Choroby detí

Bolesť brucha

Bolesť brucha

Bolesti brucha nie sú zriedkavým javom v detskom veku. Príčiny bolestí brucha sú rôzne a tak isto sú rôzne aj liečebné postupy, ktoré sú vždy viazané na zistenie príčiny. Bolesť upozorňuje na… Čítať viac..

hnačka

Hnačka

Hnačkou nazývame častý odchod stolice, ktorá má zmenenú konzistenciu (vodnatú alebo kašovitú). Všeobecne je hnačka definovaná ako prítomnosť viac ako 5 redších stolíc za deň. Čítať viac..

Helicobacter pylori

Helicobacter pylori

Helikobakter (Helicobacter pylori) môže byť jednou z príčin bolestí brucha, nechutenstva, vracania, pocitu plnosti po jedle. Donedávna sa toto ochorenie spájalo s obdobím dospelosti. Vyšetreniami sa… Čítať viac..

Pylorostenóza

Pylorostenóza

Vracanie u novorodencov a malých dojčiat je časté a vo väčšine prípadov je hodnotené ako gastroezofagálný reflux alebo ublinkávanie. Ak je vracanie prúdom, neustáva, alebo sa zvýrazňuje, je potrebné… Čítať viac..

invaginacia creva, dieta, bolest

Invaginácia čreva

Invaginácia je jednou z najčastejších príčin akútnej bolesti brucha v detskom veku. Je to vsunutie časti črevnej kľučky do nasledujúcej časti, v smere pohybu čreva, tak ako zasunutie spodnej časti… Čítať viac..

stolica, deti, potreba, nočník

Stolica u detí

Zmena konzistencie stolice alebo frekvencia vyprázdňovania môže znamenať iba bežnú diétnu chybu alebo môže byť príznakom ochorenia. Aby sme to vedeli správne posúdiť, je potrebné vedieť, ako má… Čítať viac..

salmoneloza deti

Salmonelóza

Hnačka je ochorenie predovšetkým malých detí. Hnačka spolu s ochoreniami dýchacích ciest je najčastejším infekčným ochorením u deti od 1 do 4 rokov. Vyvolávateľom hnačiek u deti sú v prevažnej… Čítať viac..

kampylobacterová hnačka deti

Kampylobacterová hnačka

Hnačka spolu s infekciami dýchacích ciest patrí k častým infekciám u dojčiat a batoliat. Vírusová príčina hnačky je najčastejšia, ale v posledných rokoch stúpa výskyt hnačky spôsobenej baktériou… Čítať viac..

Vracanie

Vracanie

Vracanie nie je choroba, je to príznak ochorenia. Najčastejšie je vracanie príznakom vírusovej infekcie tráviaceho traktu alebo diétnej chyby. Nebezpečenstvo vracania, nech má akúkoľvek príčinu, je v… Čítať viac..

Kolika dojčiat

Kolika dojčiat

Kolika dojčiat predstavuje často pre rodiča dramatickú a stresujúcu situáciu, ktorá ich núti aj opakovane navštíviť detského lekára. Názov kolika je odvodený od gréckeho slova kolon, čo znamená… Čítať viac..

zapcha

Zápcha

Zápchou alebo obstipáciou nazývame poruchu črevného vyprázdňovania, ktoré je sťažené, prípadne dlhšiu dobu chýba. Stolica je zvyčajne tvrdá, vyprázdnenie je často namáhavé, občas bolestivé. U… Čítať viac..

Článkov: 14