Herpetické infekcie u detí
Herpetické vírusy patria k najrozšírenejším vírusom vôbec. Postihujú viac ako 30% populácie. Doteraz je známych 8 typov herpetických vírusov. Sú príčinou banálnych infekcií, ale u oslabených jedincov sa infekcia môže prejaviť ako závažné ochorenie, vedúce aj k úmrtiu.
Väčšina infekcii sa prvýkrát prejaví už v detskom veku. U deti sa vyskytuje najčastejšie herpes simplex, ktorý spôsobuje infekciu slizníc dutiny ústnej a nosohltanu, prejavy herpesu pier sa vyskytuje skôr u starších detí a dospelých.
Charakteristické pre herpes vírusy je to, že po prvotnej infekcii zostávajú v organizme v nervových bunkách a v bunkách lymfatického systému. Sú v kľudovej fáze, ale pri oslabení organizmu či už telesným vypätím, stresom, vírusovou infekciou, prílišným prudkým opaľovaním sa vírus aktivizuje a ochorenie sa opäť manifestuje.
Herpetická infekcia je závažnou komplikáciou u detí s atopickým ekzémom u oslabených jedincov, u ľudí na imunosupresívnej liečbe, po transplantácii orgánov, u ľudí liečených na nádorové ochorenia. Nebezpečná je aj infekcia pre plod počas tehotenstva a u novorodencov môže viesť k trvalým následkom.
Čo spôsobujú herpetické vírusy
Herpes simplex labialis - spôsobuje infekciu dutiny ústnej, ďasien, perí
Herpes simples genitalis - spôsobujeinfekciu slizníc genitálií, infekciu plodu a novorodenca
Varicella zoster vírus – spôsobuje ovčie kiahne a pásový opar(herpes zoster)
Epstein Barrovej vírus - spôsobuje infekčnú mononukleózu
Cytomegalovírus – spôsobuje cytomegalovírusovú infekciu
Najčastejšie herpetické infekciu u detí
U detí sa môže vyskytnúť každý typ herpetickej infekcie, aj keď infekcia herpes zoster- pásový opar je charakteristická skôr pre staršie detí a dospelých.
Gingivostomatidída (ľudovo slintačka)
Patrí medzi najčastejšie ochorenia u dojčiat a batoliat. Postihnuté sú ďasná a sliznice dutiny ústnej. Sú na nich afty, prítomná je horúčka, dieťa odmieta tekutiny aj jedlo, sliní. Viac Slintačka.
Herpetická angína
Stretávame sa s ňou u starších detí. Nejedná sa o skutočnú angínu. Prejavuje sa teplotou, bolesťou hrdla, skleslosťou, horúčkou, zväčšenými krčnými lymfatickými uzlinami. Horúčka môže trvať niekoľko dní. Na podnebí je typický herpetický výsyp, pričom mandle sú zvyčajne bez prítomnosti hnisu.
Herpes perí
Je to známa je manifestácia herpetickej infekcie s postihnutím kože pier, okolo nosa, s puchierikmi, ktoré praskajú. U niektorých jedincov sa tento stav opakuje veľmi často. Je to skôr u starších detí a dospelých. Akýkoľvek nepriaznivý podnet či už fyzický alebo psychický môže aktivovať vírus a vedie k prejavu typického herpesu pier. U starších deti a dospelých s dobrou imunitou sa jedna skôr o veľký diskomfort a estetický problém.
Generalizovaná herpetická infekcia
Prejavuje sa ako celkové ochorenie u pacientov s poruchou imunity. Postihuje mnoho orgánov, najčastejšie sa jedna o pažerák, žalúdok, pečeň, pľúca ale aj mozog
Herpes genitalis
U malých detí extrémne vzácny, v pubertálnom veku, keď začína sexuálna aktivita sa s nim stretávame častejšie. Herpetická infekcia novorodencov je v 90 % spôsobená vírusom herpes simplex genitalis. Novorodenec sa nakazí pri pôrode prechodom pôrodnými cestami. Vždy sa jedna o závažný stav a až 60 % novorodencov má prejavy postihnutia mozgu.
U novorodencov poznáme tri formy ochorenia:
1. postihnuté sú len sliznice a koža- koža, oči ústa
2. postihnutie centrálneho nervového systéme – mozog
3. generalizovaná herpetická infekcia – postihnuté viaceré orgány vrátane mozgu
Infekcia u novorodencov sa prejaví na 5-6 deň po pôrode ako tzv. septický šok.
Prekonanie herpetickej infekcie počas prvých troch mesiacov tehotenstva môže viesť k potratom, predčasným pôrodom alebo k vzniku vrodených chýb.
Liečba je lokálna a celková.
- U deti so slintačkou, herpetickou angínou alebo herpesom pier stačí poväčšine lokálna liečba.
- Pri herpese pier pasty s obsahom zinku, existujú aj protivírusové masti, ktoré sú voľne dostupné. Dôležité je začať ich užívať už pri prvých príznakoch, napríklad pri začínajúcom svrbení. Liečba slintačky- viac Slintačka.
- Pri herpetickej angíne sú vhodné bylinkové kloktadlá, vitamíny, tekutiny, nedráždivá strava a samozrejme lieky na zníženie teploty.
- Deťom s poruchou imunity, pri ťažkom priebehu a novorodencom sa podávajú antivirotiká celkovo. Túto liečbu ordinuje a riadi infektológ.
Liečba opakovaných herpetických infekcií
- Ak sa u detí, rovnalo ako u dospelých, opakuje herpetická infekcia viac ako 6x za rok, je potrebné imunologické vyšetrenie a celková liečba antivirotikami.
- Lieky s protivírusový účinkom sa podávajú dlhodobo v malých dávkach.
Prevencia herpetických infekcií
Predovšetkým zamedzenie kontaktu s chorým človekom. To platí zvlášť pre detí s oslabenou imunitou, aktívnym atopickým ekzémom, po transplantácii a detí liečených pre zhubné ochorenie, ale taktiež pre novorodencov a tehotné ženy, ktoré neprekonali herpetickú infekciu.
Prognóza
U zdravých jedincov herpetické infekcie zväčša prebiehajú nekomplikovane, bez trvalých následkov.