Kolika dojčiat
Kolika dojčiat predstavuje často pre rodiča dramatickú a stresujúcu situáciu, ktorá ich núti aj opakovane navštíviť detského lekára. Názov kolika je odvodený od gréckeho slova kolon, čo znamená črevo. Predpokladalo sa, že príznaky súvisia s istými odchýlkami čreva alebo aj iných častí tráviaceho systému. V súčasnosti sa vedecká obec prikláňa k názoru, že sa jedna skôr o istý typ chovania a nevyzretosť nervového systému
Čo je to vlastne kolika
Je to určitý tzp chovania dojčaťa charakterizovaný nadmerným, záchvatovitým, neutíšiteľným plačom a nekľudom, bez jasnej príčiny. Objavuje sa prevažne, ale nie výlučne, v prvých troch mesiacoch života (2. – 16. týždeň). Záchvaty sa objavujú neskoro popoludní alebo večer, nie sú spôsobené hladom ani bolesťou. Vyskytuje sa u 10-35% dojčiat vo veku od 2. týždňa do 5. mesiaca života. Častejší je výskyt u chlapcov a u detí, ktorých súrodenci mali tiež koliku v dojčenskom veku. Častejší výskyt jpozorujeme u nedojčených ako dojčených detí.
Ako a prečo vzniká kolika
Mechanizmus vzniku nie je jasný. Objavuje sa u deti dojčených aj na umelej výžive. Predpokladá sa nesprávny spôsob kŕmenia s nahltaním veľkého množstva vzduchu. Príčinou toho môže byť zlá koordinácia medzi pitím a prehĺtaním. Ak si dieťa dostatočne neodgrgne, dostane sa vzduch do čreva, kde spôsobuje tlak na črevo, ktorý môže spôsobiť príznaky. To sú ale len predpoklady. Príčina výskytu len neskoro popoludní a večer nie je jasná. Nemá súvislosť so socio- ekonomickým zázemím, zdravotným stavom rodičov ani vzdelaním.
Predpokladajú sa niektoré stavy, ktoré sa môžu podieľať na vzniku koliky. Z bežných stavov je to gastroezofagový reflux, prekrmovanie alebo nedostatočná výživa, potravinová alergia (alergia na kravské mlieko), skoré zavedenie nemliečnych prídavkov, nesprávna technika kŕmenia a nesprávna poloha po nakŕmení, napätie v rodine, neskúsenosť rodičov, fajčenie v prítomnosti dieťaťa.
Príznaky koliky dojčiat
- záchvaty neutíšiteľného plaču, dieťa sa nedá utíšiť ničím
- plač je iný ako bežný plač počas dňa
- dieťa je červené v tvári, ručičky má zovreté v päsť, nápadne sa napína, priťahuje nožičky k bruchu, pritom odchádzajú plyny
- niekedy sú problémy s vyprázdňovaním
- záchvaty prichádzajú náhle a náhle končia po odchode stolice a plynov
- najčastejší výskyt je v popoludňajších a večerných hodinách, nebývajú v noci
- nie sú v súvislosti s jedlom, potrebou prebaľovania
- vyšetrenie dieťaťa nevykazuje odchýlky, dieťa normálne prijíma stravu, prospieva,
- pri neprospievaní je možná kombinácia koliky s iným ochorením.
Diagnostika koliky
Stanoviť diagnózu kolika dojčiat je možné až po vylúčení všetkých možných ochorení s týmito príznakmi. O potrebných vyšetreniach napr. ultrazvukové vyšetrenie bruška, odber stolice a iných rozhodne ošetrujúci lekár. Je potrebné vylúčiť gastroezofagový reflux, alergiu na kravské mlieko a anomálie a ochorenia tráviaceho traktu. Rovnako intoleranciu laktózy.
Prevencia a liečba koliky dojčiat
Špecifická liečba nie je možná, istými opatreniami a podpornou liečbou môžeme zmierniť príznaky.
Režimové opatrenia
- Včasné nakŕmenie hladného dieťaťa. Vylúčime tým nervozitu dieťaťa tiež aj hltavé jedenie pri veľkom hlade.
- Včasné prebaľovanie. Upraviť podmienky prostredia (primeraná teplota), upokujujúca hudba spolu s prihováraním sa dieťatku.
- Vylúčiť napätie v rodine, vhodné je, aby si rodičia mohli oddýchnuť ( napr. dieťa na chvíľu dať starým rodičom, alebo sa striedať pri starostlivosti). Pokojná a oddýchnutá matka jednoznačne prospeje dieťaťu.
- Nikdy dieťaťom netriasť a nadhadzovať ho na rukách.
- Vhodné sú masáže bruška v smere hodinových ručičiek a eventuálne teplé obklady a cvičenie nožičkami. Uľahčíme odchodu plynov a stolice.
- Úprava stravy matky u dojčených detí , potrebné je vylúčiť jedla, ktoré spôsobujú plynatosť.
Zmena mlieka na hypoalergénne, ak sa dokáže alergia na kravské mlieko.
Lieky a kolika
- Je možné podať liek, ktorý zlepšuje odchod plynov (napr. Sab simplex, Espumizan L), aj keď jeho jednoznačný účinok na koliku dojčiat nebol potvrdený.
- Lieky pôsobiace na uvoľnenie brušného svalstva (anticholinegiká) sú účinné, ale pre závažné vedľajšie účinky sa neodporúčajú.
- Lieky na ukľudnenie (fenobarbital, chloralhydrát ) by sa na liečbu koliky nemali používať.
- Vhodný je feniklový čaj.
Prognóza koliky dojčiat
U deti s kolikou sa predpokladá vyšší výskyt opakovaných bolestí brucha, psychologických odchýlok a alergických ochorení v neskoršom veku.