyvnil jeho zdravý psychomotorický vývoj. Odporúčaná je napr.:

  • poloha klokana – dieťatko je opreté chrbtom o našu hruď, keď ho jednou rukou podopierame na zadočku a druhou pridržiavame v hrudnej oblasti; v tejto polohe sa deťom páči, pretože im vo výhľade na svoje okolie nič nebráni,
  • poloha tigríka – hrudník dieťatka pridržiavame pozdĺžne na svojom predlaktí, pričom tá istá ruka drží jeho stehná pod zadočkom a jeho hlavička sa nachádza na úrovni našej lakťovej jamky,
  • poloha koníčka – dieťatko držíme zboku v miernom predklone na úrovni nášho hrudného koša, keď ho jednou rukou pridržiavame medzi nôžkami a druhou mu držíme hrudník. 

Fáza druhého vzpriamenia

Okolo 6. mesiaca sa už drobec dokáže oprieť o rozvinuté dlane natiahnutých rúk a o stehná v dolnej časti tela, pričom má pevné držanie hlavičky a mierne nadvihnutý pevný hrudník, na ktorom sa zapájajúce svaly chrbtovej časti uložia do písmena V (naopak, medzi lopatkami by sa nemala vytvárať ryha, ktorá znamená prepadnutie nespevnených svalov). To uvidíme, ak sa na dieťatko pozrieme zhora. Dokonalému spevneniu „vďačí“ predošlým, dobre zvládnutým fázam polohy na brušku, posilneniu chrbtového a brušného svalstva. 

Práve v tomto štádiu vývoja môžeme pozorovať aj postupné ustupovanie dýchania bruškom, ktoré prevládalo doteraz, avšak po spevnení svalov brucha začína prevládať hrudné dýchanie, ktoré má významnú úlohu neskôr, pri rozvoji reči. 

Veď aj nás posádzali a sme tu

Každá mama sa vo svojom okolí stretne s mnohými radami. Niektoré sú na nezaplatenie, iné sú doslova prežitkom doby, keď sa dokázala ich mylnosť. A tou je napr. aj dvíhanie bábätka z podložky pod pazušky, keď spôsobujeme záklon hlavičky a prehnutie krížov, nožičky mu visia a hojdajú sa vo vzduchu. Nesprávne je tiež dieťatko nedávať na bruško, ale naopak, „pomáhať“ mu posilňovať brušné svaly napr. ťahaním ho do sedu za rúčky.

Pozor, v tomto prípade ide o trakčnú skúšku, ktorá nielenže neposilňuje bruško bábätka, ale môže ju vykonávať len lekár a spolu s inými vyšetreniami mu slúži na určenie motorického veku dieťaťa, ktorý sa nie vždy zhoduje s termínom pôrodu, napr. u predčasne narodených detí, bábätiek s rôznymi pohybovými problémami, diagnózami a pod. 

Poloha na brušku je veľmi dôležitou fázou v psychomotorickom vývoji dieťatka

Jej vynechávanie môže mať vážne následky na jeho ďalší vývoj. Napr. práve medzník prvého vzpriamenia okolo 3. mesiaca a nesprávne posilnenie šijových, medzilopatkových, ramenných, brušných a chrbtových svalov sa v neskoršom veku prejaví bolesťami hlavy, zhrbením alebo tzv. guľatým chrbtom, problémami s krčnou chrbticou, sústredením či roztržitosťou. 

Ak sa poloha na brušku nezdokonaľuje a dieťatko týždeň čo týždeň nedosahuje jednotlivé fázy, prípadne sa vyskytnú problémy ako záklony hlavy,  je potrebné sa obrátiť na pediatra, ktorý zváži rehabilitáciu. Cvičením jednej zo známych metód a správnou manipuláciou bábätka sa dokáže podstatne zlepšiť jeho stav a následne aj napredovanie. 

Dieťatko v polohe na brušku nikdy nenechávajte bez dozoru. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: