Ublinkávanie novorodencov
Za určitých okolností ide o normálny jav. Kedy ho je však potrebné riešiť?
Ublinkávanie je problémom u novorodencov a dojčiat, ktorý často znervózňuje rodičov. Ublinkávanie je jav normálny, avšak za istých okolností je ho nutné liečiť.
Čo je to ublinkávanie
Ublinkávanie je vytekanie mlieka z úst dieťaťa po nakŕmení. U novorodencov a malých dojčiat je to jav bežný. Za normálne považujeme občasné ublinknutie 1-2 krát za deň. Ak je prítomné ublinkávanie viac ako 2x za deň po dobu dlhšiu ako 3 týždne, potom je podozrenie na gastroezofagálny reflux, viac Gastroezofálny reflux
Príčiny ublinkávania
- Gastroezofagálny reflux. Príčinou je nedokonalý uzáver dolného zvierača pažeráka. Po najedení sa zvierač uzatvára a potrava sa spracováva v žalúdku. Avšak u novorodencov a malých dojčiat funkcia tohto uzatvárania nie je dostatočná, vekom však vyzrieva.
- Zvýšená plynatosť čriev a žalúdku. Vyskytuje sa najmä u deti, ktoré pijú hltavo. Pri takomto pití prehltnú väčšie množstvo vzduchu, ktoré sa hromadí v tráviacom trakte a pri postupe smerom nahor sa dostáva do pažeráka a úst aj potrava.
- Vodorovná poloha dieťaťa po nakŕmení. Dieťa po nakŕmení musí byť vždy vo zvislej polohe, ležať ho môžeme dať až po odgrgnutí. Vodorovná poloha uľahčuje spätný návrat potravy.
- Pohyb a manipulácia. Väčšia pohybová aktivita dieťaťa alebo zbytočná manipulácia po nakŕmení. Pri manipulácii je potrebné dbať nato, aby nebolo ohnuté v brušku a aby nebol zvýšený tlak na bruško a žalúdok.
- Anatomické zmeny v tráviacom trakte. Sú to vývojové odchýlky.
- Prekrmovanie. Nie je správne na každý nepokoj dieťaťa reagovať dojčením. Dieťa môže plakať aj z iných dôvodov. Ak sa kŕmi príliš často, dochádza k situácii, že v žalúdku je ešte nestrávený obsah, do ktorého pridáme čerstvé mlieko. Žalúdok je preťažený, dieťa je o to viac nepokojné, grckanie resp. ublinkávanie je výraznejšie. Vytvára sa bludný kruh: plač - kŕmenie - grckanie - plač.
- Deti s poruchou svalového tónusu majú častejšie ublinkávanie.
Liečba ublinkávania
Ak dieťa prospieva, ak je ublinkávanie občasné 1-2 krát za deň, ak dieťa nie je pri pití nepokojné, liečba nie je potrebná.
Môžeme sa sústrediť na opatrenia, ktoré zmiernia ublinkávanie.
- Šetrná manipulácia. Dieťa prebalíme pred nakŕmením, pri manipulácii dbáme na to, aby nemalo zvýšený tlak na bruško a žalúdok, aby nebolo ohnuté v brušku. Nerobíme prudké pohyby dieťaťom. Po nakŕmení a odgrgnutí už dieťa neprebaľujeme.
- Odgrgnutie. Dieťa kŕmime na viackrát. Urobíme počas jedenia aspoň dve prestávky, počas ktorých dieťa necháme odgrgnúť. Po ukončení kŕmenia ho necháme vo zvislej polohe až kým si neodgrgne. Ak sa tak nestane do 30 minút, dieťa môžeme uložiť, je pravdepodobné, že sa nenahltalo vzduchu.
- Poloha v postieľke. V postieľke, ale aj v kočíku by takéto dieťa malo mať zvýšenú polohu. Zvýšená poloha sa týka celého matraca. Ten by mal zvierať s podložkou 30 stupňový uhol. Tento uhol dosiahneme tak, že matrac v hlavovej časti by mal byť o 10cm vyššie ako v časti pri nožičkách. Zvýšenie má byť rovnomerné.
- Liečiť plynatosť. Ak má dieťa problémy s odchodom vetrov, môžeme použiť prípravok Sab simplex. Nevstrebáva sa, uľahčuje odchod vetrov, je vhodný už od novorodeneckého veku.
- Ak tieto režimové opatrenia nie sú účinné môžete použiť zahusťujúce prídavky do mlieka, napr. Nutriton. Je to látka vyrobená zo svätojánskeho chleba. Na trhu sú k dostaniu aj špeciálne mlieka označené AR. Tento krok je však treba konzultovať s detským lekárom.
- Pravidelné dojčenie, radšej častejšie a menej. Nie však dojčiť pri každom zaplakaní.
- Ak je ublinkávanie výrazné, dieťa je nekľudné, veľa sliní, pri ublinknutí prešedne, nejedná sa o bežné ublinkávanie, ale o refluxovú chorobu.
Komplikácie
Komplikácie zo strany prospievania zvyčajne nie sú v prípade bežného ublinkávania.
Komplikácie môžu byť zo strany dýchacích ciest, ak sa dostane mlieko do priedušiek alebo pľúc. Prejavuje sa kašľom, premodraním, apnoickou pauzou (zástava dýchania na krátku dobu), zápalom priedušiek alebo pľúc.
POZOR
Ak je prítomné zvracanie oblúkom (pri ublinkávani je prítomné len vytekanie z úst) a dieťa má 6 – 8 týždňov, môže sa jednať o tzv. pylorostenózu. Je to zhrubnutá svalovina prechodu žalúdka do dvanástnika. Dieťa sa pri tomto zvracaní rýchlo dehydratuje. Zvracanie je spojené so stratou kyselín a minerálov, dochádza k rozvratu vnútorného prostredia.
Takýto typ zvracania vyžaduje urgentné vyšetrenie.