Prvé dni po pôrode: Na toto sa pripravte
Obdobie po pôrode je naozaj veľmi náročné rovnako z fyzickej aj psychickej stránky.
Hormonálna hladina v ženskom tele nie je ustálená, preto je možné, že budete striedavo pociťovať obavy, radosť, paniku, eufóriu aj veľkú únavu. K tomu pribudne veľa nových povinností týkajúcich sa starostlivosti o bábätko. No nebojte sa, všetko toto je úplne normálne, ale múdre je niečo vedieť a pripraviť sa aj na „deň potom“, alebo lepšie povedané, na prvé dni a týždne po pôrode.
Možno si predstavujete, že o niekoľko dní po pôrode sa budete cítiť ako v období pred tehotenstvom. Ale nie je to tak. Tak ako bábätko potrebovalo deväť mesiacov, aby bolo pripravené prísť na svet, aj telo ženy potrebuje istý čas, aby sa vrátilo do „pôvodného“ stavu.
Čo treba vybaviť po pôrode? Zorientujte sa v úradných povinnostiach
Po pôrode: Na toto sa pripravte
Krvácanie
Krvácanie je podobné ako pri menštruácii. V prvých dňoch je kvantita krvácania väčšia, no postupne úplne vymizne. Približne prvé štyri dni sú lochie (očistky) červené, neskôr sú hnedej farby a nakoniec ich farba prechádza do žltej, neskôr obsahujú najmä hlien a sú belavé.
Bolesť, kŕče v podbrušku
Sú zapríčinené sťahovaním sa maternice do pôvodného stavu. Podobajú sa slabším pôrodným bolestiam. Budete ich cítiť hlavne pri dojčení, ktoré urýchľuje sťahovanie maternice. Tieto bolesti až kŕče sa vyskytujú častejšie a výraznejšie u viacrodičiek.
Na toto sa pripravte: Čo sa bude diať s vaším dieťatkom prvé dni po pôrode
Bolesť v oblasti hrádze – perinea
Príčinou je epiziotómia (nástrih hrádze), prípadne jej natrhnutie a následné šitie.Aby sa miesto nástrihu čo najrýchlejšie a bez zbytočných komplikácií zahojilo, odporúčame sprchovať si túto oblasť tak často, ako sa to dá vlažnou vodou a nechať ju čo najviac „vetrať“. Mnohým ženám sa osvedčilo používanie prostriedkov intímnej hygieny – špeciálne gély, mydlá (majú antibakteriálne účinky) a repíkové kúpele.
Neschopnosť vymočiť sa
Tieto ťažkosti sa väčšinou stratia do 24 hodín. Šesť hodín po pôrode vás sestrička požiada, aby ste sa pokúsili vymočiť. Ak to nepôjde spontánne, môže sa lekár rozhodnúť pre použitie katétra (cievkovanie).
Ťažkosti pri močení
Niekoľko dní po pôrode vás môže pri močení páliť jazva po epiziotómii a močenie môže byť bolestivé. Najjednoduchším riešením je vymočiť sa počas sprchovania pod jemným prúdom teplej vody. Voda tak rozriedi moč, ktorý má kyslé pH a nebude vás páliť v rane. Pite veľa vody, zriedite tak moč už v organizme.
Bolesti pri sedení, vstávaní a líhaní
Počas vstávania, líhania či sedenia môžete niekoľko dní pociťovať bolesť v oblasti hrádze. Tieto problémy pominú max. do 10 dní, keď vypadnú stehy. Vstávajte a ľahnite si opatrne – s medzipolohou na boku. Bolesť budete menej cítiť pri sedení na jednej polovici zadku, naklonená nabok. Vhodné na sedenie je obyčajné nafukovacie koleso, v súčasnosti je dostať i špeciálne popôrodné koleso v zdravotníckych potrebách.
Musíme sa začať oveľa viac starať o mamičky po pôrode, nielen o bábätko
Ťažkosti pri stolici
Niektoré ženy majú problém so stolicou – v niektorých prípadoch je to skutočná bolesť z dôvodu nástrihu, šitia v kombinácii s tvrdou stolicou (zápchou), niekedy ide o psychické zábrany z obavy, že sa roztrhnú stehy na hrádzi po epiziotómii. Je veľmi, veľmi nepravdepodobné, že by sa stehy roztrhli. Pomôže vám, ak si počas vyprázdňovania jemne zatlačíte hrádzu kúskom čistej gázy či toaletného papiera. Aby ste predišli zápche, snažte sa vyprázdniť čo najskôr po pôrode, piť veľa vody a dbať na stravu s dostatočným množstvom vlákniny. Ak sa vám tento problém nedarí vyriešiť, poproste sestričku o čapík – nepoužívajte však žiadne prostriedky bez odporučenia lekára (niektoré môžu spôsobiť hnačku dojčeného dieťaťa).
Bolesť, tvrdnutie prsníkov
Príčinou je tvorba materského mlieka a nalievanie prsníkov. Problémy sa stratia, keď si dieťa „stabilizuje“ preň najvhodnejší stravovací systém, potom sa bude tvoriť také množstvo mlieka, aké dieťa spotrebuje.
Hemoroidy
V dôsledku naliehania dieťaťa v poslednom trimestri a tlačení pri pôrode môžete mať problém s hemoroidmi (zlatá žila) pri konečníku. Preventívne sa odporúča zobrať si do pôrodnice masť na hemoroidy (pýtajte si v lekárni takú, čo je vhodná i v tehotenstve a počas dojčenia). Problémy väčšinou do niekoľkých dní ustúpia.
Po pôrode: Kedy je potrebné vyhľadať lekára?
- Pri veľmi silnom krvácaní a keď aj po uplynutí štyroch dní od pôrodu je krvácanie sýtej červenej farby.
- Keď vylúčená krv opakovane silne zapácha.
- Keď náhle (ešte v období tesne po pôrode) prestanete krvácať.
- Ak aj ešte niekoľko dní po pôrode cítite silnú bolesť v podbrušku.
- Ak máte horúčku, ktorá nesúvisí s tvorbou materského mlieka (2. – 3. deň po pôrode).
- Ak cítite veľkú, neustupujúcu bolesť v oblasti hrádze (v mieste nástrihu).
- Ak pri močení pociťujete silnú bolesť a pálenie
Začína sa tvoriť materské mlieko
Mliečna žľaza sa na laktáciu pripravuje už v období tehotenstva vplyvom hormónov estrogénu a progesterónu, ale aj ďalších. Po pôrode dochádza k poklesu hladiny estrogénu a progesterónu a zároveň sa v hypofýze začína tvoriť prolaktín. To je pokynom na začatie laktácie. Rovnako dôležitým impulzom je však samotné dojčenie. Pri saní dieťatka sa ďalej zvyšuje tvorba prolaktínu, a tým sa zvyšuje intenzita tvorby mlieka. Mlieko, ktoré sa tvorí v prvých dňoch po pôrode, sa nazýva kolostrum a svojím zložením presne zodpovedá potrebám novorodenca.
Približne na druhý – tretí deň po pôrode sa môžete stretnúť s tvrdými, silne naliatymi prsníkmi, ktoré bývajú bolestivé. Najlepším riešením je vtedy dieťatko často prikladať, v prípade, že ani to nepomáha, je potrebné si mlieko z prsníkov odstriekať.
Šestonedelie - TOTO by ste mali vedieť
ŠESTONEDELIE
Šestonedelie je obdobím šiestich týždňov, počas ktorých postupne miznú zmeny organizmu súvisiace s tehotenstvom a pôrodom. Niektoré ženy pociťujú po pôrode bolesti v podbrušku, čo je zapríčinené sťahovaním maternice. Maternica, ktorá na konci tehotenstva váži približne 1 000 g, sa postupne zmenšuje a na konci šestonedelia nadobudne svoju pôvodnú hmotnosť 80 g. Miesto, kde na stenu maternice naliehala placenta, sa postupne regeneruje, pokrýva sa, tak ako aj ostatná plocha dutiny maternice, novou výstelkou. Pripravte sa na to, že budete krvácať. Je to zapríčinené tým, že z maternice počas tohto regeneračného procesu odchádzajú tzv. očistky (lochie).
Ani vonkajšie rodidlá už nie sú také prekrvené, postupne mizne aj pigmentácia a prípadné kŕčové žily sa zmenšujú, až sa úplne stratia. Svaly panvového dna a svaly brušnej steny získavajú znovu svoju pevnosť. Raritou nie je ani veľká únava, čo nie je ani tak zapríčinené tým, že sa v noci nevyspíte, ale práve zmenami, ktoré organizmus prekonáva. Strata krvi môže zapríčiniť anémiu (nedostatok železa) v tele, čo k únave alebo malátnosti tiež prispieva.
Inšpirujte sa!
Nové poznatky z oblasti zdravia, psychológie a starostlivosti o dieťa, ktoré vám pomôžu zvládnuť prvý rok s bábätkom, nájdete v knihe Od narodenia po 1. rok.