Takto si vás nájde: 9 inštinktívnych krokov bábätka

Takto si vás nájde: 9 inštinktívnych krokov bábätka
12.11.2019 v kategórii Bábätko, autor Psychológia pre milujúcich rodičov, foto: istockphoto.com

Niet krajšej chvíle, ako je chvíľa, keď si priviniete svoje narodené bábätko. Ak dostane novorodenec na maminej hrudi čas a priestor, predvedie nám krásne divadlo.

Je neuveriteľné, čo všetko dokáže bytosť, ktorá je na svete len pár minút!

Pozorovania mám s novorodencami tesne po pôrode ukázali, že po prvom priložení bábätká inštinktívne prejdú deviatimi dejstvami (hoci nie každé absolvuje všetkých deväť, a nie každé v rovnakom poradí – čo je úplne v poriadku).

9 inštinktívnych krokov bábätka

Na začiatku krátko zaplače. To, aby sme vedeli, že je v poriadku. Potom si na brušku na pár chvíľ oddýchne, celkom uvoľnené, so zatvorenými očkami (väčšina pozorovaných bábätiek to spravila dve až štyri minúty po začiatku kontaktu koža na kožu). Naberie sily a začne sa preberať k aktivite.

Otvorí očká, zľahka kýva hlavičkou a hýbe rúčkami. Nasleduje aktívna fáza, ktorá sa začne okolo štyroch až dvanástich minút od začiatku, a skončí aj viac ako o hodinu. Novorodenec pri nej môže naširoko otvárať očká, hľadieť na maminu tvár a na jej bradavku, vydávať jemné „bábätkovské“ zvuky a oblizovať si pästičky. To je veľa pohybu na také malé telíčko, a preto si bábätko podchvíľou zase oddýchne.

inštinkty bábätka

Postupne sa hýbe smerom k bradavke – vyzerá to ako neobratné plazenie (18 až 54 minút). Keď sa k nej dostane, začne sa s ňou zoznamovať. Oblizuje bradavku aj dvorec, dotýka sa jej rúčkami, a hlavičkou. Doslova ju masíruje, čo u mamy vedie k zvýšenej produkcii hormónu lásky, oxytocínu, a pomáha jej emočne sa „nastaviť“ na nového člena rodiny. Nakoniec sa bábätko prisaje.

Tento krok vyžaduje veľa trpezlivosti, veď niekedy od zoznamovania po prisatie prebehne viac ako trištvrte hodiny. Keď bábätko dosaje, zaspí hlbokým, zotavujúcim spánkom.

Ako sa postarať o bábätko do 1 roka? Čo všetko by ste mali vedieť a čomu sa vyvarovať? Jedna z najlepších kníh pre rodičov je už v predaji!