Alergia

MUDr. Monika Antošová | 1. január 1970
alergia u detí

Alergia - vždy aktuálny problém medicíny a populácie. Predpokladá sa, že až 30% populácie trpí rôznou formou alergie a jej výskyt pravdepodobne porastie. Alergia je prehnaná reakcia imunitného systému na látku, ktorá je telu síce cudzia, ale bežne sa vyskytuje v okolitom prostredí.

Látka, ktorá vyvolá túto prehnanú reakciu je nazývaná alergén. Imunitný systém má veľmi dobré vyvinutú pamäť. Ak látka, na ktorú už raz reagoval prehnané sa dostane do organizmu, ďalšia reakcia je rovnako alebo ešte viac prehnaná. Preto, ak niekto je alergický na peľ tráv, bude vždy reagovať alergicky, ak sa s peľom dostane do kontaktu. 

Výskyt alergických ochorení stúpa a blíži sa k 30%. Výskyt je prevažne rodinný. Ak trpí alergiou jeden rodič, potom u dieťaťa je pravdepodobnosť výskytu 30%. Ak alergiou trpia obaja rodičia, potom je pravdepodobnosť 60%. Prejavy alergie u detí, ktorých rodičia trpia alergiou, sú výraznejšie ako u detí zdravých rodičov. Chlapci majú väčšie riziko vývoja alergie ako dievčatá, avšak astma sa vyskytuje u mladých dievčat častejšie ako u chlapcov

Najčastejšie alergény

Inhalačné(prítomné vo vzduchu)

peľ, prach, roztoče, plesne

Potravinové

Kravské mlieko, arašidy, sója, ryby, kôrovce, med, mak, citrusové plody, kivi, mango, broskyne, figy, ďatle, jahody, maliny, černice, orechy, mandle, pistácie, slnečnicové semienka, zeler, hrach, fazuľa, paprika, redkvička, paradajky, vanilka, škorica, kari a iné cudzokrajné koreniny, vajíčka, obilniny, surové zemiaky, južné ovocie, čokoláda, kakao. Ktorákoľvek potravina môže vyvolať alergickú reakciu, u deti však až 93% sú alergie na kravské mlieko, vaječný bielok, obilniny (hlavne pšenica) a arašidy.

Alergény domácich zvierat

Tie môžu byť prítomné v slinách (pes, mačka, kôň, morča, škrečok), v moči (mačka, pes, malé laboratórne zvierat), v krvnom sére, v lupinách, kožných šupinách a vo výlučkoch (napr. holubov). najagresívnejšie pôsobia alergény mačiek, prudké reakcie vyvolávajú aj aleergény koňa a malých hlodavcov.

Lieky

Najčastejšie penicilin, alergia môže vzninúť nakaždý liek

Hmyz

osa, včela, sršeň

Potraviny s nízkym rizikom alergie

cukety, uhorka, baklažán, mrkva, melón, hlavkový šalát, špenát, pór, kapusta, zemiaky, jablká, hrušky, avokádo, čerešne, borievky, z obilnin- ryža, proso, ovos, kukurica, hydinové a králičie mäso

Aktuálne peľové správy pre Slovensko nájdete na www.zdravie.sk a pre celú Európu na: www.polleninfo.org

Najčastejšie alergické ochorenia

SENNÁ NÁDCHA (ALERGICKÁ RINITÍDA)

Senná nádcha je označenie zaužívané ale nepresné, pretože sa nejedná o alergiu na seno (pokosenú trávu), ale  o alergiu na peľ tráv. Preto správny názov je peľová alergia (polinóza). Drobné peľové zrnká obsahujúce aj bielkoviny, sa vzduchom dostanú na sliznicu nosa alebo očných spojiviek, kde ich organizmus rozoznáva ako alergén a spustí alergickú reakciu.

K najčastejším alergénom patrí peľ týchto rastlín:

Trávy– kostrava, reznačka, pýr, medúnok, mätonoh, lipnica, psiarka, timotejka, trstina

Dreviny – breza, vŕba, hrab, pagaštan, javor, dub, cyprus, jaseň, buk, jelša, orech, lieska, topoľ, olivovník, brest, lipa, platan

Byliny - palina, lucerka, horčica, ambrózia, ďatelina, skorocel

Dôležitá je koncentrácia  peľu v ovzduší. Na vyvolanie alergickej reakcie je spravidla potrebné 10-20 peľových zŕn na 1m³. Najviac alergénov vo vzduchu je ráno do 10. hodiny, vo veternom počasí a pred búrkou. Najčastejšími peľovými alergénmi v strednej Európe sú: breza (apríl - máj), lieska (február - marec), jelša (február - apríl), trávy (máj - jún), palina (august).

Príznaky

Alergická reakcia sa prejavuje vodnatým výtokom z nosa, záchvatmi kýchania, svrbením nosa, ústnej dutiny a hrdla, upchatým nosom, bolesťami hrdla až suchým kašľom. Často býva súčasne i zápal spojoviek so slzením a citlivosťou na  svetlo. Pri peľovej alergii je ochorenie sezónne, pri alergii napr. na domáci prach, alebo roztoče, srsť domácich zvierat, môže byť toto ochorenie celoročné. Súčasťou sú i celkové prejavy slabosti a vyčerpania najmä po záchvatoch kýchania. Viac Alergická nádcha.

ZÁPAL SPOJOVIEK (ALERGICKÁ KONJUKTIVITÍDA)

Väčšinou je zápal spojiviek sprievodnym príznakom alergickej nádchy. Prejavuje sa prekrvenými, červenými, presiaknutými spojovkami, môže byť prítomný opuch pod očami, poklesnuté očné viečka. Oči svrbia, môže byť prítomný číry výtok z očí, v prípade pridruženia infekcie je výtok z oči hnisavý. Typický je sezónny výskyt

ALERGICKÁ ASTMA

Je to nadmerná reakcia priedušiek, prejavujúca sa piskotmi, sťaženým dýchaním hlavne výdychom, pocitom nedostatku vzduchu, kašľom. Pri vzniku astmy sa uplatňujú alergické mechanizmy (alergény – peľ, potravinové alergény, roztoče) alebo nealergické mechanizmy (cigaretový dym, prach, dráždivé plyny, hmla, smog, chlad, telesná námaha, silné rozrušenie). Viac Astma

PORUCHY TRÁVENIA (ALERGICKÁ GASTROENTEROPATIA)

Najčastejším potravinovým alergénom je kravské mlieko, vajíčka, obilniny, med, arašidy, kakao, ryby a morské plody, južné ovocie, sója. Prejavy zo strany tráviaceho traktu sú bolesti brucha, zvýšená činnosť čriev, hnačka, pocit na zvracanie, u malých detí neprospievanie. Viac Potravinová alergia.

URTIKÁRIA (Žihľavka, Koprivka)

Je to kožný prejav alergie buď na potraviny, alebo na dotyk s alergénom. Vtedy hovoríme o kontaktnej žihľavke. Prejavuje sa drobnými vyrážkami, ktoré mierne vyčnievajú nad povrch, môžu byť ojedinelé alebo mnohopočetné, koža je začervenalá, môžu sa vytvárať mapovité útvary, môžu meniť lokalizáciu, hovoríme že migrujú. Môžu byť umiestnené kdekoľvek na koži, ale najčastejšie so v tvárovej časti, krk, uši, potom hrudník, a končatiny. Je prítomné svrbenie. Pri kontaktnej žihľavke začínajú príznaky zvyčajne v mieste dotyku Viac Žihľavka

Liečba: Vylúčiť potravinu alebo kontakt s alergénom, lieky proti alergii (antihistaminiká).

Prevencia: Vyhýbať sa kontaktu alebo požitiu látky, ktorá spôsobuje alergiu

EKZÉM(ATOPICKÁ DERMATITÍDA)

Jedna sa o kožný prejav alergie, začínajúci väčšinou v rannom detstve, ešte v dojčenskom veku. Prvé príznaky začínajú po požití kravského mlieka. Ekzém môžu spôsobovať aj iné alergény (vajíčka, arašidy, orechy, med, obilniny hlavne pšenica, citrusové plody). Prejavuje sa svrbením kože, koža je suchá ošupujúca sa, koža mokvá, môže dôjsť k následnej infekcii. Liečba je niekedy ťažká a dlhodobá. Viac Ekzém.

ZÁPAL PRINOSOVÝCH DUTÍN (ALERGICKÁ SINUSITÍDA)

Prinosové dutiny sú dutinky v kostenej časti tváre v blízkosti nosa. Sú umiestnené v hornej čeľusti (čeľustné), pri korení nosa (čuchové) a v čelovej časti (frontálne). Dutiny sú vyplnené vzduchom a pokryté sliznicou. V prípade alergickej reakcie dochádza k opuchu sliznice s tvorbou sekrétu. Vzhľadom na opuch, sekrét (hlien) nemôže vytekať, vyvolá tlak na okolité štruktúry, čo sa prejaví bolesťami kosti a hlavy. Je to miesto zníženej odolnosti voči baktériám, stav sa môže komplikovať infekciou. Viac Zápal prinosových dutín.

ALERGICKÁ BOLESŤ HLAVY

Bolesť hlavy na alergickom podklade je častejšie u detí ako u dospelých. Najčastejším alergénom sú vajíčka, citrusové plody, čokoláda, čaj, kravské mlieko oriešky, med, ryby. Túto bolesť hlavy je potrebné odlíšiť od bolesti pri zápale prínosových dutín a od bolesti pri migréne viac Bolesti hlavy. Spúšťačom bolesti hlavy môže byť okrem jedla aj alergén z ovzdušia (peľ, prach, roztoče, plesne). Je potrebné pri opakovaných bolestiach hlavy, ak sa nezistila iná príčina, dôsledne zapisovať, čo dieťa jedlo a na základe toho vytypovať možné potraviny – alergény.

ALERGICKÁ BOLESŤ UCHA (OTITÍDA)

Názory na samostatnú bolesť ucha pri alergii sa rôznia. Viac menej sa predpokladá bolesť ucha pri alergickej nádche alebo pri alergickom zápale prinosových dutín.

ALERGICKÁ BOLESŤ KĹBOV A SVALOV

Alergie sa môžu podieľať na príznakoch reumatickej artritídy (reumatický zápal kĺbov) a juvenilnej chronickej artritídy (chronický zápal kĺbov u mladistvých).

ANAFYLAKTICKÝ ŠOK

Je najzávažnejším celkovým prejavom alergie. Najčastejšími alergénmi sú kravské mlieko, vaječný bielok, ovocie (banány, kivi, mango, avokádo), orechy (lieskovce, mandle, vlašské orechy, arašidy, kešu, pekany), dary mora (kôrovce, mäkkýše – čo sú krevety, mušle), koreniny (najmä horčica), obilniny a prísady do jedla (sulfity, papain a iné). Táto reakcia je častejšia po podaní alergénu do žily alebo svalu, napr. očkovacia látka alebo iný liek, pretože organizmus dostáva nárazovú dávku a priamo do krvného obehu. Postihnutý je najčastejšie srdcovo-cievny a dýchací systém. Reakcia sa objavuje v priebehu niekoľkých sekúnd až minút po požití potravy alebo podaní lieku. Dieťa je nekľudné, má strach. Dochádza k poklesu krvného tlaku, šokovému stavu, poruchám dýchania. Dieťa je potrebné uložiť do vodorovnej polohy so zdvihnutými končatinami, aby sa udržal prietok krvi v mozgu. Okamžite volať lekársku službu prvej pomoci. Ak pacient má pri sebe adrenalínové pero, je potrebné ho použiť. Bez rýchlej lekárskej pomoci je dieťa ohrozené na živote.

Čo je potrebné  k stanoveniu diagnózy

  • Lekár musí vedieť rodinnú anamnézu, t.j. údaje zdravotnom stave najbližších príbuzných zo strany matky a otca, ochorenia súrodencov, hlavne alergické ochorenia.
  • Je potrebné opísať problémy jednak ich charakter, intenzitu, spojitosť so stravou, ročným obdobím, prostredím, psychickým stavom, fyzickou aktivitou,  vznik a priebeh problémov
  • Lekár musí mať informácie o stravovacích zvyklostiach, spôsobe života (pobyt vonku, spánok pri otvorenom alebo zatvorenom okne, užívané lieky, vitamíny).
  • Informácia o  prostredí v škole, doma,  či je v domácnosti domáce zviera a o momentálnom zdravotnom stave dieťaťa a prekonaných ochoreniach.

Kožné testy

Kožné testy sú široko využívané na potvrdenie prítomnosti alergie. Pri nich sa malé množstvo zriedeného alergénu (riedenie je také, aby sa ním nevyvolala závažná alergická reakcia)  nanesie na kožu, jemne sa urobí vpich, alebo poškriabe povrch koža a o 15 minút sa hodnotí rekacia na koži. Negatívna reakcia je normálna farba kože v mieste vpichu alebo narušenia povrchu kože. Ak je prítomné v mieste narušenia kože začervenanie, hodnotí sa podľa veľkosti nálezu. Pre použitie kožného testu nie sú žiadne vekové obmedzenia, avšak u deti do 3 rokov nemusí mať vyšetrenie výpovednú hodnotu. Kožné testy na peľovú alergiu sa nerobia v peľovej sezóne.

Krvné testy

Na krvné testy je nutné dieťaťu odobrať malé množstvo krvi, za účelom vyšetrenia protilátok typu IgE proti alergénu. Ak je u dieťaťa prítomná nadmerná reakcia, teda alergia, v krvi by práve tieto protilátky mali byť vo zvýšenom množstve. Dnes je táto metóda dobre prebádaná a je možnosť vyšetriť tieto protilátky proti viac ako 200 alergénom. Uprednostňujú sa u deti s kožnými problémami, kde kožné testy nie sú najvhodnejším riešením.

Provokačné testy

Provokačné testy sú založené na podaní podozrivého alergénu a vyvolaní príznakov. Ak dieťa zareaguje, znamená, že je alergické na danú látku. Tento test sa využíva pri obtiažach zo strany priedušiek (prieduškový provokačný test), alebo pri podozrení na sennú nádchu alebo pri potravinovej alergii. Provokačné testy sa robia vtedy, ak je nesúlad medzi klinickým stavom pacienta, výsledkami kožných testov a krvného vyšetrenia. Takisto ich možno použiť na zistenie účinnosti liečby. Nesmie sa robiť tam, kde hrozí výrazná alergická reakcia, resp. anafylaktický šok.

Liečba alergie

Liečba pozostáva z troch pilierov:

  • Odstránenie alergénu
  • Farmakologická liečba (podávanie liekov)
  • Hyposenzibilizácia (znižovanie precitlivenosti)

1. Odstránenie alergénu

U potravinovej alergie je odstránenie alergénu  najjednoduchším, najlacnejším a najmenej bolestivým spôsobom liečby. Je ale dôležité, ak ide o základnú potravinu napr. mlieko, nahradiť ho iným zdrojom bielkovín. Dieťa nedostatok arašidov, medu, čokolády nepocíti, ale nedostatok bielkovín môže znamenať škody v raste a vývoji. Na trhu existujú mlieka (hydrolyzáty), u ktorých  je schopnosť alergizácie výrazne minimalizovaná.

Ťažšie je vylúčiť inhalačný alergén. Je ale možné znížiť kontakt dieťaťa s takýmto prostredím. V domácnosti, kde žije osoba s alergiou, nemá sa ani len uvažovať o kúpe domáceho zvieratka. Je jednoduchšie ho nekúpiť, ako sa ho zbaviť, potom čo sa dieťa na neho citovo naviaže. Z ďalších opatrení je nutné  udržiavať bezprašné prostredie, spať pri uzatvorenom okne v sezóne, čistička vzduchu je veľmi nápomocná, obmedziť pohyb dieťaťa v sezóne vonku. Nutná je spolupráca so školou a oboznámenie hlavne učiteľa telesnej výchovy o problémoch dieťaťa.

2. Farmakologická liečba (podávanie liekov)

Existuje široká škála liekov na potlačenie prejavov alergie. Mal by platiť zásada, že lieky ordinuje výlučne alergológ, ktorý zváži vhodnosť lieku pre daný typ alergie. Podávajú sa lieky jednak celkovo a jednak lokálne (miestne), napríklad kvapky do nosa, do očí, spray na uvoľnenie priedušiek, krémy, maste pri kožných prejavoch.

3. Hyposenzibilizácia (znižovanie precitlivenosti)

Pri hyposenzibilizácii je cieľom znížiť alebo úplne utlmiť schopnosť organizmu reagovať alergický na prítomnosť alergénu. Hyposenzibilizáca je dej dlhodobý. Dieťa dostáva dlhodobo a pravidelne malé množstvo alergénu, na ktorý sa ,,učí reagovať“. Liečba trvá tri a viacrokov. Dnes je možné pripraviť vakcínu proti viacerým alergénom spolu. Najlepšie výsledky sú pri alergii na peľ, roztoče a hmyz. Pri úspešnej liečbe pacient pri styku s alergénom nepotrebuje žiadnu inú liečbu. Liečbu začína a riadi alergológ.

Prevencia alergie

  • Prevencia by sa mala robiť už pred narodením. Tehotná žena by sa maal vyhýbať potravinám,  na ktoré je samá alergická. Nemal by fajčiť ona ani nikto v jej blízkosti.
  • Dojčenie. Odporúča sa dojčiť minimálne 6 mesiacov. U deti s výraznou rodinnou záťažou v zmysle alergie dojčeni nemusí zabrániť vzniku alergie ale zmierni jej priebeh a oddiali jej vznik.
  • Správna životospráva. Je dôležité deťom, kde u pokrvných príbuzných sa vyskytuje potravinová alergia, nepodávať v prvých rokoch života, hlavne v dojčenskom období, potraviny s vysokou schopnosťou alergizácie. Je potrebné sa vyhnúť kravskému mlieku, vajciam, citrusovým plodom, orechom, kakau.
  • Podávanie probiotických kultúr matkám v tehotenstve a dojčatám v prvých šiestich mesiacoch života pomáha kolonizovať črevo prospešnými baktériami, ktoré stimulujú mechanizmy oslabujúce alergickú reakciu. Tieto tvrdenia vyžadujú ďalšie štúdie.
  • Vonkajšie faktory. Potrebné striktné vylúčenie fajčenia. Niektoré detské kozmetické prípravky môžu obsahovať bielkoviny srvátky kravského mlieka, medu, včelej kašičky a vyvolať alergické prejavy. Kozmetické prípravky používať iba tie, ktoré sú označené ako hypoalergénne. Hračky by nemali byť plyšové, kde sa zdržiava prach, vhodné sú umelohmotné a umývateľné. Potrebné je odstrániť zo šatníka dieťaťa vlnené veci.
  • Upraviť pobyt vonku (mimo sezóny), fyzioterapia, nácvik správneho dýchania, vetranie izby a udržiavanie v čistote sú pre alergika dôležité zásady. V poslednej dobe sa udáva, že sterilná čistota v prvých mesiacoch života zvyšuje riziko alergických ochorení.