Dojčenie: Ako sa v ženskom tele tvorí materské mlieko a čo je potrebné na jeho spustenie?

PHDR. DRAHOMÍRA KORPOVÁ | 13. júl 2023
Dojčenie: Ako sa v ženskom tele tvorí materské mlieko a čo je potrebné na jeho spustenie?

Dieťa by malo byť po pôrode položené na nahé telo mamy, ktorá ho pridŕža, povzbudzuje, hladká, pomáha tam, kde novorodenec pomoc potrebuje a nechá ho postupovať vlastným tempom. V tejto špeciálnej intímnej chvíli sa mamička a dieťatko vzájomne zoznamujú.

Materské mlieko je zlatá tekutina, to všetci dobre vieme. Ak však s dojčením iba začínate, môžu vás prekvapiť rôzne ťažkosti, ktoré ste asi neočakávali. A hoci sa dojčenie javí ako tá najľahšia vec („iba ho priložíš a napapá sa“), mnohé mamy potvrdia, že to nie je pravda.

Pozrime sa teda na to, ako si dojčenie čo najviac uľahčiť už od samotného začiatku.

Ako sa tvorí materské mlieko 

Ako sa v ženskom tele tvorí materské mlieko a čo je potrebné na jeho spustenie? Najdôležitejšie hormóny, ktoré ovplyvňujú tvorbu a reguláciu množstva materského mlieka sú prolaktín a oxytocín. Mlieko sa tvorí v mliečnych žľazách, ktoré vplyvom rastúcej hladiny hormónov počas tehotenstva dozrievajú. Kľúčovým hormónom zodpovedajúcim za stimuláciu tvorby materského mlieka je prolaktín. V tehotenstve je jeho účinok blokovaný hormónmi, najmä progesterónom.

Po pôrode a odlúčení placenty klesá jeho účinok a hladina začína stúpať. Na vylučovanie prolaktínu pozitívne pôsobí včasné prisatie dieťaťa k prsníku do pol hodiny po pôrode a časté prikladanie dieťaťa k prsníku v prvých 2 – 3 dňoch po pôrode. Teda hladina prolaktínu je závislá od vyprázdňovania prsníkov. Čím častejšie si dieťa prikladáte k prsníku a čím dôkladnejšie sa prsník vyprázdni (satím alebo odstriekavaním), tým viac materského mlieka sa bude tvoriť. 

Oxytocín a materské mlieko 

Oxytocín zabezpečuje uvoľňovanie vytvoreného mlieka – spôsobuje stiahnutie svalových buniek a vyprázdňovanie mechúrikov plných mlieka do mliekovodov – let-down-reflex. Uľahčuje tým dieťaťu satie. Pôsobením oxytocínu dieťa dostane 30 – 35 ml mlieka, pri zníženej hladine oxytocínu len 1 – 10 ml mlieka.  Hladinu oxytocínu negatívne ovplyvňuje spôsob pôrodu (vyvolávaný, traumatizujúci, predčasný pôrod, cisársky rez), podanie opiátov a užívanie alkoholu. 

OXYTOCÍN: Hormón lásky?
Prečítajte si tiež:

OXYTOCÍN: Hormón lásky?

Materské mlieko chráni zdravie vášho bábätka

Aké zdraviu prospešné látky obsahuje materské mlieko? Je nutrične vyvážené, optimálne kryje požiadavky dieťaťa a je ľahko stráviteľné. Čo je fantastické, jeho zloženie zodpovedá aktuálnym potrebám dieťaťa. Mení sa v priebehu prvých dní z kolostra na prechodné a zrelé mlieko. Dokonca sa mení tiež v priebehu dňa, ale aj počas jedného dojčenia. Obsahuje látky, ktoré ničia baktérie, alebo spomaľujú ich rast. Obsahuje protilátky, ktoré chránia dieťa pred niektorými ochoreniami.  

Materské mlieko má výhodnejšiu skladbu bielkovín, väčší podiel laktalbumínu a menej kazeínu (v kravskom mlieku je to opačne). Vďaka nižšej hladine kazeínu je ľahšie stráviteľné materského. Tuk je v materskom mlieku sa mení aj v priebehu jedného dojčenia, závisí ale od stravy matky.

Vitamíny v ňom väčšinou pokryjú potreby novorodencov. Materské mlieko obsahuje nedostatok vitamínu D a K, preto ich je nutné ich dopĺňať. Vegetariánska diéta môže mať za následok nízky prísun vitamínov skupiny B. Materské mlieko obsahuje dostatok minerálnych látok, ich množstvo je v kolostre vyššie ako v materskom mlieku, ich obsah v priebehu laktácie klesá. Súčasťou materského mlieka sú aj živé bunky, leukocyty, ktoré sú schopné ničiť baktérie. Informáciu o tom, aké baktérie sa  nachádzajú v ústach dieťaťa, dostáva mliečna žľaza pomocou prsnej bradavky. Na základe tejto informácie sa v mliečnej žľaze vytvárajú protilátky, ktoré potom dieťa spolu s mliekom dostáva.

Už v tehotenstve sa prsia pripravujú na dojčenie

Áno, vaše dieťatko si ešte pokojne pláva v plodovej vode a vaše prsia sa už pripravujú na dojčenie. Platí, že väčšina žien môže dojčiť. Je dobré, ak sa už pred pôrodom zaujímate o dojčenie. Ideálne je absolvovať kvalitný kurz predpôrodnej prípravy zameranej na dojčenie aj s ukážkami techniky dojčenia. Výhodou pre vás je kontakt s laktačnou konzultantkou, ktorá vám v prípade potreby poradí, pomôže alebo vás usmerní. Dôležité je tiež vyšetrenie u vášho gynekológa, ak máte vtiahnuté bradavky.

V prípade vtiahnutých bradaviek sa od 6. mesiaca tehotenstva používajú špeciálne formovače, ktoré si žena vkladá do podprsenky. Žiadna iná príprava, ako otužovanie, povyťahovanie alebo iná manipulácia s bradavkami, nemá význam.

Prečo začať  s dojením na pôrodnej sále?

Ideálne je začať s dojčením do pol hodiny po pôrode ešte na pôrodnej sále. V tejto dobe sú vrodené reflexy dieťaťa (hľadací a sací) zvlášť silné. Mimochodom, veľa rokov bolo normálnou rutinou priložiť dieťa k prsiam mamy hneď po pôrode. V skutočnosti  má novorodenec krátko po narodení schopnosť doplaziť sa k prsníku matky, prisať sa a začať piť bez cudzej pomoci. Preto by sme mali umožniť dieťatku sať v okamihu, keď je na to pripravené. Dieťa by malo byť po pôrode položené na nahé telo mamy, ktorá ho pridŕža, povzbudzuje, hladká, pomáha tam, kde novorodenec pomoc potrebuje a nechá ho postupovať vlastným tempom. V tejto špeciálnej intímnej chvíli sa mamička a dieťatko vzájomne zoznamujú.

Niektoré rutinné postupy, ako je pravidelné odsávanie dieťaťa po pôrode, váženie, meranie či medikácia matky, môžu spôsobiť zníženie schopnosti bábätka prisať sa k prsníku. Väčšina drobčekov, ktorí majú problémy s prisávaním, nebola v kontakte skin to skin (koža na kožu) bezprostredne po pôrode. K ďalším  výhodám tohto skorého dojčenia patrí i to, že sa dieťa cíti oveľa bezpečnejšie. Tiež sa znižuje ochorenie detí vďaka  mnohým imunologickým vlastnostiam materského mlieka. Skoré priloženie prispieva aj k dlhšej dobe dojčenia.

Aj vylučovanie hormónov, ktoré ovplyvňujú tvorbu a vypudzovanie materského mlieka (oxytocín a prolaktín,) je v tomto čase najväčšie. Taktiež trvalý a spoločný pobyt mamy s dieťaťom, správna technika dojčenia, dojčenie bez obmedzovania dĺžky a frekvencie, bez zbytočného dokrmovania, bez fľašky a cumlíka, sú zárukou úspešného dojčenia.

Ako sa v ženskom tele tvorí materské mlieko a čo je potrebné na jeho spustenie?

Mledzivo = prvý zázrak

Mledzivo – kolostrum je materské mlieko, ktoré tvorí mliečna žľaza v prvých dňoch po narodení dieťaťa. Prvý deň po pôrode vytvoria mliečne žľazy priemerne 37 ml kolostra, na jedno dojčenie 2 – 20 ml. V mledzive je vyšší obsah obranných látok ako v zrelom mlieku,  to je v prvých dňoch po narodení zvlášť významné. Dieťa sa už pri prechode pôrodným kanálom kontaktuje s baktériami. Vzápätí je hneď po narodení ukladané koža na kožu na bruško mamičky, kde ju prvý krát ovonia ale aj ochutná. Prichádza do kontaktu s mikroflórou matkinej kože a práve kolostrum mu svojím zložením poskytne ochranu. Je to prvý kontakt s vonkajším prostredím, kde sa dieťa  stretá s rôznymi mikroorganizmami.

Protilátky chránia zažívací systém dieťaťa pred napadnutím choroboplodnými baktériami. Kolostrum podporuje odchod stolice, vytvára črevnú flóru.  Ochrana pred infekciou je dokázaná počas celej doby dojčenia a niekoľko mesiacov po odstavení.  Kolostrum sa mení asi v treťom dni na prechodné mlieko a okolo desiateho dňa na zrelé mlieko.

Ako mám kŕmiť novorodenca?

Každej mamičke vyhovuje iná poloha pri dojčení a je to v poriadku. Nech už zvolíte akúkoľvek polohu, je dôležité, aby bola pohodlná pre vás aj dieťa. Dojčenie nesmie byť pre vás bolestivé a dieťa by nemalo počas dojčenia a prikladania plakať. 

Pretože ženy sú rôzne, žiadna z polôh nemôže byť označená za zlú alebo jedinú správnu. Zo začiatku mamy dojčia v ležiacej polohe, neskôr  sedia. V klasickej polohe mama sedí a dieťa má v lone. Existuje mnoho iných polôh, ktoré môžu mamičkám často lepšie vyhovovať. Dôležité je, aby si mama vybrala polohu, ktorá je pre ňu pohodlná. Striedanie rôznych polôh pri dojčení umožňuje lepšie vyprázdniť prsia, ak sú bolestivo plné. Okrem polohy je tiež dôležitá správna technika satia.

Dojčenie nesmie byť pre vás bolestivé a dieťa by nemalo počas dojčenia a prikladania plakať.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: