Kliešťová encefalitída

MUDr. Monika Antošová | 4. máj 2023
Kliešťová encefalitída

Ako sa prejavuje? Ako sa chrániť? Ako kliešťa odstrániť?

Kliešte sú na celom svete významnými prenášačmi rôznych ochorení. Vzhľadom na to, že väčšinou sa jedna o vírusové ochorenia (s výnimkou lýmskej boreliózy),  neexistuje špecifický liek na tieto choroby, preto je veľmi podstatne chrániť sa proti kliešťom.

Doteraz je známych okolo 850 druhov kliešťov. V našich zemepisných šírkach sa najčastejšie stretávame s druhom Ixodes ricinus. Samce sa živia peľom, samičky sa živa krvou a sú schopne zväčšiť svoj objem pri nacicaní krvou až 200krát.

Kliešte sú mimoriadne životaschopné jedince. Môžu prežívať až 6 rokov, ich vývoj trvá až 2 roky. Ale aj neúplne vyvinuté formy kliešťa sú schopné sa prisať a prenášať infekciu. Kliešte prenášajú bakteriálne infekcie a to boreliózu, ricketsiózu, ehrlichiózu a babesiózu, z vírusových v našich zemepisných šírkach je najčastejší zápal mozgových blán a zápal mozgu.

Kde nájdeme kliešťov

  • Najčastejšie  sú to vlhké miesta, okolie riek, nízke krovinaté miesta, husté porasty zmiešaných lesov. Vo vysokých ihličnatých lesov je pravdepodobnosť výskytu kliešťa menšia.
  • Vyskytujú sa v nadmorskej výške 700-1000m. Avšak kliešťa môžeme nájsť aj v parkoch väčších miest, kam ich z voľnej prírody mohli preniesť vtáky, túlavé psy či mačky.
  • V strednej Európe je najvyšší výskyt v apríli a máji (väčší) a v septembri a októbri (menší).  Na Slovensku je najvyšší výskyt na konci leta.
  • Na Slovensku je zistených asi 33 tzv. endemických oblasti (oblasti so zvýšeným výskytom kliešťov). Zoznam endemickych oblasti je na konci článku
  • Najvyšší výskyt je v  Nemecku, Rakúsku, Maďarku, Francúzsku, vo Švajčiarsku, v južnom Nórsku, južnom a strednom Švédsku, Litve, Dánsku, Lotyšku, Estónku, Poľsku, ČR, SR, Chorvátsku a Albánsku.
  • V Holandsku, Španielsku, Luxembursku, Belgicku, Írsku, Veľkej Británii a na Islande nebol doteraz zaznamenaný výskyt kliešťového zápalu mozgu.
Som tehotná a mám KLIEŠŤA
Prečítajte si tiež:

Som tehotná a mám KLIEŠŤA

Kliešťová encefalitída

Infekcia sa prenesie prisatím kliešťa na telo jedinca a prechodom vírusu alebo baktérie do krvného obehu človeka. Doba prisatia potrebná na prenos vírusu kliešťového zápalu mozgu je 2 hodiny. Prenos infekcie z človeka na človeka nie je možný. Zo všetkých nakazených sa infekcia prejaví iba asi u 30%. Najviac postihnutí sú muži (pracovníci v lesoch v poľnohospodárstve),  ale aj u deti je pomer chlapcov a dievčat 7:3.

Priebeh a príznaky ochorenia

Inkubačná doba je 4-28 dní, v priemere 10-14 dní. Okolie prisatého kliešťa sa mení pri jednotlivých ochoreniach. Pri kliešťovom zápale mozgu je to iba drobné začervenané ložisko, niekoľko milimetrov, ktoré sa nezväčšuje, svrbí, na rozdiel od lymskej boreliózy, kde je ložisko rozsiahlejšie a môže dosahovať 5-10cm.Táto reakcia môže dlho pretrvávať aj po odstránení kliešťa. Asi u 70% postihnutých ma ochorenie 2 fázový priebeh

