Dojčenie: Prirodzená ochrana pred otehotnením?

Redakcia | 21. január 2019
Dojčenie: Prirodzená ochrana pred otehotnením?

Definovať dojčenie ako jednu z foriem antikoncepcie je síce trochu trúfalé, ale svoje opodstatnenie to má. Prečo?

Ak ste pred mesiacom, dvomi či tromi porodili svoje dieťatko a na ďalšie si ešte (už) netrúfate, je na čase zamyslieť sa nad tým, ako sa vyhnúť prípadnému ďalšiemu tehotenstvu. 

Našťastie, je to dobre zariadené. Žena vyčerpaná tehotenstvom, pôrodom i starostlivosťou o novorodenca nie je pripravená na ďalšie tehotenstvo. Jej organizmus si potrebuje „vydýchnuť“. Umožňuje mu to aj zloženie materského mlieka, v ktorom sa, okrem iného, nachádza aj hormón prolaktín. Jednou z jeho funkcií je aj zabránenie ovulácii a tým pádom aj následnej menštruácii.  

Dojčenie ako antikoncepcia? 

Tento spôsob sa odborne nazýva aj laktačná amenorea metóda (LAM), teda vynechanie menštruácie vplyvom dojčenia. Profesorka Miriam H. Labboková, MD, MPH, ktorá sa problematike dojčenia dlhodobo venuje, pre Austrálsku asociáciu dojčenia povedala: „Štúdie ukazujú, že LAM je účinná na 98 % a je rovnako účinná ako tabletky a ďalšie moderné metódy, ak sú však splnené známe podmienky.“  O aké podmienky ide?

Vedci už prišli na to, že ak žena splní určité podmienky, dojčenie môže napomôcť oddialeniu jej menštruácie a tým aj ďalšiemu otehotneniu.

Dojčenie ako antikoncepcia funguje, ak:

  • je žena v období do 6 mesiacov od narodenia svojho bábätka
  • dojčí výlučne, t. j. dieťa neprikrmuje mliečnou formulou
  • dieťa dojčí počas celého dňa, pričom cez deň nie sú intervaly kratšie ako 4 hodiny a v noci ako 6 hodín
  • nemá menštruáciu

Ak sa tieto podmienky pozmenia, t. j. žena začne dojčiť menej, dieťa je už prikrmované atď., nie je možné sa spoliehať na dojčenie ako formu, ktorá zabráni počatiu.

Okrem toho by žena nemala zabúdať aj na to, že menštruácii predchádza ovulácia. Takže môže otehotnieť, a pritom nemusela mať od pôrodu svojho dieťatka ani raz menštruáciu. Tiež môže na dojčenie vplývať užívanie niektorých liekov, najmä antibiotík, ktoré zasahujú aj do cyklu ženy. 

Preto ak pár neplánuje ďalší prírastok do rodiny, mal by sa v tomto prípade chrániť pred otehotnením. Ak žena zvažuje využiť HAK, vhodné sú jednozložkové prípravky, ktoré obsahujú iba gestagén. Ten síce v malom množstve preniká aj do materského mlieka, dieťa to však nijako neohrozuje.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: