Zápcha

MUDr. Monika Antošová | 15. marec 2019
zapcha

Zápchou alebo obstipáciou nazývame poruchu črevného vyprázdňovania, ktoré je sťažené, prípadne dlhšiu dobu chýba. Stolica je zvyčajne tvrdá, vyprázdnenie je často namáhavé, občas bolestivé. U niektorých detí môže íst o dlhodobejší problém. Asi u 90% deti sa jedna o funkčnú poruchu, to znamená, nie je prítomný žiaden chorobný proces v čreve.

Počet stolíc je jav individuálny a závisí aj od výživy dieťaťa, príjmu vlákniny, tekutín, pohybu a tiež od psychického stavu dieťaťa. Vyprázdňovanie sa riadi prirodzeným reflexom riadeným centrom.  U dojčiat je tento reflex nepodmienený, vyprázdňovanie prebieha samovoľne.

Od 2 rokov života preberá kontrolu nad vyprázdňovaním mozgová kôra a dieťa ho začína ovládať.

85% deti aspoň jedenkrát v detskom veku má problém so zápchou. V prevážnej väčšine je to stav prechodný, iba v 5% je príznak závažnejšieho ochorenia.

Čo je nutné vedieť o stolici

 • frekvenciu vyprázdňovania, t.j.  intervaly medzi jednotlivými stolicami
 • priebeh vyprázdňovania  (namáhavé alebo bolestivé vyprázdňovanie stolice)
 • konzistenciu stolice  (vodnatá, riedka, hustá, tvrdá, s prímesou hlienu alebo krvi, nestrávené zvyšky ap.)
 • tvar stolice (formovaná, tužkovitá, v kúskoch)

Ako často má mať dieťa stolicu

Plne dojčené deti môžu mať stolicu aj niekoľkokrát denne. Ak je  1x za 7-10 dní, bez ostatných príznakov poruchy tráviaceho traktu (zvracanie, nechutenstvo, neprospievanie, krv v stolici a iné)  a pri dobrom klinickom stave, nehovoríme o zápche.

Normálna frekvencia stolice

vek                            počet stolíc za deň       počet stolíc za týždeň  
dojčené do 3 mesiacov maximálne 8 5-40
nedojčené do 3 mesiacov 2 5-28
6-12 mesiacov 1,8 5-28
1-3 roky 1,4 4-21
4-15 rokov 1 3-14
nad 15 rokov 3 3-21

Rozdelenie zápchy podľa časového trvania

Zápachu podľa času trvania rozdeľujeme na:

 • akútnu zápchu – môže vzniknúť v priebehu niekoľkých hodín a  trvať niekoľko dní až týždňov
 • chronickú zápchu – trvá dlhšie ako 3 mesiace, prechodne trpí zápchou 10-15 % detí 

Rozdelenie zápchy podľa príčiny vzniku

Podľa príčiny, ktorá spôsobila zápchu, rozdeľujem zápchu na:

 • Funkčnú  zápchu
 • Zápchu ako príznak iných ochorení
 • Ostatné poruchy vyprázdňovania 

1. Funkčná zápcha

 • Pri tejto zápche nie je zmenená štruktúra čreva, nie je prítomné ani iné ochorenie, ktoré zápchu spôsobilo. Je to len prechodne narušená funkcia čreva, zvyčajne stimulovaná vonkajšími faktormi.
 • Zmenená funkcia čreva sa prejaví ako  spomalený pohyb hrubého čreva alebo je prítomná  znížená  citlivosť  hrubého čreva na obsah čreva. Môže sa jednať aj o dysfunkciu svalov panvového dna, keď dieťa nie je choré, ale má nesprávne zafixované spôsoby vyprázdňovania.
 • Najčastejšie začína po horúčnatom ochorení, po zmene jedálničku, po črevnej infekcii alebo zmene denného režimu, napr. nástup do kolektívu, zmena bydliska, zmena školy, pri nevhodnom nácviku vyprázdňovania (príliš skoré zaúčanie a nútenie na nočník), pri stresujúcom prostredí v škole alebo v rodine.
 • Na začiatku je bolestivé vyprázdňovanie. Po ňom majú deti strach a odďaľujú ďalšie vyprázdnenie. Dochádza k zmene napätia zvieračov a iných svalov panvového dna, pri zvýšenej činnosti čreva. Stolica zostáva v konečníku, zahusťuje sa. Časti konečníka, kde sa stolica zdržiava, sa rozširujú tlakom stolice.
 • Do dvoch týždňov je rozšírenie minimálne. Je to obdobie, počas ktorého hovoríme o funkčnej zápche. Ak sa nepodarí bezbolestné vyprázdnenie, dochádza k ďalšiemu rozširovaniu, ktoré postupuje smerom hore. Prekročením kritického objemu stolice v konečníku dochádza k úplnému uvoľneniu napätia zvieračov bez ohľadu na vôľu dieťaťa. V tejto situácii sa dieťa vyprázdni iba s pomocou (bud pomocou manévrov napr. sed v drepe, zvieranie sedacích svalov alebo pomocou liekov  - glycerínový čípok). Do tohto stavu by sa dieťa nemalo dostať, pretože liečba je obtiažná, riziko neúspechu liečby je väčšie a zároveň je vyššie riziko opakovania sa problémov.

