Kampylobacterová hnačka
Hnačka spolu s infekciami dýchacích ciest patrí k častým infekciám u dojčiat a batoliat. Vírusová príčina hnačky je najčastejšia, ale v posledných rokoch stúpa výskyt hnačky spôsobenej baktériou campylobacter jejuni.
Je to spôsobené zvýšenou konzumáciou hydinového mäsa a vyspelejšími diagnostickými metódami. Ochorenie je častejšie v letnom období.
Príčina kampylobakterovej hnačky
Baktéria Campylobacter jejuni. Patrí do skupiny takzvaných aeróbov, ktoré môžu rásť výlučne iba za prítomnosti kyslíka.
Zdrojom je nedostatočne tepelne upravené hydinové mäso (grilované kurča). Nákaza sa môže preniesť aj od mačiek, šteniat, vzácne mliekom, vodou alebo medzi ľuďmi. Medzi ľuďmi je možný aj priamy prenos baktérií z človeka na človeka takzvanou kontaktnou cestou, pri nedodržiavaní hygienických zásad. Choré osoby vylučujú pôvodcov ochorenia výkalmi. Inkubačná doba je 1 deň až 1 týždeň
Príznaky a priebeh ochorenia
- Typickým príznakom je horúčka, bolesti brucha, stolica s prímesou krvi a hlienov (hemoragická enterokolitída).
- Počet stolíc je menej ako u rotavírusovej alebo salmonelovej infekcii, väčšinou 5-8 za deň.
- Nie je prítomné zvracanie, avšak zvracanie a stolica bez prímesi krvi nevylučuje toto ochorenie.
- Príznaky môžu byť niekedy podobné ako pri zápale slepého čreva, ale nález na slepom čreve je s negatívny.
- Ochorenie trvá 4-7 dní, u komplikovaných stavov aj niekoľko týždňov
- V krvných testoch sú prítomné vyššie hodnoty zápalových parametrov a relatívne vysoké hodnoty pečeňových testov, ktoré niekedy dokonca môžu vzbudzovať dojem žltačky
Komplikácie kampylobakterovej hnačky
Okrem akútnych komplikácií ako dehydratácia, febrilné kŕče môžu vzniknúť aj dlhodobé komplikácie, ku ktorým patrí postihnutie kĺbov (artritída), ciev (erythéma nodosum), postihnutie nervov. Raritná komplikácia je rozšírenie infekcie do krvného obehu (sepsa) a zápal mozgových blán.
Prevencia kampylobkterovej hnačky
Prevencia spočíva hlavne v tepelnej úprave mäsa a dodržiavaní základných zásad hygieny pri príprave jedla, izolácia chorého.
Liečba kampylobakterovej hnačky
Liečba každej hnačky pozostáva z troch pilierov. Rehydratácia (náhrada tekutín), diéta a farmakologická liečba.
1. REHYDRATÁCIA (náhrada tekutín)
- Pri hnačke je potrebné nahradiť bazálnu potrebu tekutín a k tomu straty tekutín stolicou a vracaním a potením.
- Bazálna potreba tekutín u dojčiat je 150ml/kg a deň.
- Bazálna potreba tekutín u batoliat je 100-120 ml/kg a deň.
- Ak dieťa neprijíma tekutiny, ak je strata hmotnosti k 10% je nutná infuzná liečba.
- Tekutiny vhodné na rehydratáciu: Neperlivá minerálka, nesladený čierny čaj, WHO roztok alebo Kulíšek roztok, tekutiny podávame vlažne, často, v malých objemoch.
2. DIÉTA
Diéta závisí od veku dieťaťa.
Dojčené deti
Deti neodstavujem od dojčneia, v ťažkom prípade je možné prurušiť dojčenie na 6-12 hodín. Pred dojčením podáme 50-100ml ryžového odvaru (alebo 10ml/kg a pri každej stolici), u detí nad 6 mesiacov okrem ryžového odvaru môžeme podať aj mrkvový odvar.
Umelo živené deti
Prvých 12 – 24 hodín podávame čistý ryžový odvar (u deti nad 6 mesiacov aj mrkvový odvar). Ak sú stolice dobre pridávame mlieko nasledovným spôsobom:
- 1. deň: 1/4 mlieka + 3/4 ryžový odvar
- 2. deň: 1 /3 mlieka + 2/3 ryžový odvar
- 3. deň: 1 /2 mlieka + 1/2 ryžový odvar
- 4.deň: 2/3 mlieka + 1/3 ryžový odvar
- 5. deň: 3/4 mlieka + 1/4 ryžový odvar
- 6.deň: čisté mlieko
Zmenu mlieka robíme za predpokladu, že stolice sú dobré. Ak po zmene mlieka sa stolica zhorší, vrátime sa o stupeň vyššie. Medzi dávkami podávame ďalšie tekutiny: neperlivú minerálku, nesladený čaj, WHO roztok alebo Kulíšek roztok. Tekutiny podávame vlažne, často v malých množstvách.
Bolesť brucha
Staršie dojčatá
- Aj tu platí, že prvých 12-24 hodín nepodávame tuhú stravu. Dieťa mé dostať piť ryžový alebo mrkvový odvar, Kulíšek roztok.
- Mixované alebo roztlačené banány, jablko, zemiaková a ryžová kaša, zeleninová polievka bez tuku, mixovaná ryža s hydinovým mäsom, staršie pečivo.
- Z tekutín minerálku, nesladený čaj, WHO roztok alebo Kulíšek roztok.
- Tekutiny podávame vlažne, často, v malých množstvách.
Batoľatá
- Vylúčime mlieko najmenej na 24 hodín. Nepodávame tuhú stravu, len tekutiny.
- Z tekutín sú vhodné neperlivé minerálky, čierny čaj, Kulíšek roztok, WHO roztok. Postupne podávame suchšie slané biele pečivo, varenú ryžu, krehké ryžové chlebíky, varené zemiaky, varenú mrkvu, jemne nastrúhané jablká, banány, neskôr vývar z bieleho (kuracie, morčacie) mäsa a cestoviny.
- Z mliečnych výrobkov najprv probiotický jogurt (so živou mliečnou kultúrou) Neskôr ovocia a zeleniny, celozrnných výrobkov.
- Prevádzanie dieťaťa na obvyklú stravu robíme pomaly, podľa charakteru úpravy stolice.
- Nenútime dieťa do jedla, ale nenecháme ho ani hladovať!
Staršie deti
- Prvých 12-24 hodín len tekutiny.
- Ďalší deň môžeme podať zeleninový vývar, nemastené zemiaky, ryžovú kašu bez mlieka, hydinový vývar,varenú mrkvu.
- Ak dieťa zvládne túto stravu, ppodávame suchšie slané biele pečivo, varenú ryžu, krehké ryžové chlebíky, varené zemiaky, varenú mrkvu, jemne nastrúhané jablká, banány, neskôr vývar z bieleho (kuracie, morčacie) mäsa a cestoviny
- Postupne môzeme pridat pečivo s medom, nízkotučný jogurt.
- Nepodávame jedlá, ktoré nafukujú a koreniny.
- Ak je stolica v norme, pridávame mlieko, maslo, syry, celozŕnne výrobky.
Tekutiny podávame tie isté ako u batoliat, to znamená minerálku, Kulíšek roztok, čierny čaj.
Prevádzanie dieťaťa na obvyklú stravu robíme pomaly, podľa charakteru úpravy stolice. Nenútime dieťa do jedla, ale nenecháme ho ani hladovať
Dôležité
Po ústupe hnačky začíname z bielkovín najprv nízkotočným jogurtom, mlieko a tuky pridávame naposledy, ak je istota, že dieťa hnačku zvládlo.
3. LIEKY
Smecta, probiotiká. Antibiotká sa u nekomplikovaných hnačiek zvyčajne nepoužívajú, môžu viesť k predlženiu rekonvalescencie či opakovanému zhoršeniu. Sú indikované u ťažkých infekcií, septických foriem, u ochorení s rýchlym šírením (dyzentéria,cholera) alebo u infekcie vyvolanej Clostridium difficile. Podávanie je treba zvážiť u deti s deficitom imunity.
Diétne recepty vhodné pri hnačke
Mrkvová polievka
500 g očistenej nadrobno pokrájanej mrkvy varíme ½ hodiny v 1 litri vody , uvarené rozmixujeme na jemnú kašu, doplníme prevarenou vodou do 1 litra, pridáme 1/2 zarovnanej čajovej lyžičky ryžovej kaše. Podávame po lyžičkách alebo z fľašky s cumlíkom s dostatočne veľkou dierkou.
Ryžový odvar
2 lyžice ryže uvarím v 1 l vody domäkka. Malým deťom podávame len vodu z ryže, starším deťom celý vývar aj s ryžou dobre vymixujeme a podávame vo fľaši alebo lyžičkou. Ak to dieťa pre jeho nepríjemnú chuť odmieta môžeme pridať trošku rozmixovaného banána.
Zemiaková kaša s jablkami
Ošúpane, na menšie kúsky nakrájane zemiaky uvaríme, mierne prisolíme a po chvíli pridáme kúsky lúpaného jablka. Dovaríme spoločne, scedíme a za tepla roztlačíme alebo rozmixujeme podľa veku dieťaťa. Podávame vlažné, podľa chute dieťaťa.
Salmonelóza