Stolica u detí
Zmena konzistencie stolice alebo frekvencia vyprázdňovania môže znamenať iba bežnú diétnu chybu alebo môže byť príznakom ochorenia. Aby sme to vedeli správne posúdiť, je potrebné vedieť, ako má vyzerať normálna stolica.
Stolica u dojčiat
- Dojčené deti po narodení majú stolicu kašovitú, žltú alebo žlto oranžovú, častú, zvyčajne do každej plienky.
- Podľa vzhľadu a konzistencie jej hovoríme praženicová. Môže mať kyslastý zápach. U starších dojčených dojčiat je stolica hustejšia, ale stále žltá, avšak nemusí byť denne. Ak dojčené dieťa má stolicu 1x za 10 dní, nemá problémy s bruškom, má chuť do jedla, prospieva, nevracia, je to normálny stav.
- Ak je stolica nazalenalá, môže byť len zoxidovaná pri dlhšom státí v plienke, alebo sa môže jednať o vyšší príjem predného mlieka, ktoré obsahuje viac cukrov.
- Dojčené deti, ktoré pijú veľa, sú prekrmované, majú stolicu redšiu, ale vždy žltú.
- Stolica u nedojčených detí je tuhšia, má žltohnedú farbu. Nedojčené deti môžu mať problém hlavne prvé tri mesiace života s odchodom stolice.
- Niektoré deti živené hypoalergénnym mliekom majú stolicu zelenej farby, ale konzistencia je normálna.
Stolica u starších detí
Stolica odráža prijatú potravu. Ak dieťa dostane napríklad červenú repu, potom je stolica sfarbená do červená.
Stolica u deti nad 3 roky je formovaná, môže byť 2-3x denne v závislosti od príjmu vlákniny, najmenej však každý druhý deň, má byť hnedá, má mať prirodzený zápach.
Chorobne zmenená stolica
- Objemné, zapáchajúce, masťovité stolice môžu poukazovať na chorobný proces. Môže sa jednať o cystickú fibrózu alebo poruchu metabolizmu.
- Riedke spenené stolice sa môžu vyskytovať pri intolerancii laktózy. Vtedy majú deti zvyčajne problém aj s plynatosťou a slabšie priberajú.
- Objemnejšie stolice môžu byť pri celiakii. Avšak tuhá stolica celiakiu nevylučuje.
- Pri črevnej infekcii môže byť stolica veľmi riedka, hlienovitá, zelená, môže obsahovať vlákna krvi.
- Prítomnosť krvi môže byť aj pri alergii na kravské mlieko.
- Zelená stolica. Vždy je potrebné zhodnotiť či je dieťa dojčené, či je to trvalo zelená stolica, alebo je to len ojedinele. Ak ma dojčené dieťa striedavo žltú a zelenú stolicu a nemá žiadne iné chorobné príznaky z tráviaceho traku, ak priberá, nie je potrebné tento stav riešiť.
Ak má teplotu, ak je prítomné vracanie, nechutenstvo je potrebné navštíviť lekára. Zvyčajne sa jedna o črevnú infekciu, či už bakteriálnu alebo vírusovú.
Kolika dojčiat
Pozor:
- Prímes krvi v stolici môže a nemusí signalizovať závažný problém. Vždy pri náleze krvi je potrebné zhodnotiť celkový stav dieťa a hľadať ďalšie sprievodné príznaky. Ak je prítomná krv v malom množstve na povrchu stolice, zvyčajne sa jedna o fisúru - drobnú trhlinu sliznice konečníka. Krv je vtedy jasno červená.
- Ak je stolica tmavá, je vhodné ju vyšetriť na prítomnosť krvi. Tmavá stolica môže byť spôsobená aj prímesou natrávenej krvi z horných častí tráviaceho traktu.
- Krv vo vnútri stolici môže byť následkom alergie na bielkovinu kravského mlieka, ale aj následkom tzv. krvácivej choroby novorodencov spôsobenej nedostatkom vitamínu K. U detí, ktoré preventívne užívajú K vitamín, by k takémuto stavu nemalo dôjsť.
- Prímes krvi v zelenej stolici v dôsledku črevnej infekcie, spolu s teplotou signalizuje črevnú infekciu, najčastejšie spôsobenú kampylobakterom.
- Ak stolica neodchádza alebo odchádzajú krvavo sfarbené hlieny, dieťa je nekľudné, bolestivo plače, neodchádzajú vetry, hlavne u deti od 6-12 mesiacov, môže znamenať invagináciu čreva. Urgentné chirurgické vyšetrenie je nutné.
Kedy je potrebné navštíviť lekára
Vždy ak sa zmení kvalita stolice v zmysle farby a konzistencie a ak sa výrazne zvýši počet stolíc. Ak sú prítomné aj iné známky postihnutia tráviaceho traktu- nechutenstvo, vracanie, bolesti brucha, zápcha, hnačka, neprospievanie.
Na zistenie príčiny zmenenej stolice je potrebné stolicu vyšetriť na prítomnosť infekcie, či už bakteriálnej alebo vírusovej, na parazity, na prítomnosť krvi, na prítomnosť nestrávených zvyškov stravy, ale aj na prítomnosť niektorých enzýmov.
Ako správne odobrať stolicu na vyšetrenie
Odber stolice resp. vyšetrenie závisí od predpokladanej príčiny problémov.
- Pri podozrení na bakteriálnu infekciu sa vyšetruje výter z konečníka. Robí ho sestra v ambulancii.
- Pri podozrení na vírusovú infekciu, napríklad rotavírusy a adenvírusy, je potrebné odobrať stolicu do odberovej nádobky.
- Stolica má byť čo najčerstvejšia. Ak to nie je možné, stolica by mala byť uložená v chladničke pri teplote 2 až 4 °C.
- Často vyšetrujeme aj stolicu na prítomnosť parazitov. Vyšetrenie sa má robiť najmenej z troch rôznych stolíc, stolica nemusí byť úplne čerstva, taktiež môže byť uložená v chladničke.
- Menej často sa vyšetruje stolica na prítomnosť krvi, tiež tzv. vyšetrenie stolica na zvyšky. Tu zisťujeme nakoľko sú spracované tuky, cukry z potravy.
- Špeciálne vyšetrenie trypsinu a elastázy - čo sú enzýme podžalúdkovej žľazy, sa vyšetruje pri podozrení na cystickú fibrózu. Je to však len podporné vyšetrenie, ktorého hodnota nie ja natoľko výpovedná ako iné vyšetrenia.
- Na každé z týchto vyšetrení stačí odobrať stolicu veľkosti hrachu alebo 1ml tekutej stolice.
Hnačka