Gastroezofagálny reflux
Gastroezofagálny reflux (GER) je opakovaný spätný návrat žalúdočného poprípade aj dvanastníkového obsahu do pažeráka.
Je to v podstate fyziologický jav, ktorý umožňuje napr. odgrgnutie. U deti je tento jav bežný. Ak nespôsobuje dieťaťu problémy, hovoríme iba o refluxe a stav nevyžaduje liečbu. Avšak, za istých okolností prítomnosť kyslého žalúdočného obsahu môže vyvolať zmeny na sliznici pažeráka a aj mimo pažerákové problémy. Vtedy hovoríme o refluxovej chorobe. Vtedy sú príznaky nielen v pažeráku ale aj mimo pažeráka.
Výskyt gastreozofagalného refluxu
- U deti do jedného roku je to bežný jav.
- Od narodenia do 3 mesiacov asi 50% detí má najmenej jeden návrat žalúdočného obsahu do pažeráka alebo až do úst.
- Najčastejšie sa tento príznak vyskytuje v 4. mesiaci života. V ďalšom období sa stav upravuje a v jednom roku života pretrváva asi len u 1 z 300 detí.
- Asi 1-1,5% vyžaduje farmakologickú liečbu a 0,4% vyžaduje chirurgickú liečbu.
- Ak pretrváva po 18. mesiaci života, je pravdepodobná vrodená chyba zvierača. Výskyt refluxovej choroby u starších deti je asi 0,5%.
Kolika dojčiat
Kedy máme podozrenie na reflux u malých deti?
- Ak je prítomné ublinkávanie viac ako 2x za deň po dobu dlhšiu ako 3 týždne. Väčšina deti nemá z toho zdravotné problémy.
Kedy máme podozrenie na refluxovú chorobu
- Dieťa je dráždivé, bolestivo plače, zvýšene sliní, pozorujeme prehĺtanie aj s dlhším časovým odstupom po kŕmení, môže zvracať, pôsobením kyslého obsahu na sliznicu nosohlatana v dôsledku jej podráždenia opuchu môže dieťa ťažšie dýchať nosom. Často sa budí, spí krátko počas dňa, v noci je reflux menej výrazný.
- Čím je dieťa mladšie tým viac a častejšie zvracia. Zvracanie zvyčajne nebýva prúdom a veľkým oblúkom.
- Ďalšími príznakom je pálenie záhy. U niektorých deti je prítomný tzv. Sandiferov príznak. Je to hádzanie hlavou s natiahnutým krkom a točením hlavou počas jedla, alebo po ňom.
Následky refluxovej choroby
Poškodenie pažeráka: Prejavuje sa zápalom sliznice pažeráka, prítomné sú zmeny povrchu sliznice, vredy na sliznici, pozápalové zrasty a zúženia. Zmeny nastávajú v dôsledku pôsobenia kyslého žalúdočného obsahu na sliznicu pažeráka.
Následky mimo pažeráka: Ak sa žalúdočný obsah dostane vyššie do úst, nosohltana alebo do dýchacích ciest spôsobuje nasledujúce stavy: infekcie dýchacích ciest, chronický kašeľ, astma, náhle úmrtie dojčaťa, apnoe (krátkodobé zastavenie dýchania), poruchy rastu, zvýšené slinenie.
Mechanizmus vzniku gastroezofagalného refluxu
Na mechanizme vzniku sa podieľa dolný zvierač pažeráka. Deti ho majú vyvinutý, ale nepracuje správne, je tam porucha koordinácie medzi zvieračom a činnosťou žalúdka.
Po najedení by sa mal zvierač medzi žalúdkom a pažerákom uzatvoriť. Ak sa uzatvorí nedostatočne, dochádza k návratu žalúdočného obsahu do pažeráka. Ak množstvo vráteného obsahu je veľké, potom sa môže dostať aj do nosohltana a dýchacích ciest.
Podporné faktory pre vznik refluxu
- dedičnosť (prítomnosť GER u súrodencov, rodičov)
- neznášanlivosť kravského mlieka
- nízka pôrodná hmotnosť
- neurologické ochorenia a poruchy svalového napätia
- chronické ochorenia dýchacích ciest
- zvýšený vnútrobrušný tlak
- užívanie niektorých liekov (metylxantíny, betamimetiká)
- nevyzretá koordinácia sania a hltania
- zhoršenie stavu nastáva pri viróze, pri prerezávaní zubov
Diagnostika gastroezofagalného refluxu
Detský lekár zvyčajne stanoví diagnózu na základe príznakov a vyšetrenia dieťaťa. Ultrasonografické vyšetrenie môže a nemusí diagnózu potvrdiť. Jasné klinické príznaky, po vylúčení ostatných príčin vracania, nevyžadujú overenie diagnózy sonograficky.
Pri závažnom priebehu sa sporadicky používa 24 hodinová pHmetria. Je to najpresnejšia metóda, a dá sa použiť aj u malých detí. Dieťa však vyžaduje hospitalizáciu. O potrebe vyšetrení rozhodne vždy pediater s ohľadom na stav a vek dieťaťa.
Röntgenové a endoskopické vyšetrenie pažeráka je určené pre komplikovanú refluxovú chorobu. Pri rtg vyšetrení sú udávané falošne negatívne výsledky v 35% vyšetrení a falošne pozitívne v 14% vyšetrení. Endoskopické vyšetrenie vyžaduje u malých deti celkovú anestézu.
Liečba gastroezofagálneho refluxu
Cieľom liečby je odstránenie obtiaži dieťaťa, zhojenie zmien na sliznici pažeráka, predchádzanie komplikáciám.
Základom liečby sú režimové opatrenia. Na základe pH metrie sa ukazuje, že najvhodnejšia poloha je zvýšená poloha na brušku, avšak kvôli častejšiemu výskytu syndrómu náhleho úmrtia, nemožno túto polohu odporúčať. Vhodná poloha v spánku je na chrbátiku, podložka by mala zvierať 30-40 stupňový uhol s vodorovnou rovinou. U deti nad 1 rok je odporúčaná poloha na ľavom boku s mierne zvýšenou polohou hlavičky.
Ak sa napriek zvýšenej polohe stav nelepší, pristupujeme k zahusťovaniu stravy a to prípravkom zo svätojánskeho chleba, čo sú strukové plody subtropickej dreviny. U nás je k dispozícii Nutriton, u umelo živených je možne využiť aj mlieko s antirefluxovým účinkom, ktoré sa vyrábajú tiež v kombinácií s hypoalergénnym prevedením.
Deti by mali dostávať stravu častejšie a v malých množstvách, je potrebne dbať na odgrgnutie po jedle, šetrnú manipuláciu s dieťaťom po jedle. U starších deti je vhodné obmedziť potraviny a nápoje, ktoré znižujú napätie dolného pažerákového zvierača a predlžujú vyprázdnenie žalúdka, napr. tučné jedlá, káva, kakao, čokoláda, džúsy, mentol, čerstvé pečivo. Podobne pôsobia niektoré lieky (teophyllin, betablokátory).
Z liekov je možné podávať prípravky, ktoré znižujú kyslosť žalúdočného obsahu. Ak sa menej kyslý obsah dostane do pažeráka, nespôsobuje poškodenie sliznice pažeráka. U deti sú tieto lieky vhodné len na krátkodobé použitie.
Prognóza
Bežný reflux vymizne do 12. -18. mesiaca života.