Salmonelóza
Hnačka je ochorenie predovšetkým malých detí. Hnačka spolu s ochoreniami dýchacích ciest je najčastejším infekčným ochorením u deti od 1 do 4 rokov. Vyvolávateľom hnačiek u deti sú v prevažnej väčšine vírusy. Z bakteriálnych hnačiek je salmonelóza najčastejšia.
V 95 % prípadoch salmonelových hnačiek spôsobuje kmeň Salmonella enteritis, ktorá sa prenáša zvlášť vajíčkami a nedostatočne tepelne upravenými výrobkami z nich. Inkubačná doba je do 48 hodín. Vzácne je na príčine Salmonella typhi.
Salmonelóza sa vyskytuje celoročne, s maximom v letnom období. Najčastejšími pacientmi sú predškolské deti a starí ľudia. Výskyt je častejší v kolektívnych zariadeniach, v reštauračných zariadeniach.
Zdroj a prenos nákazy
Salmonela žije v črevnom trakte ľudí a zvierat. Do potravín je prenesená kontaktom rúk so stolicou týchto zvierat a ich nedostatočným umytím. Kontaminované potraviny vypadajú a voňajú normálne.
Ďalším zdrojom salmonelovej hnačky sú produkty nakazených zvierat - hovädzie mäso, hydina, mlieko, vajíčka, kontaminovaná zelenina a potraviny z nich pripravené s nedostatočnou tepelnou úpravou (majonézy, krémové zákusky, zmrzlina, vaječné jedlá).
Zdrojom nákazy môže byť aj človek, ktorý prekonal ochorenie. Po prekonaní salmonelózy môže vylučovať salmonelu ešte niekoľko týždňov po doznení príznakov. Takýto vylučovateľ môže byť zdrojom nákazy pre svoje okolie a nemal by pripravovať potravu a nápoje pre druhých ľudí
Priebeh salmonelovej hnačky
- ochorenie začína náhle horúčkou
- prítomné sú bolesti brucha, hlavy, zvracanie
- stolice sú veľmi početné, vodnaté, striekavé, zeleno sfarbené, môžu byť aj s prímesou krvi hlavne u malých detí
- v rámci hnačky dochádza k poruche vstrebávania tekutín, veľké množstvo tekutín odchádza stolicou spolu so soľami, ak sa nezačne včas liečba, hrozí rozvrat vnútorného prostredia
- strata tekutín vracaním a stolicou vedie k dehydratácii, čím menšie dieťa, tým väčšie riziko dehydratácie, pretože tkanivá menších detí obsahujú väčšie množstvo vody a tekutín
- následkom straty minerálov, tekutín a horúčky môže dôjsť ku kŕčom, šoku, zlyhaniu srdca a krvného obehu
Komplikácie
Závažnou komplikáciou, hlavne pre nedostatočnej náhrade tekutín, je dehydratácia a jej následky. Komplikáciou zo základného ochorenia sú klbné ochorenie, cievne postihnutie, toxoinfekčná encephalopatia (postihnutie mozgu), zápal srdcových chlopní, zápal mozgových blán, zápal močových ciest, zápal žlčníka alebo vznik zápalových ložísk v mäkkých tkanivách.
Kedy hodnotíme stav dieťaťa ako závažný
- ak je unavené, smädné, slabé, z predráždenosti upadá do letargie
- ak menej močí alebo prestane močiť úplne, pretože zadržiava všetky tekutiny
- ak má vpadnuté oči, vpadnutú fontanelu, výrazne znížené napätie kože
- ak má suché sliznice, jazyk aj pery
- ak nemá sliny a pri plači mu chýbajú slzy
- ak má zrýchlený pulz, studené a vlhké končatiny
Prevencia
- dodržiavanie hygienických zásad
- dodržiavať zásady osobnej hygieny (u deti hlavne umývanie rúk pred jedlom a po použití WC)
- nákup mäsa a vajec z overených zdrojov
- dôkladné umývanie zeleniny
- správne skladovanie potravín
- hygiena pri príprave jedál
- nekonzumovať tepelne nespracované jedlá, hlavne v lete krémové zákusky, zmrzlinu, (salmonela sa ničí pri teplote nad 60°C a pobyte viac ako 12 minút).
Očkovanie neexistuje!
Liečba
Liečba hnačky pozostáva z troch pilierov.
Rehydratácia (náhrada tekutín), diéta a farmakologická liečba.
1. REHYDRATÁCIA
Je potrebné nahradiť nielen bazálnu potrebu tekutín ale k tomu navyše aj straty tekutín stolicou a vracaním a potením.
- Bazálna potreba tekutín u dojčiat je 150ml/kg a deň
- Bazálna potreba tekutín u batoliat 100-120 ml/kg a deň
- Bazálna potreba tekutín je objem tekutín, ktoré organizmus potrebuje na zabezpečenie metabolizmu, dýchania, krvného obehu.
- Ak dieťa neprijíma tekutiny, ak je strata hmotnosti k 10% je nutná infuzná liečba
Tekutiny vhodné na rehydratáciu: neperlivá minerálka, nesladený čierny čaj, WHO roztok alebo Kulíšek roztok, tekutiny podávame vlažne, často v malých objemoch.
2. DIÉTA
Diéta závisí od veku dieťaťa.
Dojčené deti
- neodstavujeme od dojčenia, v ťažkom prípade je možné prerušiť dojčenie na 6 – 12 hodín
- pred dojčením podáme 50-100ml ryžového odvaru ( alebo 10ml/kg a každú stolicu),
- u detí nad 6 mesiacov okrem ryžového môžeme podať aj mrkvový odvar
Umelo živené deti
- Prvých 12 až 24 hodín podávame čistý ryžový odvar (alebo mrkvový odvar u deti nad 6 mesiacov), ak sú stolice dobre pridávame mlieko nasledovným spôsobom:
- 1. deň: 1/4 mlieka + 3/4 ryžový odvar
- 2. deň: 1/3 mlieka + 2/3 ryžový odvar
- 3. deň: 1/2 mlieka + 1/2 ryžový odvar
- 4. deň: 2/3 mlieka + 1/3 ryžový odvar
- 5. deň: 3/4 mlieka + 1/4 ryžový odvar
- 6. deň: čisté mlieko
Medzi dávkami podávame ďalšie tekutiny: neperlivú minerálku, nesladený čaj, WHO roztok alebo Kulíšek roztok.
Tekutiny podávame vlažne, často v malých množstvách.
Podiel mlieka zvyšujeme VŽDY ZA PREDPOKLADU, ŽE STOLICE SÚ DOBRÉ. Ak sa objaví opäť riedka stolica, vrátime sa o stupeň vyššie.
Staršie dojčatá
Prvý deň len nepodávame mlieko len ryžový alebo mrkvový odvar. Mixované alebo roztlačené banány, jablko, zemiaková a ryžová kaša, zeleninová polievka bez tuku, mixovaná ryža s hydinovým mäsom, staršie pečivo. Z tekutín minerálku, nesladený čaj, WHO roztok alebo Kulíšek roztok. Tekutiny podávame vlažne, často, v malých množstvách.
Batoľatá a staršie deti
- Vylúčime mlieko najmenej na 24 hodín
- Z tekutín sú vhodné neperlivé minerálky, čierny čaj, Kulíšek roztok, WHO roztok,
- Postupne podávame suchšie slané biele pečivo, varenú ryžu, krehké ryžové chlebíky, varené zemiaky, varenú mrkvu, jemne nastrúhané jablká, banány, neskôr vývar z bieleho mäsa (kuracie, morčacie) a cestoviny.
- Z mliečnych výrobkov najprv probiotický jogurt (so živou mliečnou kultúrou).
- Neskôr ovocie a zeleninu, celozrnné výrobkov.
- Prevádzanie dieťaťa na obvyklú stravu robíme pomaly, podľa charakteru úpravy stolice. Nenútime dieťa do jedla, ale nenecháme ho ani hladovať!
3. LIEKY
Smecta, probiotika
Antibiotká sa u nekomplikovaných hnačiek zvyčajne nepoužívajú, môžu viesť k predlženiu rekonvalescencie či opakovanému zhoršeniu. Sú indikované u ťažkých infekcií, septických foriem, u ochorení s rýchlym šírením (dyzentéria, cholera) alebo u infekcie vyvolanej Clostridium difficile. Podávanie je treba zvážiť u deti s deficitom imunity.
Diétne recepty vhodné pri hnačke
Mrkvová polievka
500 g očistenej nadrobno pokrájanej mrkvy varíme ½ hodiny v 1 litri vody, uvarené rozmixujeme na jemnú kašu, doplníme s prevarenou vodou do 1 litra, pridáme 1/2 zarovnanej čajovej lyžičky ryžovej kaše. Podávame po lyžičkách alebo z fľašky s cumlíkom s dostatočne veľkou dierkou.
Ryžový odvar
2 lyžice ryže uvaríme v 1l vody domäkka. Malým deťom podávame len vodu z ryže, starším deťom celý vývar aj s ryžou dobre vymixujeme a podávame vo fľaši alebo lyžičkou. Ak to dieťa pre jeho nepríjemnú chuť odmieta môžeme pridať trošku rozmixovaného banána.
Zemiaková kaša s jablkami
Ošúpane, na menšie kúsky nakrájané zemiaky uvaríme, mierne prisolíme a po chvíli pridáme kúsky lúpaného jablka. Dovaríme spoločne, scedíme a za tepla roztlačíme alebo rozmixujeme podľa veku dieťaťa. Podávame vlažné, podľa chuti dieťaťa.