Jednoducho VÝNIMOČNÉ: 5 najdôležitejších vlastností materského mlieka
Svojimi vlastnosťami presne zodpovedá potrebám novorodencov, dojčiat a malých batoliat.
V minulosti bolo dojčenie jediným spôsobom, ako mohlo dieťa prežiť. Výživa materským mliekom prináša obrovské výhody nielen pre dieťa, matku a rodinu, ale pre celú spoločnosť. Preto o ňom hovoríme ako o prirodzenej výžive.
Materské mlieko je biologicky aktívna, komplexná a najoptimálnejšia potrava pre najmenších. Jeho zloženie sa postupne mení a prispôsobuje meniacim sa potrebám rastúceho dieťatka. Všetky jeho majoritné živiny majú niekoľkonásobné funkcie.
Mama šokuje: Materské mlieko ako všeliek?
5 vlastností materského mlieka,ktoré potvrdzujú jeho výnimočnosť
1. Nutričná (výživová) vlastnosť
Svojou biologickou skladbou bielkovín, cukrov, tukov, minerálov, stopových prvkov, vitamínov a vody materské mlieko najlepšie kryje rastovú a energetickú potrebu dieťaťa. Je to dynamická tekutina, ktorej zloženie sa mení podľa cirkadiálneho rytmu (v priebehu dňa). Je pre dieťa najľahšie stráviteľná, najmenej zaťažuje tráviaci a imunitný systém dieťaťa.
Bielkoviny
Materské mlieko obsahuje síce menej bielkovín (0,9 – 1,3 g/100 ml) ako kravské, ale dieťa ich dokáže oveľa lepšie spracovať a stráviť. V kontakte so žalúdočnou kyselinou vytvára materské mlieko jemné zhluky bielkovín, zatiaľ čo bielkovina kravského mlieka (kazeín) sa premení na zle stráviteľné tvarohovité hrudky.
Pomer základných bielkovinových zložiek mlieka kazeínu a srvátky je v materskom mlieku 40 : 60 a v kravskom 80 : 20. Materské mlieko má unikátne spektrum aminokyselín, presne prispôsobených metabolickým požiadavkám novorodencov a dojčiat.
Dominantnou bielkovinovou zložkou materského mlieka sú srvátkové bielkoviny (alfa-laktalbumín a laktoferín). Naopak, hlavnou zložkou kravského mlieka je kazeín, pričom jeho hlavná súčasť beta-laktoglobulín je silným alergénom vyvolávajúcim často alergiu na bielkovinu kravského mlieka. Beta-laktoglobulín sa v materskom mlieku vôbec nevyskytuje.
Materské mlieko obsahuje esenciálne aminokyseliny, ktoré si nevie organizmus vytvoriť a nenachádzajú sa ani v umelom mlieku. Takou aminokyselinou je taurín, ktorý je dôležitý napr. na stabilizáciu membrán, vývoj centrálnej nervovej sústavy, žlčových ciest a sietnice. Taurínu je v materskom mlieku 30-krát viac ako v kravskom.
Tuky
Približne polovica energetickej hodnoty materského mlieka je obsiahnutá v tukoch (priemerne 3,9 g – 4,5 g/100 ml). Množstvo tuku je najvariabilnejšou zložkou materského mlieka. Závisí od genetických vplyvov, výživy matky, dennej doby.
Viete, že ranné mlieko obsahuje menej tukov ako večerné?
Zadné mlieko má až 3 – 5-násobne vyšší obsah tukov ako predné mlieko. Až 98 % tuku tvoria kvapôčky triglyceridov. Z mastných kyselín je 42 % nasýtených a 57 % nenasýtených. Nenasýtené mastné kyseliny s dlhým reťazcom nie sú len zdrojom energie, ale aj dôležitou stavebnou látkou pre myelinizáciu, vývoj centrálneho nervového tkaniva a očnej sietnice.
Dôležité pre dieťa je i vysoké zastúpenie esenciálnych a polynenasýtených mastných kyselín v materskom mlieku (viac ako 4-násobné v porovnaní s kravským mliekom!). Z nenasýtených mastných kyselín sú dôležité kyselina linolová, linolénová, arachidónová a dokozahexaenová.
Unikátnou zložkou materského mlieka je enzým lipáza, umožňujúci deťom lepšie stráviť a využiť mliečne tuky. V kravskom mlieku chýba.
Vyššia hladina cholesterolu v materskom mlieku je považovaná za nesmiernu výhodu nielen pre rast a vývoj organizmu, ale i pre indukciu enzymatických systémov, ktoré v neskoršom veku regulujú metabolizmus cholesterolu.
Materské mlieko – prirodzený imunomodulátor
Mliečny cukor – laktóza
Priemerne je ho 7 g /100 ml. Okrem toho, že dodáva dieťaťu takmer polovicu potrebnej energie, podporuje rast a rozmnožovanie baktérií Lactobacillus bifidus. Laktóza má pozitívny vplyv na absorpciu vápnika a iných katiónov, podporuje črevnú mikroflóru syntetizujúcu vitamíny skupiny B. Laktóza je štiepená enzýmom laktáza na glukózu a galaktózu. Aktivita laktázy je najvyššia ihneď po narodení, v detskom veku postupne klesá a v dospelosti je najnižšia.
U novorodencov, ktorí sú výlučne dojčení, je prirodzená črevná flóra zložená z laktobacilov a bifidobaktérií. Ich prevaha je spôsobená látkami, ktoré sú obsiahnuté v materskom mlieku a selektívne priaznivo pôsobia na rast bifidobaktérií a laktobacilov (bifidogénny faktor).
Hovoríme o prebiotickej funkcii materského mlieka. Vplyvom tohto prebiotického účinku je mikroflóra s prevahou laktobacilov a bifidobaktérií vytvorená počas prvého mesiaca života.
Zdravo sa stravujúca mamička má v mlieku dostatok vitamínov.
Dojčené dieťa preto nepotrebuje žiadne vitamínové doplnky, až na vitamíny D a K
Od 60. rokov minulého storočia sa stala prevencia krvácavej choroby novorodencov a dojčiat štandardnou stratégiou starostlivosti o novorodencov vo väčšine vyspelých krajín.
Vitamín K: nezabúdajte naň!
Železa je menej ako v kravskom, ale z materského sa ho vstrebáva 30-krát viac ako z kravského. Vďaka jodizácii kuchynskej soli je aj prísun jódu materským mliekom pre dieťa dostačujúci.
2. Fyziologická vlastnosť
- Prvé mlieko, ktoré sa tvorí 4 až 5 dní po pôrode – kolostrum (mledzivo) – je husté, žltkasté, obsahuje viac bielkovín a protilátok chrániacich dieťa pred infekciou. Je to imunologická bomba. Kolostrum obsahuje menej cukrov a tukov ako zrelé mlieko. Má mierne preháňavý účinok, čo však nie je na škodu, pretože odstraňuje z črievka novorodenca jeho prvú stolicu (smolku). Viete, že Američania za objav funkcie a účinku telomerázy (enzým nesmrteľnosti ), ktorý sa v kolostre nachádza, dostali v r. 2009 Nobelovu cenu za fyziológiu a medicínu?
- Prechodné mlieko sa tvorí od 5. do 14. dňa a potom prechádza do zrelého mlieka, ktoré je modrastobiele, mierne priesvitné. V porovnaní s kolostrom obsahuje menej bielkovín, ale viac cukrov a tukov.
3. Imunologická vlastnosť
- poskytuje dieťaťu pasívnu ochranu – jej nositeľmi sú rôzne antiinfekčné, antioxidačné či imunitné súčasti.
- urýchľuje a posilňuje dozrievanie imunitného systému dieťaťa.
- pozitívne ovplyvňuje procesy nastolenia imunitnej tolerancie.
- programuje správnu a účinnú zápalovú odpoveď dieťaťa.
- podieľa sa na regulácii génovej expresie.
Dojčenie: NAJLEPŠÍ štart do života
4. Psychologická vlastnosť
Dieťa je zmyslovo naplnené, cíti matkinu vôňu, reaguje na tlkot jej srdca, vníma kontakt cez kožu, počuje jej hlas. Dojčené dieťa teda nedostáva iba „výživu“, ale silné podnety pre svoj intelektový a citový rozvoj.