Kedy by sme ukončili dojčenie, ak by sme sa riadili len prírodou, a nie kultúrnymi vplyvmi?
Túto hypotetickú otázku si položila profesorka antropológie Katherine Dettwyler, ktorú zaujali veľké rozdiely vo veku, kedy matky v rôznych krajinách prestávajú dojčiť.
Dettwyler (ext. zdroj Dettwyler) prišla k záveru, že by to bolo v 2,5 až 7 rokoch. Ako k týmto číslam prišla?
Ty NEDOJČÍŠ??? Chúďa sunarové decko
Kedy by sme mali prestať dojčiť?
Pozrela sa na to, kedy a za akých okolností prestávajú dojčiť vyššie primáty, najmä ľudoopy (napr. šimpanzy a gorily), ku ktorým máme z evolučného hľadiska najbližšie.
- Väčšie cicavce (vrátane ľudoopov) prestávajú dojčiť niekoľko mesiacov po tom, čo váha mláďaťa dosiahne štvornásobok pôrodnej váhy. U severoamerických detí by to bolo približne 27 mesiacov (chlapci) až 30 mesiacov (dievčatá).
- Iné kritérium z ríše primátov hovorí o dosiahnutí približne jednej tretiny váhy dospelého. U ľudí by to viedlo k hranici 4 až 7 rokov, v závislosti od populácie (napr. Európania sú v priemere väčší ako obyvatelia Ázie). Podobné kritérium podľa veľkosti tela matky by viedlo k ukončeniu dojčenia medzi 2,8 až 3,7 rokmi.
- Výpočet podľa trvania tehotenstva: menšie primáty dojčia o niečo kratšie, ako trvá ich tehotenstvo. Šimpanzy a gorily však dojčia viac ako šesťnásobne dlhšie, než trvá ich gravidita, čo by u ľudí bolo minimálne 4 a pol roka.
- Ďalším kritériom je vyrastenie prvých trvalých stoličiek, čo je u ľudí približne vo veku 5 a pol až šesť rokov.
Matky môžu dôjčiť aj staršie deti. Je to ich vec
Na ukončenie dojčenia máme nebiologické dôvody
Aj keď je výskum profesorky Dettwyler veľmi zaujímavý, kultúrne vplyvy, ktoré na nás pôsobia, nie je možné jednoducho „vypnúť“. Žijeme v úplne inom prostredí než primáty a na ukončenie dojčenia má každá mama mnoho rôznych „nebiologických“ dôvodov.
Ale môžeme sa ním inšpirovať aspoň v tom, aby sme sa nebáli dojčiť tak dlho, ako to vyhovuje dieťatku a mame, a nedali sa zmiasť tým, aké predstavy má o tom naše okolie.