Prečo by sme mali jesť bio?

Lucia Gáborová | 24. Feb 2017
Prečo by sme mali jesť bio?

Určite ste si všimli novovznikajúce „bio“ kútiky v obchodných reťazcoch, či rovno biopredajne množiace sa vo väčších či menších mestách ako huby po daždi. V hlave každého spotrebiteľa automaticky skrsne otázka: Dá sa biopotravinám veriť?

Výhody biopotravín oproti „klasickým“ výrobkom

  • sú vyrábané v súlade s prísnymi predpismi ekologického poľnohospodárstva,
  • pochádzajú z dôveryhodných zdrojov (ekofarmy i biospracovatelia podliehajú pravidelným kontrolám a inšpekciám),
  • neobsahujú pre zdravie rizikové syntetické aditíva, ako napr. glutaman sodný E621, farbivá E102, E104, E110, E123, E122, E124, kyselinu benzoovuú E210, dusitan sodný E250, sacharín E954, cyklamáty E952 či aspartam E951, ani zvyšky pesticídov a syntetických hnojív,
  • nie sú geneticky modifikované, sírené či inak upravované neprirodzenými postupmi (napr. ožarovanie),
  • neobsahujú antibiotiká a hormóny, ktoré sú bežne podávané chovaným hospodárskym zvieratám. Tie potom prechádzajú do mlieka a mäsa a ďalej do organizmu konzumenta.
  • sú priateľské k životnému prostrediu a k chovu zvierat (zvieratá na ekofarmách žijú vo voľnom výbehu),
  • sú chutné (napr. biozelenina obsahuje menej vody a viac sušiny, preto má výraznejšiu chuť),
  • ich kupovaním prispievame k ochrane životného prostredia.
Zvlášť vhodné je podávať biopotraviny tým najmenším – deťom, ktoré sú viac ohrozené rizikami spojenými s konzumáciou potravín obsahujúcich zvyšky syntetických hnojív a pesticídov. Rovnako by na svoj jedálniček nemali zabúdať ani mamičky-čakateľky, dojčiace mamičky, no ani oteckovia (konzumácia biopotravín má vplyv na kvalitu spermií a ovplyvňuje tak plodnosť). 
Prečítajte si: 

Radí odborníčka: Zdravé stravovanie počas tehotenstva i dojčenia? 6 zásad pestrej stravy.

Tip MAMA a ja 
Biovýrobky sa neodporúča nakupovať si príliš do zásoby, pretože pri ich výrobe sa nemôžu používať žiadne umelé dochucovadlá, farbivá, arómy, ale ani konzervanty na predĺženie trvanlivosti.  

Biopotraviny = kontrolovaná a certifikovaná kvalita

Bioprodukty musia byť nielen vyrobené minimálne z 95 % surovín pochádzajúcich z ekologického poľnohospodárstva, ale aj ich výroba musí zodpovedať predpisom ekologického poľnohospodárstva.

Biofarmy sú pravidelne kontrolované oprávnenou inšpekčnou organizáciou, ktorá vydá certifikát biopotraviny len v tom prípade, ak farmár splnil všetky pravidlá rastlinnej či živočíšnej výroby v ekologickom systéme. Takýto certifikát je platný vo všetkých krajinách Európskej únie.

Používanie geneticky modifikovaných organizmov (GMO) a z nich vyrobených produktov je v ekologickej výrobe zakázané. Výrobky obsahujúce GMO nesmú byť označené ako ekologické, pokiaľ sa zložky obsahujúce GMO nedostali do výrobkov neúmyselne a pokiaľ podiel GMO v danej zložke nie je menší ako 0,9 %.

Nevýhody biopotravín

Zdravšie, bohatšie na živiny, šetrnejšie k životnému prostrediu – to sú superlatívy, ktorými sa bio výrobky môžu hrdiť. A právom. Za kvalitu si však v tomto prípade treba priplatiť. Biopotraviny sú jednoducho pre peňaženku náročnejšie.

To ale neznamená, že sa musíte bio výrobkov vzdať, zaraďte ich do svojho jedálnička toľko, koľko váš rozpočet unesie. Spočiatku sa môžete zamerať na ovocie a zeleninu, neskôr pridať mliečne výrobky a potom i finančne náročnejšie mäso.

Prečítajte si: Vitamíny – áno i nie

Aj čiastočný „bio“ jedálniček je lepší ako žiadny. Pokiaľ máte tú možnosť, zriaďte si svoju vlastnú bio záhradku. Bude to výhodnejšie pre vaše financie a navyše budete presne vedieť „čo“ jete. Nezľaknite sa však, ak budú „bio“ jablká o čosi menšie alebo trošku menej vzhľadné ako ich „bratranci“ v hypermarketoch.

Vaše síce nebudú na oko úplne dokonalé, zato však dokonale zdravé! A o to predsa ide, nie? V tejto súvislosti by sme vás však radi upozornili ešte na jednu vec – hoci ovocie, zelenina či potravinárske výrobky na trhoviskách môžu byť vyrobené šetrne, majú i svoju nespornú výživovú hodnotu  - označenie „bio“ im oficiálne neprináleží, takže ho kupujte s vedomím, že mohlo byť „čímkoľvek“ prihnojované a ošetrované.

Pokiaľ však máte svojho overeného predajcu je to tiež spôsob ako sa dostať ku chutným i zdraviu prospešným produktom.

Ako spoznáte, že máte v rukách skutočne bio výrobok?

Všetky regulérne biopotraviny musia byť viditeľne označené, aby ich spotrebiteľ mohol poľahky rozlíšiť od bežných potravín. Na Slovensku sa používa logo v tvare zeleného oka, v Českej republike je to „bielo-zelená zebra“.

Od 1. júla 2010 je vo všetkých štátoch EÚ povinné používať spoločné logo v tvare listu (tzv. eurolist). Okrem loga musia byť biopotraviny označené aj kódom inšpekčnej organizácie (na slovenských biopotravinách nájdete kód SK-02-BIO). 

Logo pre SR

Logo pre ČR

Spoločné logo pre všetky štáty EÚ, platné od 1. júla 2010 („eurolist“)

Eurolistu predchádzalo staré logo Ekologického poľnohospodárstva, ktoré bolo platné do 1. júla 2010, no môže sa ešte na nachádzať na obaloch niektorých produktov, ktoré sa dopredávajú.

Vo všetkých štátoch EÚ sú pre výrobu bioproduktov, ich spracovanie, kontrolovanie, označovanie, skladovanie a prepravu platné rovnaké predpisy, ku ktorým bol v Slovenskej republike navyše pridaný Zákon o ekologickej poľnohospodárskej výrobe č. 189/2009 Z. z. z 29. apríla 2009.

Kompetentným orgánom, ktorý vykonáva dohľad nad ekologickým poľnohospodárstvom a plní funkciu superinšpekcie, je Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky (www.uksup.sk).

Čo v bio obchodoch nakupovať?

Bio obchody nám ponúkajú širokú škálu potravín z každého druhu: múku, obilniny a strukoviny, cestoviny, chlebové zmesi na pečenie chleba, koreniny a dochucovadlá, kávu, čaje, cukrovinky, bio víno, džem, med, mlieko a mliečne výrobky, a v neposlednom rade aj čerstvú zeleninu, ovocie a v niektorých obchodoch i čerstvé pečivo. 

Predaj „z dvora“ a systém „bio debničiek“

V Českej republike, ale aj okolitých krajinách EÚ, je už nejaký čas veľmi populárny systém tzv. „bio debničiek“ a tento systém sa začína pomaly rozbiehať aj u nás. Funguje tak, že sa bio spotrebitelia v danom regióne spoja a vytvoria odberateľskú skupinu, ktorá je bez ďalšieho zbytočného medzičlánku v priamom spojení s pestovateľom, ktorý pravidelne vozí svoju úrodu v debničkách buď do distribučných miest, alebo priamo až k dverám zákazníkov.

Výhodou tohto spôsobu distribúcie sú čerstvé a kvalitné produkty, ku ktorým farmár občas pridá aj nejaké prekvapenie (produkt naviac, recepty či informácie o dianí na farme). V debničkách sa spravidla nachádza sezónna, známa či menej známa zelenina (neraz aj fenikel, čakanka, mangold atď.), ovocie, bylinky, sušené ovocie, zaváraniny, pečivo či mliečne výrobky. 

Prečítajte si: Najväčšie gastronomické mýty: aj vy ste im uverili?
Frekvenciu dodávok si zákazník či odberateľská skupina volí sama, no zvyčajne sa realizuje raz za týždeň, či raz za štrnásť dní, a zákazník si tiež volí jednu z troch veľkostí debničiek.

Iniciátorom tohto typu distribúcie čerstvých bio produktov môže byť buď farmár, alebo odberateľská skupina, či sieť zákazníkov. V susednej Českej republike v súčasnosti „debničkovým“ spôsobom funguje už 29 fariem a bio-klubov. U nás sú fungujúce skupiny zatiaľ v Bratislave, vo Zvolene a v Trenčíne. 

Alternatívnym spôsobom, ako sa u nás dostať k čerstvým bio produktom, je okrem nákupu priamo na farme napríklad aj tzv. „predaj z dvora“, niekedy aj s možnosťou vlastného zberu. Tento systém býva spravidla založený na objednávke zákazníka odoslanej prostredníctvom internetu priamo na konkrétnu farmu a následnej dodávke tovaru, buď poštou, alebo osobne.

Predaj z dvora môžu realizovať iba tí predajcovia, ktorí majú zmluvu s organizáciou EKOTREND Slovakia – zväz ekologického poľnohospodárstva. Ich zoznam nájdete na web stránke www.predajzdvora.sk.

Ďalšie informácie o bio a eko produktoch nájdete na:

www.naturalis.sk - Inšpekčná organizácia zaoberajúca sa kontrolou a certifikáciou v oblasti ekologickej poľnohospodárskej výroby.

www.biospotrebitel.sk-  Informačný portál o ekologickom poľnohospodárstve a živote v súlade s prírodou.
www.ecotrend.sk - Zväz priateľov ekologického poľnohospodárstva EKOTREND SLOVAKIA

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: