Vitamín D: DOJČENÉ vs. NEDOJČENÉ DIEŤA

Veronika Kmetóny Gazdová | 29. december 2020
Vitamín D u dojčených detí

Ako sa prejavuje nedostatok vitamínu D? Je potrebné ho podávať v prípade dojčených aj nedojčených detí rovnako?

Materské mlieko je svojím zložením ideálne pre každé dieťatko, avšak čo sa vitamínu D týka, jeho obsah je až stonásobne nižší, ako je odporúčaná denná dávka. Na druhej strane, do umelých mliečnych formúl je pridávaný v množstve blížiacej sa k tejto dennej dávke.

V súčasnej pediatrii sa odporúča podávanie vitamínu D všetkým novorodencom

Naozaj všetkým. Bez ohľadu na ich spôsob výživy, a to od 2. týždňa po pôrode minimálne  do jedného roka veku dieťaťa, optimálne do troch. Následne sa u starších detí odporúča s podávaním tohto vitamínu  pokračovať v zimných mesiacoch od októbra do apríla, keď je slnečné žiarenie „kostrbaté“ , a to až do puberty. 

U predčasne narodených detí je celková výživa špecifická. Zohľadňuje extrémne nízke týždne, v ktorých sa predčasniatka narodili, ich extrémne nízku hmotnosť a rovnako tak aj požiadavky na ich výživu, čomu zodpovedajú špeciálne prípravky umelej výživy pre nedonosené deti.

Materské mlieko je v takom prípade fortifikované – obohatené o výživovo významné zložky s cieľom zvýšiť nutričnú hodnotu výživy. U predčasne narodených detí sú v tomto prípade zohľadnené aj zvýšené potreby bábätka vzhľadom na enormný rast kostí. Pre ilustráciu, donosené dieťa svoju hmotnosť do polroka zdvojnásobí a do roka strojnásobí, predčasne narodené deti musia tieto rastové špurty dobehnúť počas niekoľkých týždňov.  

AKO ČASTO podávať vitamín D?

Deťom sa vitamín D najčastejšie podáva vo forme kvapiek. Je však potrebné, aby si z produktov na trhu rodič vybral taký, ktorý dieťaťu najviac vyhovuje, keďže k vedľajším účinkom patrí napr. aj zápcha. Produkty sa svojím zložením snažia najviac priblížiť „čistej“ forme, akú telo prirodzene produkuje v pokožke vystavenej slnečným lúčom. 

Dávkovanie určí lekár s ohľadom na potreby dieťaťa, avšak jeho podávanie sa odporúča v mlieku, prípadne kaši, keďže vitamín D sa rozpúšťa v tukoch.

NEDOSTATOK vitamínu D - ako sa prejavuje?

U malých bábätiek sa pri preventívnych prehliadkach kontroluje veľká fontanela – mäkké miesto na hlave spájajúce kosti lebky – lebečné kosti sa zrastajú až okolo 20. mesiaca života. Neskoré uzatváranie fontanely, cca po dvoch rokoch veku dieťaťa, napovedá o nedostatočnom vstrebávaní vitamínov a minerálov, oslabení kostí, ich krivení a deformácii (krivica = rachitída). 

Nedostatok vitamínu D sa neodzrkadľuje len na slabých kostiach sprevádzaných častejšími zlomeninami a na horšej kvalite chrupu, jeho dlhodobý nedostatok má u detí za následok častejší výskyt závažných autoimunitných ochorení, zmenu črevnej mikroflóry, depresívne stavy, únavu, svalové bolesti dolných končatín.

Chýbajúce déčko znižuje odolnosť dieťaťa voči infekciám a v prípade očí môže viesť u starších ľudí dokonca až k sivému zákalu. 

NADBYTOK vitamínu D

Pozor! Všetkého veľa škodí a v prípade vitamínu D to platí do bodky. Zatiaľ čo nadbytok jeho „kolegu“, napr. vitamínu C telo vylúči, nadbytok vitamínu D sa nevylučuje, ale jeho zásoby sa ukladajú v pečeni, koži, slezine a kostiach. Pri jeho nadmernom užívaní nastáva dekalcifikácia (odvápnenie) kostí, čo zvýši hladinu vápnika v krvi s rizikom zvápenatenia mäkkých tkanív, vrátane krvných ciev, objaviť sa môžu zákaly rohovky, kalcifikáty (ukladanie solí vápnika do tkanív) spojovky, retinopatia či oklúzie centrálnej žily a tepny sietnice.

Nadmerný príjem vystavuje dieťa riziku intoxikácie a môže vyvolať až postihnutie obličiek. Preto je dôležité držať sa odporúčanej dávky stanovenej lekárom či lekárnikom. Taktiež je dôležité zabezpečiť dieťaťu pitný režim, vyváženú stravu bohatú na vitamíny a dostatočný denný pobyt na čerstvom vzduchu. 

Problematika prevencie vitamínom D u detí sa v ostatných rokoch dostáva do popredia kvôli jeho účinkom presahujúcim ochranu pred krivicou – rachitídou alebo zlým chrupom. Pre jeho účinky sa deťom predpisuje vitamín D denne už od 2. týždňa života po celý prvý rok, optimálne do troch rokov veku. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: