Sú bio deti zdravšie?
V otázke biopotravín sa názory líšia.
Najmä v tej zásadnej – či biokvalita ovplyvňuje zdravie našich detí.
Mnohé štúdie potvrdili, že v organicky pestovanej zelenine a ovocí je dokázateľne menej pesticídov v porovnaní s produktami konvenčného pestovania. Aj keď pri bežnom pestovaní sa používajú bezpečné dávky chemikálií, nevieme odhadnúť ich vzájomnú kombináciu najmä v prípade dlhodobého používania.
Deti do troch rokov nemajú plne zrelý tráviaci trakt, preto je u nich väčšie riziko prechodu nevhodných látok do organizmu.
Ďalšou výhodou je, že biopotraviny môžu mať o 10 – 30 % vyššiu koncentráciu niektorých látok, napríklad vitamínu C, antioxidantov či iných fytonutrientov.
Prečo by sme mali jesť bio?
Ktoré ovocie a zelenina je najviac kontaminované?
V prípade rastlinných potravín je najideálnejšie, ak si ich dopestujeme sami. Takúto možnosť má však len málo z nás. Môžeme sa spoliehať na trhy alebo debničkový predaj. Minimálne pri jablkách, zemiakoch, špenáte, jahodách, hrozne a uhorkách by sme mali sledovať organickú kvalitu – tieto druhy totiž môžu obsahovať najviac kontaminantov.
Každá kúsok "živej"zeleniny sa ráta viac ako tej z kapsičky
Zeleninu a ovocie netreba démonizovať, ani pokiaľ ich kupujeme výhradne v obchodných reťazcoch. Nezabúdajme, že každý zjedený kúsok sa ráta a prispieva k zdraviu. Určite nie je riešením, ak namiesto čerstvého ovocia a zeleniny budete deťom kupovať kapsičky či fľaštičky v bio kvalite.
Ak už bio, tak sa sústreďme na živočíšne zdroje a aspoň najmenším deťom doprajme mäsko z overenej farmy, či vajíčka z biochovu.
Zdroj: winstitut.sk