Čo prispieva k vzniku funkčnej zápchy

 • nechutenstve, hladovanie, zvracanie
 • prevaha cukrov v strave, nedostatok zvyškovej stravy, nadmerný prívod bielkovín
 • používanie preháňadiel
 • hnačka (po hnačke nedochádza k dostatočnej tvorbe stolice, konečník sa dostatočne nenaplní, čím sa potláča a oslabuje vyprázdňovací reflex a dochádza k poruche funkcie vyprázdňovania)
 • nevhodný denný  režim (nedostatok pohybu, vysedávanie pri televízii,  počítači...)
 • nedostatok času na vyprázdňovanie

Pozor na skoré zaúčanie na nočník

Ak dieťa nie je dostatočne zrelé,  následkom môže byt strach a odpor k vyprázdňovaniu. Odporúča sa začať so zaúčaním najskôr v 18. mesiaci života, nechať  dieťa na toalete 4 krát denne (po jedle a pred spánkom) na 5 minút. Niektorí autori odporúčajú toaletu namiesto nočníka.  Predídeme takto odmietaniu vyprázdňovania v cudzom prostredí a bez nočníka.  Používanie rektálnej rúrky, teplomera alebo  čípku na zlepšenie vyprázdňovania vedie k oneskorenému vývoju vyprázdňovacieho reflexu.

Liečba

 • Liečba pozostáva z nácviku vyprázdňovania, režimových opatrení a liekov. Aj po zvládnutí správneho vyprázdňovania, nie je úspech zaručený, ak sa nedodržiavajú režimové opatrenia.
 • Obnovenie  vyprázdňovacieho reflexu je prvým bodom liečby.  Nácvik by sa mal diať v pokoji, bez stresov, vždy v tú istú hodinu, najlepšie ráno. Ak má dieťa strach, je vhodné na začiatku a potom ešte 2-3 dni podať napríklad gylcerinový čipok. Dieťa, ak zistí, že stolica odchádza bez bolesti, nebude sa obávať vyprázdnenia.
 • Skúšať  vyprázdnenie je najlepšie 15 – 30 minút po jedle a to aj v prípade, že dieťa nemá pocit potreby vyprázdňovania. Ranné vyprázdnenie znižuje zotrvávanie stolici v konečníku.
 • Nevyhnutná je aj úprava stravy, pitný režim a pohyb.
 • Doležitý je prívod vlákniny. Najviac vlákniny obsahuje sušené ovocie, vločky, strukoviny, celozrnné pečivo, ľanové a slnečnicové semená.

Potreba vlákniny v detskom veku:

 • Dieťa od 3-7 rokov potrebuje 10g vlákniny denne.
 • Dieťa od 8-14 rokov potrebuje 15g vlákniny denne.
 • Obsah vlákniny v jednotlivých potravinách je uvedený v tabuľke na konci článku.
 • Okrem príjmu vlákniny je ptrebné vylúčiť jedla ako čokoládu, kakao, banány, ryžu, borievky, brusnice, konzervovanú zeleninu, biele pečivo, cukríky.

Pitný režim:

Je dobré nalačno ráno vypiť pohár teplej vody. Dostatok tekutín počas dňa je základnou podmienkou. Uprednostňujeme neperlivé menerálky, bylinkový čaj, ovocné a zeleninové šťavy. Vylučiť je potrebné čierny čaj, kakao, sladené nápoje.

Pohyb:

Dostatok pohybu, minimalizovať sedenie pri televízii, počitači.

Je vhodné vylúčiť  stresové situácií, poprípade návšteva psychológa.

Lieky:

Z liekov na nácvik vyprádzňovania je možné požiť gylcerínový čípok u mladších detí, alebo špeciálne roztoky u starších detí. Laxatíva indikuje lekár.

Ostatná liečba zápchy ako  psychoterapia,  farmakoterapia, elektrostimulácia a chirurgická liecba patria do rúk lekárov. Užívanie preháňadiel môže mať nepriaznivé účinky a preto by sa mali u deti podávať výlučne na odporučenie lekára.

2. Zápcha ako príznak iných chorôb

Zápcha sa môže byť prítomná pri množstve iných ochorení. Sú to napr. choroby čreva, vrodené vývojové chyby, trhlinky a praskliny v oblasti konečníka, zápaly, alergia na bielkovinu kravského mlieka alebo na lepok, prekážky z okolia v dutine brušnej, poruchy žliaz s vnútorným vylučovaním, metabolické choroby, ochorenie štítnej žľazy, obličiek, poruchy metabolizmu minerálov, cystická fibróza, krivica, málokrvnosť, lieky- antiepileptiká, antihistaminiká, antacidá, anticholinergiká, vývojové chyby chrbtice a miechy, detská mozgová obrna.

Príznaky, ktorým je treba venovať zvýšenú pozornosť

 • neskorý odchod smolky
 • zápcha v novorodeneckom a dojčenskom veku
 • neprospievanie, malý rast, hmotnostný úbytok
 • zvracanie
 • odchýlky od normy v okolí  konečníka
 • hlien a krv v stolici, bolesti brucha, zápcha bez bolesti a odďaľovanie vyprázdňovania 

3. Ostatné menej časté poruchy vyprázdňovania

V tejto kapitole spomeniem aj iné funkčné poruchy vyprázdňovania, ktoré nie sú hodnotené ako zápcha, rovnako ako funkčná zápcha nemajú chorobný podklad.

Dyschézia dojčiat (výrazný nepokoj pred vyprázdňovaním).

Krik a plač trvá 10 - 20 minút pred vyprázdnením. Stolica je mäkká, normálneho vzhľadu. Je to typický jav pre detí do 6.mesiaca života. Jeho podstatu je neschopnosť dojciat využiť  brušný lis. Nevyžaduje liecbu.

Funkčné neretenčné špinenie

Retencia znamená  zadržiavanie. Je to stav, ak v priebehu 12 týždňov u dieťaťa  nad 4 roky sa objavuje špinenie spodného prádla v zložitých situáciách.  Väčšina týchto deti má stolicu denne a denne má únik stolice, pritom  nemajú ani zápalové ani žiadne iné črevné ochorenie. Je tu súvislosť so stresom.

Enkompréza (špinenie)

Je to mimovoľný únik stolice po vylúčení chorobného procesu. Vzniká nesúladom  konečníkových zvieračov. Ide o únik odštiepených drobných častíc stolice, alebo redší obsah v čreve nad stolicou ju obteká.

Anizmus

Je stav, keď dieťa pri zvýšenom vnútrobrušnom tlaku pri vyprázdňovaní zviera konečník namiesto toho, aby ho uvoľnilo.

POZOR!!!

Dieťa nestresujte a netrestajte za to, že odmieta ísť na stolicu. V prípade, že napriek úpravy stravy a vysvetleniu, dieťa nemá stolicu, môžete jednorázovo dať glycerínový čípok. Po odchode stolice je potrebné uprednostniť zvyškovú stravu a dbať nato, aby dieťa malo ďalšiu stolicu skoro a bezproblémovo. Ak dieťa zistí, že odchod stolice je nebolestivý a vy budete dbať na pravidelné vyprázdňovanie vždy v tom istom čase, problémy sa nebudú opakovať.

Množstvo vlákniny v g  v 100g potravín

Figy / sušené

2,3/12,9

Brokolica

2,8

Datle/sušené

3,6/9

Karfiol

1,8

Banány/sušené

3,1/12

Otruby

45

Jablká/sušené

1,8/10

Ľanové semeno

38

Slivky/sušené

1,5/5

Slnečnicové semeno

6,3

Marhule/sušené

1/8,6

Musli

4

Huršky

2,4

Vločky ovsené/pšeničné

5,5/10

Maliny

5,6

Mandle

6

Ríbezle

5,8

Celozrnné pečivo

8-10

Egreš

2,8

Tmavý chlieb

5,1

Jahody

1,3

Biele pečivo

3

Fazuľa

17

Varené zemiaky

2,1

Šošovica

17

Ryža biela/natural

0,2/1,3

Hrášok/Hrach

5,2/16,6

Cestoviny

1,4

Kapusta

3

Čokoláda mliečna/horká

3/14

Mrkva

3

Cukríky

0