Šarlach (Scarlatina)
Šarlach je infekčné ochorenie charakterizované horúčkou, angínou a kožným prejavom, typickou vyrážkou. V minulosti mal šarlach ťažký priebeh a závažné komplikácie. Po objavení Penicilínu sú komplikácie šarlachu zriedkavé. Najčastejšie postihuje deti od 4 -12 rokov, ale môže postihnúť aj batoľatá a mladšie deti. U deti do 5. mesiaca života je mimoriadne vzácny.
Šarlach je infekčné ochorenie charakterizované horúčkou, angínou a kožným prejavom, typickou vyrážkou. V minulosti mal šarlach ťažký priebeh a závažné komplikácie. Po objavení Penicilínu sú komplikácie šarlachu zriedkavé. Najčastejšie postihuje deti od 4 -12 rokov, ale môže postihnúť aj batoľatá a mladšie deti. U deti do 5. mesiaca života je mimoriadne vzácny.
Častejšie sa vyskytuje v zime a na jar, častejší výskyt je v kolektívoch.
Spôsobuje ho baktéria Streptokok (Streptoccocus hemolyticus skupiny A). Táto baktéria produkuje látky – toxíny, ktoré sa dostanú krvou do kože a sú zodpovedné za kožný prejav ochorenia.
Zdrojom infekcie je chorý človek alebo bacilonosič. Streptokok môže prežívať na predmetoch aj niekoľko mesiacov a pritom dokáže byť životaschopný. Prenos je vzduchom kvapôčkovou infekciou pri kýchaní, kašli, rozprávaní, menej často kontaktom s infikovanými predmetmi napr. pohár, hračky.
Inkubačná doba ja krátka, zvyčajne 3 dni, ale môže byť od 1 – 7 dní. Po začatí antibiotickej liečby po 24 – 48 hodín dieťa nie je infekčné.
Príznaky a priebeh šarlachu
Príznaky môžeme rozdeliť na celkové, v dutine ústnej a kožné.
Celkové príznaky šarlachu
- Príznaky sa podobajú bežnej angíne.
-
Náhla vzniknutá horúčka, často vysoká, zvracanie, bolesti brucha, hlavy, bolesti hrdla, ktoré sú výrazne.
Príznaky šarlachu v dutine ústnej
- Nález na sliznici v dutine ústnej je typický pre streptokokovú angínu.
- Nachádzame jahodovo červené sliznice, opuchnutý hltan a mandle.
- Prítomné sú hnisavé ložiská na mandliach.
- Na prednej časti horného podnebia sú prítomné červené bodky.
- Jazyk je bielo povlečený, po 2-6 dňoch sa biely povlak stratí a jazyk je pokrytý drobnými červenými pupencami, nazýva sa malinový jazyk.
- Lymfatické uzliny na krku sú zväčšené, bolestivé.
Kožné zmeny pri šarlachu
- Kožné zmeny predstavuje typická vyrážka.
- Kožný výsyp sa objavuje po 1-2 dňoch od začiatku ochorenia.
- Začína na krku, hrudníku a šíri sa na celé telo.
- Na začiatku je to malý červený fliačik, ktorý sa začína dvíhať. Výsledkom je drobná ružová alebo svetločervená krupica alebo len drsná koža.
- Typické miesta výskytu je podbruško, vnútorné strany stehien, bočné strany trupu, podpazušie, lakťové jamky.
- Pri zatlačení na kožu napr. skličkom, výsev mizne.
- V kožných záhyboch sa môžu objaviť červené pásovité alebo čiarkovité zmeny, niekedy sú prítomné drobné krvácania tzv. petechie. Vyrážky nesvrbia.
- Výsev mizne po 3-4 dňoch.
Typické pre šarlach je olupovanie kože, ktoré začína po 2 – 4 týždňoch po infekcii. Výrazné je na dlaniach, ploskách nôh, môže byť aj na tvári. Ak boli kožné zmeny nevýrazné, olupovanie kože je len minimálne alebo chýba. Ak sa infekcia do tela dostane cez poranenú kožu, nie cez dýchacie cesty, potom angína nemusí byť prítomná. Je len kožný nález, ale liečba a komplikácie sú rovnaké ako po šarlachu s angínou. Vzhľadom na to, že baktéria vytvára viac toxínov, u dieťaťa dochádza k tvorbe protilátok iba voči tomu toxínu, ktorý je produkovaný streptokokom. Preto je možne, že dieťa ochorie na šarlach viackrát.
Komplikácie šarlachu
- Komplikácie vznikajú častejšie pri neskorej liečbe ochorenia, ale ani pri včasnej liečbe nie je možné komplikácie vylúčiť.
- K menej závažným komplikáciám patrí zápal stredného ucha, zápal prinosových dutín, hnisavé ložisko za mandľami tzv. absces.
- K závažným komplikáciám patrí zápal srdcového svalu, zápal obličiek, zápal kĺbov.
- Typickou komplikáciou, aj keď od objavenia penicilínu zriedkavou, je reumatická horúčka. Ta sa prejavuje postihnutím kĺbov, srdca a mozgu a vzniká 2-3 týždne po prekonaní ochorenia.
- Zápal obličiek sa vyskytuje 1-3 týždne po infekcii. Liečba je dlhodobá 4-6 mesiacov, avšak môže prejsť do chronického obličkového zlyhania.
Diagnostika šarlachu
Diagnostikovať šarlachovú angínu hlavne na začiatku nemusí byť ľahké. Ak je prítomná angína, horúčka, malinový jazyk a výsev na koži, je diagnóza takmer istá. Ale v začiatkoch nemusí byť nález jednoznačný. Je vhodné vždy urobiť výter z hrdla, CRP – ktoré svedčí pre bakteriálnu infekciu. Po doliečení je potrebné urobiť ASLO, pri vyšších hodnotách aj opakovane.
Po každej infekcii hemolytickým streptokokom skupiny A je potrebné vyšetriť moč.
Liečba šarlachu
- Základným liekom je Penicilín, ktorý je potrebné užívať 10 dní. U detí alergických na penicilín sa podáva erytromycin.
- Pri horúčkach podávame lieky znižujúce horúčku. Viac Horúčka
- Potrebný je dostatok tekutín, v začiatku ochorenia kľud na lôžku.
- Po prekonaní nie je vhodné ihneď po ukončení antibiotickej liečby dať dieťa do kolektívu. Ideálny je pobyt doma ešte aspoň týždeň po dobratí antibiotík.
- Po ukončení liečby je potrebná kontrola moču.V prípade podozrenia na obličkové postihnutie je potrebné nefrologické vyšetrenie.
- Osoby - bacilonosiči by nemali pripravovať jedlo pre spoločné zariadenia ani pracovať v detských kolektívoch.
Prevencia ochorenia
- Dodržiavanie základných hygienický návykov, umývať ruky deťom často a dobré.
- Vlastný príbor, pohár, uterák.
- Izolácia chorého doma.