Laktačná poradkyňa radí: Týmto mýtom o dojčení neverte
Existujú mylné predstavy o dojčení? Áno! Ak ste niektorým z nich aj vy uverili, rýchlo sa ich zbavte. Vaše dojčenie môžu totiž výrazne ovplyvniť.
V praxi sa stretávame s mnohými mylnými predstavami a názormi nastávajúcich mamičiek, ktoré sú dedičstvom z minulosti a, žiaľ, tradujú sa dodnes. Nastávajúce mamičky sa pripravujú na príchod dieťatka do rodiny a zbierajú informácie z rôznych dostupných zdrojov.
Veľa získaných informácií je pre ne dôležitých, praktických a užitočných, ale stačí, že sa k nim pridá zopár mýtov a celá príprava a snaha mamičky kŕmiť svoje dieťatko zdravo a prirodzene svojím materským mliekom môže vyjsť nazmar.
Jeden z výrokov našich klientok: „Nevedela som, že dojčenie je taká veda – ale ja to dám!“ Je to častý obraz a mnohé (nielen prvorodičky) ženy sú po pôrode veľmi prekvapené, že dojčenie nejde „samo“. Je preto viac než nutné, aby mamy získali už počas tehotenstva správne informácie o dojčení a lepšie sa na toto obdobie pripravili. Výrazne tak uľahčia život sebe, bábätku i celej rodine.
Aké sú najčastejšie mýty súvisiace s dojčením?
- Prvé dni po pôrode ešte nemám mlieko
Už v čase pôrodu vaše mliečne žľazy produkujú prvé mliečko, nazývané mledzivo alebo kolostrum. Hoci sa ho tvorí veľmi málo, je ho pre vaše dieťa dostatok a je veľmi dôležité pre jeho zdravý štart do života. Tvorí sa až do nástupu laktácie.
TIP MAMA a ja: Ak vaše dieťatko muselo ísť hneď po narodení do inkubátora, požiadajte personál o striekačku a pokúste sa kolostrum zbierať takto. Každá kvapka sa počíta a pomôže vášmu bábätku.
- Ak dieťa plače, je hladné
Nie každý plač dieťaťa avizuje jeho hlad. Je čerstvo narodené, spoznáva svet a môže mu chýbať vaša prítomnosť alebo kontakt s vami. A možno sa len bojí neznámeho a vo vašej prítomnosti sa cíti istejšie. Plač môže signalizovať aj iné javy, napr. plnú plienku, bolestivé bruško ap.
- Dojčím, musím držať diétu
Žena, ktorá je v období šestonedelia a dojčí, môže jesť všetko, no ťažko stráviteľné alebo nafukujúce jedlá je vhodnejšie zaraďovať do jedálnička postupne, aby sa nezaťažil tráviaci trakt dieťatka. Každá mamička jedlá toleruje inak, je preto potrebné to zistiť na reakcii bábätka po tom, čo mamička skonzumuje jedlo, ktoré môže (ale nemusí) spôsobovať ťažkosti.
- Dojčenie kazí postavu
Naopak, dojčiaca žena rýchlo nadobúda pôvodnú postavu, hoci je to veľmi individuálne.
- Malé prsia – málo materského mlieka
Tento mýtus je veľmi rozšírený. Veľkosť pŕs však neurčuje tvorbu a množstvo materského mlieka. Jeho tvorba závisí od vyvinutia vašej mliečnej žľazy a následne od toho, ako si dokážete podporiť, ale aj udržať tvorbu mlieka.
- Mäkké prsníky znamenajú málo mlieka
Okolo 10. dňa po pôrode, keď sa kompletne spustí laktácia, prsia ostanú mäkké, i keď je mliečna žľaza naplnená materským mliekom.
- Neodstriekam si mlieko po dojčení, uchovám si ho na ďalšie dojčenie
Stagnácia zvyškového mlieka v prsníkoch môže byť príčinou zníženej tvorby mlieka a tiež aj zápalu prsníkov, ktorý je nepríjemný a bolestivý. Prsníky je preto potrebné pravidelne po dojčení vyprázdňovať.
- Dieťa netreba na dojčenie budiť
Toto neplatí v prípade, ak dieťa má novorodeneckú žltačku, alebo je príliš spavé vplyvom liekov, ktoré ono alebo matka užíva.
- Dojčenému dieťaťu treba ponúkať vodu
Dojčené dieťa má v materskom mlieku zastúpené všetky živiny aj tekutiny v správnom pomere, preto vodu výlučne dojčenému dieťaťu neponúkame.
- Odstriekala som si po dojčení málo mlieka, preto ho mám menej
Mlieko, ktoré si odstriekate po dojčení, je zvyšné, neurčuje množstvo mlieka, ktoré dieťa vypilo.
- Dieťa sa žiada na prsia, je hladné
Ak chýbajú príznaky hladu, dieťatko potrebuje kontakt s vami, potrebuje vás cítiť, počuť. Doprajte mu čo najviac svoju blízkosť.
- Dojčenie je prirodzená metóda antikoncepcie
Dojčenie môže oddialiť prvú menštruáciu po pôrode, ale žena môže otehotnieť, nakoľko nevie, kedy bude mať prvú ovuláciu po pôrode. Preto sa na to, že dojčíte, a teda nemôžete otehotnieť, nespoliehajte.
DOJČENIE bábätka: Správna technika, poloha i prisatie dieťatka
Viete, že...
Keďže materské mlieko je ľahšie stráviteľné ako umelé, výlučne dojčený novorodenec sa dojčí približne 8- až 12-krát za deň, ale novorodenec na umelej výžive je kŕmený iba asi 6- až 8-krát za deň?