Dermatologička radí: Atopický ekzém trápi približne každé 5. dieťa. Čo s tým?

Veronika Kmetóny Gazdová, MUDr. Karolína Baumgartnerová dermatologička | 9. september 2021
Atopický ekzém

Mamičky sa zvyknú obviňovať, čo som spravila zle, prečo sa moje dieťa zase zhoršilo atď. Vtedy im vždy poviem, že je to prirodzené pre túto chorobu, obdobia zlepšenia sa striedajú s obdobiami zhoršenia.

Častým kožným problémom u detí je atopická dermatitída, nazývaná aj atopický ekzém. Ide o multifaktoriálne ochorenie, teda jeho vznik podmieňuje viacero faktorov ako kombinácia genetickej predispozície, imunitnej dysregulácie a poruchy kožnej bariéry. Atopia sa môže vyskytnúť aj v rodine bez pozitívnej rodinnej anamnézy, a to u rodičov nealergikov, neatopikov. 

Správna hygiena, svetlé oblečenie z prírodných materiálov a správny výber kozmetických prípravkov je len časť z toho, čo sa napríklad dočítate aj na instagramovom profile dermatologičky MUDr. Karolíny Baumgartnerovej, ktorá pravidelne zverejňuje praktické rady, ako bojovať s touto chorobou pomocou „domácej lekárničky“. My sme ju pre MAMA a ja vyspovedali práve na tému detského atopického ekzému. 

Atopický ekzém si rodičia často zvyknú mýliť napr. s potravinovou alergiou, citlivosťou na kozmetický prípravok alebo ako dôsledok niečoho, s čím sa dieťa dostalo do kontaktu. Aké sú jeho prejavy?

K tomu, aby sa u dieťatka rozvinula atopická dermatitída, nestačí, aby napr. zjedlo niečo nevhodné. Mnohé mamičky dávajú nesprávne atopiu často do súvisu s prvým očkovaním. Je to však de facto len nešťastná zhoda náhod. Čas prvých očkovaní sa totiž prekrýva s časom, keď môžeme začať na dieťatku badať prvé príznaky tohto ochorenia. Očkovanie môže prechodne zhoršiť príznaky (tak ako iné stimuly napr. rast zúbkov, nevhodná starostlivosť o kožu a pod.), určite však atopickú dermatitídu nespôsobuje. 

Pre atopickú dermatitídu je typická suchosť kože, svrbenie a tvorba červených, zapálených ložísk na telíčku. Prejavy sa môžu začať nenápadne, no ak sa stav nediagnostikuje a nezačne vhodne liečiť (aj doma starostlivosťou o kožu), zapálené ložiská sa môžu stále zväčšovať a bakteriálne infikovať, dochádza k tzv. mokvaniu. 

Aké časté je toto ochorenie u detí? Kedy a ako sa zvykne prejaviť?

Atopická dermatitída je jednou z najčastejších kožných diagnóz detského veku. Postihuje čoraz viac detí. V súčasnosti sa udáva, že na atopickú dermatitídu  trpí až 20 % detí. To znamená každé piate dieťa. V dospelosti toto číslo klesá na približne 4 %. 

Prvé prejavy sa väčšinou objavia okolo 3. až 4. mesiaca života. Typicky postihujú najprv oblasť tváre u bábätka, a to prejavmi červených, suchých líčok. Môže byť však postihnutý aj krk, trup až celé telíčko. Takýto stav často vyžaduje hospitalizáciu na detskom kožnom oddelení. Dieťatko môže byť nepokojné, zlé spí, škriabe sa. Okolo 3 rokov dochádza k presunu ložísk najmä do oblasti podkolenných a lakťových jamiek. V období puberty ekzém vidíme často na tvári v okolí očí, trupu, ale prejavy môžu byť kdekoľvek na tele. Svrbenie, suchosť, zápal sú pre atopikov typické. 

Ekzém
Prečítajte si tiež:

Ekzém

Ako odlíšiť atopický ekzém od „bežnej“ krátkodobej kožnej reakcie?

Reakcie na koži dieťatka napr. po diétnej chybe, nevhodnom pracom prášku a pod., majú vždy časovú súvislosť s daným vyvolávačom. To znamená, že ak napr. dieťatko zje paradajku a do 48 hodín sa „vyhádže“ okolo pusinky môžeme predpokladať, že to bola reakcia na potravinu. Takéto prejavy zvyknú po pár dňoch ustúpiť. Atopická dermatitída je oproti tomu ochorenie s chronickým priebehom, opakujú sa obdobia zlepšenia a zhoršenia. Kožné ochorenia by mal však vždy diagnostikovať, ak je to možné, kožný lekár, lebo v kožnom odvetví platí, že všetko sa na všetko podobá. 

Ako by mal postupovať rodič, ak má podozrenie na tento typ kožného problému u svojho dieťaťa? Kedy sa nedať odbiť tým, že „je to len ekzémik“?

Pokiaľ má dieťatko kožný nález, ktorý sa nelepší, ba skôr zhoršuje, rodič by mal určite vyhľadať kožného lekára. Samoliečbou alebo nesprávnou liečbou napr. dôsledkom nesprávnej diagnózy, môžeme dieťaťu výrazne pohoršiť. Čakať by nemal rodič najmä vtedy, ak nález mokvá a sú prítomné žltkasté chrasty. Je to známka bakteriálnej infekcie a tam už treba naozaj odborný zásah. Preto by mal mať každý atopik, či už malý alebo veľký, svojho kožného lekára, ktorý bude stav manažovať a s ktorým sa rodičia v prípade detí môžu o chorobe poradiť. 

Rodičia, najmä prvorodičky, majú často rozporuplné informácie aj čo sa hygieny bábätiek týka. Kým v minulosti prevládal názor, že sa kúpu každý deň, v súčasnosti stačí večerný kúpeľ praktizovať 2- až 3-krát do týždňa, lebo sa „ničí“ prirodzený film pokožky. Čo je teda pre dieťatko prospešné?

Názory na hygienu detí sa líšia nielen medzi laikmi, ale i odborníkmi. Ja osobne mamičkám radím, aby dieťatko umývali každý deň od novorodeneckého veku. Predstavme si, ako by sme sa cítili my, keby sme sa umývali len dvakrát do týždňa. Dieťatko to cíti úplne rovnako. Malé bábätká sa tiež potia, pri papaní im často zatečie mliečko do „faldíkov“ na krku a p. Kožné záhyby sú ideálna živná pôda pre množenie baktérií a kvasiniek, keďže je tam teplo a vlhko.

Pri nedostatočnej hygiene môžu, najmä v lete, u malých detičiek vzniknúť zapareniny. Máme k dispozícii veľa nedráždivých, jemných mydiel (tzv. syndetov, prípadne špeciálnych olejových sprchových gélov), ktoré pokožku nevysušujú, ale naopak, dopomáhajú k tomu, aby bola vláčna a hydratovaná. Po kúpeli, kým je koža ešte vlhká, odporúčam jemnú masáž nedráždivým telovým krémom. Oleje nie sú vhodné,  ich výhradné používanie kožu z dlhodobého hľadiska skôr vysušuje.

 

Ako sa starať o pokožku dieťaťa s atopickým ekzémom a v čom spočíva liečba?

Liečba atopickej dermatitídy sa začína defacto už doma, a to správnou starostlivosťou o pokožku dieťaťa. Aj atopici profitujú z každodennej hygieny. Voda by však nemala byť príliš horúca a kúpeľ by nemal trvať dlho. Pravidelné premasťovanie kože (hydratácia) vhodnými produktmi je pre atopika alfou a omegou. Ak je koža dieťaťa suchá, hydratujeme aj viackrát denne, a to vždy primeraným množstvom krému: neutopte si dieťatko v masti! Kožný lekár vie predpísať zarábané maste a krémy s minimálnym doplatkom. Pokiaľ je ekzém v akútnom štádiu, poznáme rôzne liečivé kúpele, o použití ktorých rodiča poučí lekár. 

Čo by mala kozmetika pre atopikov obsahovať? Akým zložkám sa v kozmetických prípravkoch vyhýbať?

Treba dať extrémny pozor na to, aké preparáty si zvolíme. Nesprávna, dráždivá kozmetika môže kožný nález výrazne zhoršiť a prispieva k tvorbe zapálených ložísk. Medzi takúto patrí napr. prírodná kozmetika plná rôznych extraktov z bylín, esenciálnych olejov atď. Parfumované prípravky môžu kožu tiež veľmi dráždiť. Oleje sú z hľadiska hydratácie tiež nevhodné. Na koži vytvoria len akýsi film – niečo ako pršiplášť, bránia síce úniku vlahy z kože, ale samotné nemajú schopnosť hydratovať. Napr. toľko propagovaný kokosový olej je vysoko komedogénny (upcháva póry) a je často zodpovedný za kožný výsev. 

Hovorí sa, že koža veľakrát reaguje na to, čo sa odohráva v organizme – má vplyv napríklad strava na zmiernenie prejavov atopického ekzému? Čím okrem kozmetiky a starostlivosti o kožu, vieme zmierniť nepríjemné prejavy ekzému? Dopomáhajú aj rôzne doplnky výživy, vitamíny ap.?

Atopická dermatitída je ochorenie, na priebeh ktorého môže vplývať veľmi veľa vecí. Jednou z nich je aj strava. Ešte raz však zopakujem, že len nevhodná strava nespôsobuje atopickú dermatitídu. Atopia nie je alergia na potraviny. Poznáme však potraviny, ktoré vedia zhoršiť kožný nález a veľa atopikov je na určitú potravinu aj alergických. Medzi takéto patrí napr. čokoláda, citrusy, exotické ovocie, paradajky, orechy. Častá je aj alergia na bielkovinu kravského mlieka, vaječný bielok.

Ak máme doma malého atopika a začíname s príkrmami, je vhodné poradiť sa s kožným lekárom, ktorým potravinám sa do 1. roku veku dieťaťa vyvarovať úplne. Dieťatku je dobré viesť diétny denník a zapisovať si potraviny, ktoré zhoršujú pokožku. S každou novou potravinou čakáme 3 dni, a sledujeme prípadnú reakciu. 

K ďalším „zhoršovačom“ ekzému patrí napr. obdobie prerezávania zúbkov, infekčná choroba (napr. hnačka a pod.), u starších detičiek aj stres. Nesprávne oblečenie vie tiež zohrať veľkú rolu. Atopik by mal nosiť len prírodné látky: bavlna, ľan a pod. a podľa možností by malo byť oblečenie bledých farieb. Čo sa týka doplnkov výživy, poraďte sa vždy s lekárom, ktorý pozná dieťatko osobne. V poslednej dobe sa veľa diskutuje o vplyve probiotík a vitamínu D na kožný nález. Opäť, o ich zaradení a vhodnom prípravku by sa rodič mal poradiť s lekárom dieťaťa. 

atopický ekzém 

Aké sú vaše základné rady v ambulancii rodičovi s malým pacientom s atopickým ekzémom? Na čo nezabúdať a čomu sa, naopak, vyhýbať?

Mamičkám a oteckom vždy prízvukujem, aby  sa o kožu detí starali ozaj pravidelne, teda každý deň. Starostlivosť o kožu je naučená vlastnosť, deti si na to po čase zvyknú a aj tí najväčší krikľúni neskôr pochopia, že je to pre ich dobro. Takže nevzdávať sa, aj keď sa „dieťa nechce natierať“. Druhá dôležitá rada znie, že ak má rodič podozrenie, že jeho dieťa má toto ochorenie, aby nečakal a objednal ho čo najskôr ku kožnému lekárovi. 

Atopický ekzém
Prečítajte si tiež:

Atopický ekzém 

Dá sa s touto diagnózou žiť plnohodnotne? Je možné, že dieťa z toho vyrastie? 

Atopická dermatitída patrí k ochoreniam, ktoré kladú na rodinu veľký nápor – nielen psychický, ale i finančný (starostlivosť o kožu, návšteva lekárov atď.). No patrí tiež medzi ochorenia, ktoré sa vekom zvyknú zlepšovať, ba dokonca klinické prejavy môžu odznieť úplne. Tzv. atopická predispozícia však často zostáva zachovaná, ľudia môžu napr. citlivejšie reagovať na kozmetiku, majú suchšiu kožu, rozvinie sa u nich senná nádcha atď. 

Treba však rodičom vždy dodať odvahu. Je to ochorenie, ktoré síce vyžaduje určité ústupky a disciplínu, avšak dá sa väčšinou veľmi pekne manažovať. Mamičky sa niekedy tiež zvyknú obviňovať, čo som spravila zle, prečo sa moje dieťa zase zhoršilo atď. Vtedy im vždy poviem, že je to prirodzené pre túto chorobu, obdobia zlepšenia sa striedajú s obdobiami zhoršenia. Snažíme sa však týmto zhoršeniam vyvarovať a ak prídu, adekvátne skoro terapeuticky reagovať (vhodnou liečbou od kožného lekára), aby trvali čo najkratšie. Odmietanie ponúkanej liečby je veľmi nerozumné a v konečnom dôsledku môže dieťatku priťažiť.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: