Invaginácia čreva
Invaginácia je jednou z najčastejších príčin akútnej bolesti brucha v detskom veku. Je to vsunutie časti črevnej kľučky do nasledujúcej časti, v smere pohybu čreva, tak ako zasunutie spodnej časti rukáva do hornej časti. Stav patrí k náhlym príhodám brušným, ktoré vyžadujú včasný chirurgický zákrok, v inom prípade môže byť dieťa ohrozené na živote. Najčastejšie vzniká v prechode tenkého čreva do hrubého.
Môže vyskytnúť v každom veku, ale 70% invaginácii sa vyskytuje u malých deti od 5 mesiacov do 2 rokov, s maximom do desiatich mesiacov. Chlapci sú postihnutí 4x častejšie ako dievčatá.
Príčina môže byť zmena stravy, väčšinou o dojčiat pri prechode z tekutej stravy na tuhú. Ďalej to môže byť črevná infekcia, hlavne vírusová, zdurené lymfatické uzliny v čreve, polypy. Mnohokrát sa príčina nezistí.
Príznaka a priebeh invaginácie
Pri invaginácii sa zasunie časť čreva do druhej časti. Pri zasunutí sa stláčajú cievy, čím je sťažený krvný obeh v týchto cievach. Krv v nich neprudí, presakuje do steny čreva, ktorá je presiaknutá. Zhrubnutá a presiaknutá stena čreva tvorí prekážku pre posun črevného obsahu.
Pri dlhšom trvaní takéhoto stavu stena čreva odumiera, do dutiny brušnej prechádzajú cez ňu toxíny a nežiaduce látky z obsahu čreva, čo môže spôsobiť zápal pobrušnice. Je to blana, ktorá vystiela dutinu brušnú. Tento stav je kriticky, vyžaduje okrem okamžitého chirurgického zákroku aj antibiotickú liečbu širokospektrálnymi antibiotikami, väčšinou v injekčnej alebo infúznej forme.
Kolika dojčiat
K hlavným príznakom patrí:
- Bolesť. Je hlavným prejavom ochorenia. Nie je to chronická bolesť, je to náhle vzniknutá bolesť. Prichádza v intervaloch, na začiatku 15-20 minútových. Medzi záchvatmi dieťa zaspí, ale na bolesť sa opäť zobudí. Záchvaty prichádzajú častejšie, to znamená intervaly sa skracujú, bolesť je výraznejšia a trvá dlhšie.Neskôr je dieťa veľmi ubolené, spotené.
- Stolica ani vetry neodchádzajú, aj keď na začiatku môže ešte odísť jedna stolica.
- Môže byť prítomný krvavý hlien.
- Z ďalších príznakov je vracanie, horúčka, šok. Vracanie a horúčka môžu spôsobiť dehydratáciu a rozvrat vnútorného prostredia.
Vyšetrenia a liečba
Dieťa patrí do rúk chirurga, ktorý urobí rtg vyšetrenie brucha, poprípade kontrastné vyšetrenie čreva. Na záklde výsledkov sa rozhodne pre liečbu.
Dieťa dostane nazogastrickú sondu, to znamená hadičku cez nos do žalúdka, z ktorej sa odsáva nežiaduci obsah. Dostane infúziu, ktorá stabilizuje a upraví vnútorné prostredie. To je vlastne aj príprava na operačný zákrok, pretože dieťa musí byť k operácii v stabilizovanom stave. Niekedy, ak je stav v začiatku, pri vyšetrení čreva kontrastnou látkou sa môže invaginácia sama uvoľniť a operačný zákrok nie je potrebný, dieťa ostáva v sledovaní na lôžku.
Ak stav trvá dlho, môže dôjsť k pretrhnutiu čreva s vyliatím črevného obsahu do dutiny brušnej. Je to závažná komplikácia, ktorá môže dieťa ohroziť na živote.
Prognóza
Pri včasnej liečbe je prognóza dobrá. Ak stav trvá dlho, môže dôjsť k pretrhnutiu čreva s vyliatím črevného obsahu do dutiny brušnej. Je to závažná komplikácia, ktorá môže dieťa ohroziť na živote. Stav sa však môže opakovať. Častejšie sa opakuje napr. u deti s Crohnovou chorobou.
POZOR
Invaginácia je stav akútny, vyžadujúci rýchlu lekársku pomoc. Ak má Vaše dieťa kŕčovité bolesti brucha, prichádzajúce v intervaloch, nemá stolicu ani vetry, je vždy potrebné vyhľadať lekára. Radšej zbytočne navštívte lekára, ako keby ste mali ohroziť zdravie Vášho dieťaťa.
Stolica u detí