Alergická nádcha

MUDr. Monika Antošová | 19. marec 2019
Alergická nádcha

Alergická nádcha je zápalové ochorenie sliznice nosa, ktorého hlavnými príznakmi sú svrbenie a zdurenie nosovej sliznice, zvýšený výtok z nosa, pocit upchatého nosa, kýchanie, zhoršená kvalita čuchu a zhoršené dýchanie nosom. Spomínané príznaky vznikajú pôsobením alergénov na sliznicu nosa.

Tieto príznaky sa objavujú každý rok vždy v ten istý čas. Alergická nádcha môže mať však príznaky celoročne. Diagnostika je dobre prepracovaná, možnosti liečby sú široké. Výskyt alergickej nádchy je vysoký a stále stúpa, s postihnutím prevažné detí.

Do 2 rokov sa alergická nádcha vyskytuje výnimočne, avšak u detí nad 4 roky patrí k najčastejším chronickým ochoreniam. Za chronickú môžeme považovať nádchu vtedy, ak aspoň 2 z hore spomenutých príznakov sa vyskytujú minimálne 1 hodinu denne za sledované obdobie. Údaje o frekvencii výskytu sa líšia, ale najpravdepodobnejšie sú údaje okolo 20-50% populácie.

Vznik a priebeh alergickej nádchy

Spúšťačom alergickej reakcie je prítomnosť alergénu v ovzduší, ktorý sa ale  musí dostať na sliznicu nosa. Alergény musia mať veľkosť od 10 do 50 mikrometrov a obsahovať bielkovinové častice. Takýmto alergénom je peľ tráv, stromov, spory plesní, roztoče, rastlinné a živočíšne prachy a iné.

Podľa prítomnosti alergénov sa nádcha vyskytuje buď počas celého roku (alergia na roztoče, zvieracie alergény v prítomnosti domáceho zvieraťa, alergény v pracovnom prostredí), alebo je viazaná na určité ročné obdobie, čiže sezónny výskyt. Pre sezónnom výskyt ide najčastejšie o alergiu na peľ rastlín. Alergia vyskytuje v tom období, kedy rastlina kvitne. Môže isť aj kombinovanú nádchu, ktorá je prítomná celoročne a zhorší sa v určitom období.

Nádcha zhoršuje kvalitu života postihnutých detí, znižuje schopnosť koncentrácie a tým negatívne vplýva na prospievanie v škole. Ovplyvňuje športové aktivity, narúša ich spánok.

Chronická nádcha ja najväčším rizikovým faktorom pre vznik astmy

Najčastejšie alergény vyvolávajúce alergickú nádchu

Inhalačné - prítomné vo vzduchu: peľ, prach, roztoče, plesne.

Alergény z domácich zvierat. Tie môžu byť prítomné v slinách (pes, mačka, kôň, morča, škrečok),  v moči (mačka, pes, malé laboratórne zvieratá), v krvnom sére, v lupinách, kožných šupinách a vo výlučkoch (holubov) atď.  Najagresívnejšie pôsobia alergény mačiek, prudké reakcie vyvolávajú aj alergény koňa a malých hlodavcov.

Príznaky alergickej nádchy

  • Neutišeteľné kýchanie.
  • Vodnatý výtok z nosa, svrbenie.
  • Sťažené dýchanie, pocit uchatého nosa.
  • Súčasne sú postihnuté aj očné spojovky, typické je svrbenie, opuch hlavne dolných viečok.
  • Niekedy sú príznaky astmy, kašeľ, záchvaty dýchavičnosti.
  • Bolesti hlavy, únava, niekedy mierne zvýšená teplota.
  • Alergická reakcia nemusí vznikať náhle, môže a prejaviť až 6 hodín po kontakte s alergénom.

Sezónna alergická nádcha (peľová nádcha, senná nádcha, pollinoza)

Vyvoláva ju vdychovanie peľových zŕn s výskytom v období, keď daná rastlina kvitne, najčastejšie od skorej jari neskorej jesene. Môže byť prítomná už v januári, keď kvitne jelša a lieska. Neskôr po dokvitnutí stromov začínajú trávy, na jeseň je palina, ale v ovzduší sú vtedy prítomné aj  plesne.

Pacienti, ktorí sú alergickí na peľ jedného druhu rastlín, majú mimo sezóny kvitnutia týchto rastlín  bezproblémové obdobie. Výnimku tvoria skrížené reakcie,  keď pacient je alergický na potraviny, ktoré majú podobné zloženie a poradie aminokyselín ako peľové zrnka rastliny, na ktoré je alergický. V tomto prípade môžu mať príznaky alergickej nádchy celý rok, vždy po kontakte s potravinou. Väčšinou ide o prejavy pri kontakte so surovou zeleninou alebo ovocím. Tepelne spracované potraviny nevyvolávajú u nich príznaky alergickej nádchy. Typickým príkladom je skrížená alergia breza – jablká.

Príznaky sa vyskytujú rôzne. Niektorí pacienti majú príznaky celú peľovú sezónu, bez ohľadu na počasie a  na miesto pobytu. Iní len pri pobyte v prírode, alebo len počas slnečných dní. Po daždi sa príznaky zmierňujú, pretože dážď čistí ovzdušie.

Celoročná alergická nádcha

Vzniká pôsobením celoročne prítomného alergénu, najčastejšie prítomného v domácnosti. Zdrojom takýchto alergénov sú roztoče, domáce zvieratá, plesne. Príznaky sú u deti celoročné, zmeny na nosovej sliznici sú výraznejšie. Častejším príznakom ako svrbenie je zdurenie nosa, pocit upchatého nosa. Oči sú postihnuté výnimočne.

V domácnosti je často pes, mačka, morča, škrečok. Alergény nie sú len v perí a srsti, sú prítomné aj vo výlučkoch kožných žliaz, slinách, moči a v stolici. Keďže  byt je presýtený týmito alergénmi, príznaky vznikajú aj pri neprítomnosti zvieratka v byte.

Diagnostika alergickej nádchy

Okrem vyšetrení je pre stanovenie diagnózy potrebná anamnéza.

Čo musíte vedieť povedať lekárovi

  • aké sú príznaky (svrbenie v nose, kýchanie, upchatý nos, svrbenie oči)
  • kedy sa prejavujú a ako dlho trvajú, či sú stále rovnaké, kedy sa zhoršujú
  • aké má dieťa koníčky, kde trávi voľný čas, či sú horšie ráno, resp. pri pobyte doma, alebo sú horšie mimo domácnosti
  • či sú prítomné alergické ochorenia v rodine (alergická nádcha, alergia na potraviny, na lieky, ekzém, astma)

Vyšetrenia pri alergickej nádche

ORL vyšetrenie

Pri tomto vyšetrení lekár zistí nález typický pre alergické postihnutie sliznice. Pri koreni nosa často vidíme priečnu ryhu, ktorá vzniká neustálym trením špičky nosa. Deti dýchajú ústami.  Môžu mať kruhy pod očami, ktoré sú spôsobené dýchaním ústami. Časté sú nosové polypy. Deti môžu mať alergicky zmenenú aj sliznicu prinosových dutín a ušné problémy.

Alergologické vyšetrenie

Alergologické vyšetrenie robí vždy alergológ. Na stanovenie diagnózy má k dispozícii kožné testy alebo vyšetrenie protilátok v krvi.

Kožné testy

Kožné testy sú široko využívané na potvrdenie prítomnosti alergie. Pri nich sa malé množstvo zriedeného alergénu (riedenie je také, aby sa ním nevyvolala závažná alergická reakcia) nanesie na kožu, jemne sa urobí vpich, alebo poškriabe povrch kože a o 15 minút sa sleduje reakcia.

Ak farba kože v mieste vpichu alebo narušenia povrchu  kože je normálna, bez zmien, nejedná sa o alergiu. Ak je tam začervenanie, potom sa podľa rozsahu hodnotí reakcia. Pre použitie kožného testu nie sú žiadne vekové obmedzenia. Kožné testy na peľovú alergiu sa nerobia v peľovej sezóne. Môžu sa robiť v každom veku, ale deti mladšie  ako 3 roky nemusia na alergén dostatočne reagovať, preto v tomto období je hodnotenie nepresné.

Krvné testy

Na krvné testy je nutné dieťaťu odobrať malé množstvo krvi, za účelom vyšetrenia protilátok typu IgE proti alergénu. Voláme ich špecifické IgE protilátky. Ak je u dieťaťa prítomná nadmerná reakcia, teda alergia, v krvi by práve tieto protilátky mali byť vo zvýšenom množstve.

Dnes je táto metóda dobre prebádaná a je možnosť vyšetriť tieto protilátky proti viac ako 200 alergénom. Uprednostňujú sa u deti s kožnými problémami, kde kožné testy nie sú najvhodnejším riešením.

Liečba alergickej nádchy

Liečba je doménou alergológa a vyžaduje dlhodobý liečebný plán. Pozostáva z troch častí a to úpravy režimu, dlhodobej desenzibilizačnej liečby a liečby akútnych príznakov nádchy.

1.Úprava režimu pacienta

  • Odstrániť alergény z domáceho prostredia (prach, domáce zvieratá, plyšové hračky, plyšové koberce, používať antialergické lôžkoviny).
  • Nefajčiarske prostredie.
  • V prípade peľovej alergie obmedziť pobyt vonku v sezóne, doma je vhodná pračka vzduchu.
  • Spať pri zatvorenom okne, pretože najviac alergénov sa do ovzdušia dostáva nad ránom.  
  • V peľovej sezóne nejazdiť v aute s otvorenými oknami. 
  • Pobyt v prímorskom prostredí je vhodný, je tam menej peľu.
  • Vhodná je klimatická liečba, pri ktorej je možne využiť posun sezóny. Posun kvitnutia je  vo Vysokých Tatrách približne o 3 týždne oproti nízko položeným oblastiam. 
  • Med a bylinkové čaje nie sú vhodné pre ľudí s alergickou nádchou .
  • Po daždi je koncentrácia peľu nižšia ako za teplého a veterného počasia, toto obdobie je vhodné na pobyt vonku.
  • Vo vrcholoch peľovej sezóny neorganizujte pikniky a nekempujte v prírode.
  • Vo vrcholoch peľovej sezóny, alebo keď v jesennom období popoludní stúpa koncentrácia peľu v ovzduší, zatvárajte okná 
  • Atopickí pacienti s precitlivenosťou na alergény peľové v čase peľovej sezóny by sa mali denne sprchovať a umývať vlasy.

2. Hyposenzibilizácia (znižovanie vnímavosti organizmu na alergén)

Podáva sa malé množstvo alergénu v pravidelných intervaloch tzv. vakcína. Existujú formy injekčné, keď sa zriedený alergén podáva pod kožu, alebo forma kvapková, alergén sa podáva pod jazyk.

Účinok oboch foriem je porovnateľný, kvapková forma je menej traumatická pre deti avšak vyžaduje väčšiu spoluprácu.

3.  Farmakoterapia (podávanie liekov)

Požívajú sa lieky s preventívnym účinkom, ktoré sa podávajú už pred sezónou a  výrazne zmierňujú príznaky počas sezóny. Sú v tabletkovej forme ale aj vo forme kvapkovej. Ak je už alergická nádcha prítomná, podávajú sa lieky celkovo na zmiernenie alergickej reakcie a tiež kvapky na zlepšenie priechodnosti nosa a na zníženie reaktivity nosovej sliznice, resp. aj kvapky do očí v prípade očných príznakov.

Prevencia alergickej nádchy

Prevencia by sa ma robiť už pred narodením. Tehotná žena by sa mal vyhnúť potravinámna ktoré je alergická. Nemala by fajčiť ona, ani nikto v jej blízkosti.

Dojčenie. Odporúča sa dojčiť minimálne  6 mesiacov. U deti s výraznou rodinnou záťažou v zmysle alergie dojčenie nemusí zabrániť vzniku alergie, ale zmierni jej priebeh a oddiali jej vznik.

Správna životospráva. Je dôležité deťom, kde u pokrvných príbuzných sa vyskytuje potravinová alergia,  nepodávať v prvých  rokoch života a hlavne v dojčenskom období potraviny s vysokou schopnosťou alergizácie. Týka sa to kravského mlieka, vajíčok, citrusových plodov, orechov, kakaa. Môžu spustiť alergickú reakciu, ktorá sa môže prejaviť buď kožnými, črevnými príznakmi alebo môže podporiť vznik iných alergických ochorení napr. alergickej nádchy  a astmy.

Vonkajšie faktory.

  • Vylúčenie fajčenia.
  • Detské kozmetické prípravky môžu obsahovať bielkoviny srvátky kravského mlieka, medu, včelej kašičky a vyvolať alergické prejavy. Kozmetické prípravky používať iba tie, ktoré sú označené ako hypoalergénne.
  • Hračky by nemali byť plyšové, kde sa zdržiava prach, vhodné sú umelohmotné a umývateľné. Odstrániť zo šatníka dieťaťa vlnené veci.
  • Regulovať pobyt vonku počas sezóny, využívať obdobie po daždi, fyzioterapia, udržiavanie  čistoty v izbe. Avšak v poslednej dobe sa udáva, že sterilná čistota v prvých mesiacoch života zvyšuje riziko alergických ochorení.

Aktuálne peľové správy pre Slovensko nájdete na www.zdravie.sk a pre celú Európu na: www.polleninfo.org