Prvá fáza

Prvá fáza sa podobá chrípke, je tu zvýšená teplota, bolesť hlavy, slabosť, bolesti kĺbov a svalov, nechutenstvo, pocit na zvracanie. Vyšetrenie krvi na prítomnosť vírusu je v týchto dňoch ešte negatívne, vyšetrením krvného obrazu môžeme zistiť znížený počet bielych krviniek a krvných doštičiek, niekedy sú zvýšené pečeňové testy. Po 2-3 dňoch je pacient bez výraznejších ťažkostí, môžu pretrvávať ľahká únava. Prvá fáza je rovnaká u všetkých foriem zápalu.

Druhá fáza

Po 7-10 dňoch nastupuje druhé štádiu, ktoré je charakteristické postihnutím mozgu. Na začiatku tohto obdobia nemusí byť diagnóza ľahká a jasná. Potvrdí sa až vyšetrením protilátok. Závažnosť postihnutia stúpa s vekom, najzávažnejší priebeh majú osoby nad 60 rokov. Príznaky v druhej fáze závisia od miesta postihnutia.

U detí sú známe aj tzv. abortívne formy, sú to ľahké formy, kedy sa tvoria protilátky a priebeh ochorenia je ľahký, podobá sa na bežné vírusové ochorenie, nie sú prítomné príznaky zo strany postihnutia mozgu, stav sa upraví  aj bez liečby.

Prognóza

  • Prognóza závisí od veku.
  • Najlepšia je u detí a mladistvých, kde prevládajú ľahšie formy ochorenia.
  • Zhoršuje s s vekom. Čím starší človek, tým sú následky väčšie.
  • Celkovo  sa udáva  uzdravenie u  70%  postihnutých, 30% má krátkodobé alebo trvalé poškodenia 30%, k úmrtiu dochádza u 1% chorých.
  • Po prekonaní ochorenia má dieťa vytvorené protilátky, ktoré zabezpečia dlhodobú imunitu voči vírusu.

Kliešťová encefalitída - Stanovenie diagnózy

K diagnóze poslúži údaj pobyte v endemickej oblasti o prisatom kliešťovi, dvojfázový priebeh. Protilátky  proti vírusu sadajú zistiť v druhom týždni ochorenia, pretrvávajú dlhodobo.

Liečba

Špecifická liečba proti ochoreniu neexistuje. Dôležitá je hospitalizácia na infekčnom oddelení, kľud na lôžku. Rekonvalescencia po prekonanom ochorení by mala trvať 4-6 týždňov. Fyzická a psychická záťaž nie je vhodná aj niekoľko mesiacov po prekonaní ochorenia.

Prevencia proti kliešťom

  • Najspoľahlivejší spôsobom prevencie je očkovanie. Viac Nepovinné očkovanie
  • Ochranný odev a ochranné krémy pri pobyte v prírode.
  • Čím skôr sa prisatý kliešť odstráni, tým je riziko prípadného ochorenia nižší

Čo je dôležité vedieť

  1. Očkovanie chráni len proti kliešťovému zápalu mozgu, nie proti iným ochoreniam.
  2. Preto, ak idete do prírody, používajte ochranný odev a ochranné repelentné krémy.
  3. Ak sa vrátite z prírody, je potrebné dôkladne skontrolovať celú pokožku dieťaťa. Kliešte obľubujú teplé, skryté miesta. Pozrite aj okolie pohlavných orgánov.
  4. V prípade prisatého kliešťa, neskúšajte ho odstrániť, ak v tom nemáte skúsenosti, využite radšej odbornú lekársku pomoc a to najskôr, ako to zistite.
  5. Sleduje postihnuté miesto. Každú zmenu konzultujte s lekárom.
  6. Konzumujte len pasterizované mlieko. Pri kúpe surového mlieka a mliečnych výrobkov od súkromníka je potrebné pamätať na tento fakt. Vírus sa zničí ohriatím mlieka na  10 minút pri teplote 65°C.
  7. Kliešte nepadajú zo stromov, zachytávajú sa na trávach a koncoch listov prízemných rastlín. Prichytia sa na telo alebo odev a odtiaľ sa potom dostanú do podpazušných jamôk, medzi stehná alebo pod prsníky. Prisatého kliešťa je treba čo najrýchlejšie odstrániť.

Ako odstrániť kliešťa

  • Kliešťa odstrániť čo najskôr.
  • Nesnažiť sa o pripálenie kliešťa horúcou zápalkou, natretie petrolejom alebo lakom na nechty.
  • Nemanipulovať s kliešťom s holými rukami.
  • Najlepší spôsob, ako odstrániť kliešťa je opatrné ale pevné uchopenie tenkou pinzetou čo najbližšie pri koži  a rovným trhnutím ho vytiahnuť. Netočiť ani nemykať telíčkom kliešťa. Pri tomto pohybe môže kliešť vyvrhnúť celý infikovaný obsah do kože.
  • Ak nie je dostupná pinzeta, uchopiť telíčko do kúska odevu, obrúska alebo do čohokoľvek čo môže vytvoriť bariéru medzi kliešťom a holými rukami.
  • Po odstránení  dezinfikovať miesto poštípania.
  • Po manipulácii s kliešťom si umyť ruky mydlom.
  • Zapamätať si lokalitu pravdepodobnej infekcie.
  • Po každej prechádzke lesom, parkom alebo po turistike (hlavne v období výskytu kliešťov) dokonale si prezrieť kožu.  Mimoriadnu pozornosť venovať najmä deťom.

Zoznam prírodných ohnísk na Slovensku

Okres

Prírodné ohniská

Bratislava I až V

lužné lesy v povodí Dunaja

Malacky

celé územie

Pezinok

oblasť Malé Karpaty

Trnava

Malé Karpaty,  katastre obcí (k.o.) Buková,  Smolenice, Horné Dubové

Piešťany

Považský Inovec - lesy, k.o. Trebatice, Chtelnica, Prašník, Koplotovce, Pečeňady,

Dunajská Streda

k.o. Šamorín

Galanta

lesy v okolí Sládkovičova

Senica

k.o.  Hradište, Lakšárska Nová Ves, Šaštín-Stráže, Moravský Sv. Ján

Skalica

k.o. Gbely, Skalica,

Nitra

Celé územie s najaktívnejšími lokalitami:

- oblasť Tribečského pohoria -  ktorého južné svahy   tvoria zoborské hory  tiahnúce sa severovýchodným smerom  od Nitry cez Podhorany, Lefantovce, Čakajovce, Nitrianske Hrnčiarovce, Pohranice, Kolíňany, Žíranya Jelenec,

- Nitrianska pahorkatina s lokálnymi lesmi - v okolí mesta Nitra a v ďalších obciach (Lehota, Andač,   Rumanová,  Jarok , Báb,Veľké Zálužie, Horné a Dolné Krškany, Branč, Svätoplukovo, Mojmírovce)

Zlaté Moravce

- oblasť Tríbečského pohoria - severná časť -zahŕňa obce Kostoľany pod Tríbečom, Ladice, Zlatno,Velčice, Mankovce, Lovce, Žikava, Skýcov, Hostie,Topoľčianky,

- západné svahy Pohronského Inovca - pri obciach Jedľové Kostoľany, Obyce, Machulince, Žitavany, Čaradice, Tekovské Nemce, Volkovce

Komárno

Pribetský les, k.o. Bajč, Kolárovo, Moča, Imeľ, Čerhát

Levice

celý okres

Nové Zámky

-  oblasť Ipeľskej pahorkatiny, katastre obcí zo západnej strany Kováčovských kopcov - Bajtava, Leľa,   Skalka, Malé Kosihy, Malá nad Hronom, Kamenín, Kamenný Most, Pavlová,Sikenička, Bíňa, Mužla-Čenkov

-  oblasť Pohronskej pahorkatiny, k.o. Strekov, Rúbaň, Dubník, Gbelce, Nová Vieska,   Svodín, Trávnica, Podhájska, Dedinka, Veĺké Lovce, Kolta, Čechy

Topoľčany

oblasť Tribečského pohoria, oblasť  Považského

Inovca

Trenčín

oblasť pohoria Biele Karpaty, tj.pravá strana rieky Váh, oblasť Považského Inovca a v  severnej časti Strážovská vrchovina

Bánovce n Bebravou

oblasť pohoria Považský Inovec a Strážovská vrchovina

Myjava

oblasť pohoria Biele Karpaty

Nové Mesto nad Váhom

oblasť pohoria Biele Karpaty a Považský Inovec

Považská Bystrica

-  lokalita ohraničená riekou Váh, štátnou hranicou

s ČR, južnou hranicou katastra obcí Lednické

Rovne a Zubák a severnou hranicou katastra obcí

Horná a Dolná Mariková

-  lokalita Sverepec - Vrchteplá

Púchov

lokality na pravom brehu Váhu a v oblasti Lazy pod Makytou, Dohňany

Prievidza

k.o. Bojnice, Cígeľ, Handlová, Horná Ves, Chrenovec- Brusno, Kanianka, Nitrianske Pravno, Nováky, Oslany, Pravenec, Prievidza, Valaská Belá

Partizánske

k.o. Hradište, Chynorany, Klátova Nová ves, Kolačno, Partizánske, Veľký Klíž

Žilina

Žilina - oblasť Hradisko, oblasť Dubeň ,

k.o.  Nededza - Kotrčina Lúčka

Bytča

k.o. Petrovice

Čadca

- na pravom brehu dolného toku rieky Kysuca  v oblasti medzi Krásnom  nad  Kysucou  a Kysuckým N. Mestom

- oblasti Javorníkov (lokalita Kasárne, obec Makov a priľahlé rekreačné územia)

Banská Bystrica

k.o. Poníky, Oravce

Zvolen

k.o. Sliač, Sielnica , Zvolen-priehrada, Kováčovská dolina,

Detva

k.o. Detva, Hriňová-Poľana (Skalisko, Ľuľovka, Bratkovica, Biele Vody, Snohy-Baťková),k.o. Vigľaš (Svošť, Chvojno), k.o. Látky

Lučenec

k.o. Lučenec, Lovinobaňa, Čakanovce, Panické Dravce, Šíd, Ratka,Veľká nad Ipľom, Fiľakovo, Čamovce, Tomašovce, Trebeľovce, Ábelová

Poltár

k.o.  Málinec, Cínobaňa, Kat. Huta

Rimavská Sobota

k.o. Rimavská Sobota (Dúžava, Kurinec, Nižné Valice, Sabová), k.o. Hrachovo, Husiná, Klenovec, Kociha,  Lehota nad Rimavicou,  Radnovce, Rimavská Baňa, Rimavská Sobota, Svetlá, Stará Bašta, Sútor, Španie Pole, Tisovec, Vyšná Pokoradz, Zacharovce, Gemerský Jablonec

Revúca

k.o. Tornala,  Chvalová, Králik, Držkovce

Veľký Krtíš

k.o. Pravica

Žiar nad Hronom

Kremnické vrchy - k.o.Trnavá Hora, Bartošova Lehôtka,  Vtáčnik - k.o. Bzenica,

Žarnovica

Nová Baňa, lokalita obce Veľké Pole (Vtáčnik)

Banská Štiavnica

Štiavnické vrchy - k.o. Hadová, Pod Krížom, Klinger

Prešov

k.o. Dulova Ves, Kokošovce, Kapušany, Slanské vrchy, Zlatá Baňa, Miklušovce

Humenné

k.o. Humenné, Hudcovce, Brekov

Levoča

k.o. Spišský Štvrtok

Svidník

k.o. Giraltovce, Lúčka, Soboš, Okrúhle, Fijaš

Stropkov

k.o. Stropkov, k.o. Bžany

Vranov nad Topľou

kataster obcí vo Východoslovenskej pahorkatine a Nízkych Beskydách  -  Sedliská, Žalobín, Vranov n.Topľou, Nižný Hrabovec, Medzianky, Čičava, Hanušovce, Petkovce

Košice I až IV

Horný Bankov, Myslavský les, Čermeľ, Jahodná, Mestské lesy, Ťahanovský les, Zelený dvor,

Krásna nad Hornádom, sídl. Košického vládneho programu-les, park v miestnej časti  Sever-park ,  les v okolí sídliska Furča, k.o. Kavečany,Poľov

Košice okolie

Slanské lesy, k.o.Semša, Kysak, Malá Ida, Zlatá Idka, Trebejov, Bukovec, Paňovce, Medzev, Cestice-časť Dubky, Kalša, Herľany,Nižná Kamenica, Nižný Klatov

Michalovce

lesy v okolí mesta Strážské

Sobrance

lesy v okolí obcí Hlivištia, k.o. Remetské Hámre, Porúbka

Rožňava

k.o. Silica, Plešivec, Jablonov, Hrušov, Lipovník, Krásnohorské Podhradie, Jovice, Rožňava, Gemerská Poloma, Betliar, Štítnik, Rochovce, Gemerská Hôrka

Gelnica

k.o. Jaklovce - Gelnica

Trebišov

k.o. Kuzmice, Veľaty

Bardejov

k.o.  Marhaň

Prírodné ohniská nákazy kliešťovej encefalitídy na Slovenksu

 

 Okres 

Prírodné ohniská

Bratislava I až V

lužné lesy v povodí Dunaja

Malacky

celé územie

Pezinok

oblasť Malé Karpaty

Trnava

Malé Karpaty,  katastre obcí (k.o.) Buková,  Smolenice, Horné Dubové

Piešťany

Považský Inovec - lesy, k.o. Trebatice, Chtelnica, Prašník, Koplotovce, Pečeňady, 

Dunajská Streda

k.o. Šamorín

Galanta

lesy v okolí Sládkovičova

Senica

k.o.  Hradište, Lakšárska Nová Ves, Šaštín-Stráže, Moravský Sv. Ján

Skalica

k.o. Gbely, Skalica,

Nitra

Celé územie s najaktívnejšími lokalitami:

-         oblasť Tribečského pohoria -  ktorého južné svahy   tvoria zoborské hory  tiahnúce sa severovýchodným smerom  od Nitry cez Podhorany, Lefantovce, Čakajovce, Nitrianske Hrnčiarovce,  Pohranice, Kolíňany, Žírany a    Jelenec,  

-         Nitrianska pahorkatina s lokálnymi lesmi - v okolí mesta Nitra a v ďalších obciach  (Lehota, Andač,   Rumanová,  Jarok , Báb,Veľké Zálužie, Horné a Dolné Krškany, Branč, Svätoplukovo, Mojmírovce)

Zlaté Moravce

-         oblasť Tríbečského pohoria - severná časť -zahŕňa obce Kostoľany pod Tríbečom, Ladice, Zlatno,Velčice, Mankovce, Lovce, Žikava, Skýcov, Hostie,Topoľčianky, 

-         západné svahy Pohronského Inovca - pri obciach Jedľové Kostoľany, Obyce, Machulince, Žitavany, Čaradice, Tekovské Nemce, Volkovce

Komárno

Pribetský les, k.o. Bajč, Kolárovo, Moča, Imeľ, Čerhát

Levice

celý  okres

Nové Zámky

-  oblasť Ipeľskej pahorkatiny, katastre obcí zo západnej strany Kováčovských kopcov - Bajtava, Leľa,   Skalka, Malé Kosihy, Malá nad Hronom, Kamenín, Kamenný Most, Pavlová,Sikenička, Bíňa, Mužla-Čenkov  

-  oblasť Pohronskej pahorkatiny, k.o. Strekov, Rúbaň, Dubník, Gbelce, Nová Vieska,   Svodín, Trávnica, Podhájska, Dedinka, Veĺké Lovce, Kolta, Čechy

Topoľčany

 oblasť Tribečského pohoria, oblasť  Považského

 Inovca 

Trenčín

oblasť pohoria Biele Karpaty, tj.pravá strana rieky Váh, oblasť Považského Inovca a v  severnej časti Strážovská vrchovina

Bánovce n Bebravou

oblasť pohoria Považský Inovec a Strážovská vrchovina 

Myjava

oblasť pohoria Biele Karpaty

Nové Mesto nad Váhom

oblasť pohoria Biele Karpaty a Považský Inovec

Považská Bystrica

-  lokalita ohraničená riekou Váh, štátnou hranicou

   s ČR, južnou hranicou katastra obcí Lednické

   Rovne a Zubák a severnou hranicou katastra obcí

   Horná a Dolná Mariková

-  lokalita Sverepec - Vrchteplá

Púchov

lokality na pravom brehu Váhu a v oblasti Lazy pod Makytou, Dohňany

Prievidza

k.o. Bojnice, Cígeľ, Handlová, Horná Ves, Chrenovec- Brusno, Kanianka, Nitrianske Pravno, Nováky, Oslany, Pravenec, Prievidza, Valaská Belá

Partizánske

k.o. Hradište, Chynorany, Klátova Nová ves, Kolačno, Partizánske, Veľký Klíž

Žilina

Žilina - oblasť Hradisko, oblasť Dubeň ,

k.o.  Nededza - Kotrčina Lúčka         

Bytča

 k.o. Petrovice

Čadca

- na pravom brehu dolného toku rieky Kysuca  v oblasti medzi Krásnom  nad  Kysucou  a Kysuckým N. Mestom

- oblasti Javorníkov (lokalita Kasárne, obec Makov a priľahlé rekreačné územia)

Banská Bystrica

k.o. Poníky, Oravce

Zvolen

k.o. Sliač, Sielnica , Zvolen-priehrada, Kováčovská dolina,                                                                                                                  

Detva

k.o. Detva, Hriňová-Poľana (Skalisko, Ľuľovka, Bratkovica, Biele Vody, Snohy-Baťková),k.o. Vigľaš (Svošť, Chvojno), k.o. Látky

Lučenec

k.o. Lučenec, Lovinobaňa, Čakanovce, Panické Dravce, Šíd, Ratka,Veľká nad Ipľom, Fiľakovo, Čamovce, Tomašovce, Trebeľovce, Ábelová

Poltár

k.o.  Málinec, Cínobaňa, Kat. Huta

Rimavská Sobota

k.o. Rimavská Sobota (Dúžava, Kurinec, Nižné Valice, Sabová), k.o. Hrachovo, Husiná, Klenovec, Kociha,  Lehota nad Rimavicou,  Radnovce, Rimavská Baňa, Rimavská Sobota, Svetlá, Stará Bašta, Sútor, Španie Pole, Tisovec, Vyšná Pokoradz, Zacharovce, Gemerský Jablonec

Revúca

k.o. Tornala,  Chvalová, Králik, Držkovce

Veľký Krtíš

k.o. Pravica

Žiar nad Hronom

Kremnické vrchy - k.o.Trnavá Hora, Bartošova Lehôtka,  Vtáčnik - k.o. Bzenica, 

Žarnovica

Nová Baňa, lokalita obce Veľké Pole (Vtáčnik)

Banská Štiavnica

Štiavnické vrchy - k.o. Hadová, Pod Krížom, Klinger

Prešov

k.o. Dulova Ves, Kokošovce, Kapušany, Slanské vrchy, Zlatá Baňa, Miklušovce

Humenné

k.o. Humenné, Hudcovce, Brekov

Levoča

k.o. Spišský Štvrtok

Svidník

k.o. Giraltovce, Lúčka, Soboš, Okrúhle, Fijaš

Stropkov

k.o. Stropkov, k.o. Bžany

Vranov nad Topľou

kataster obcí vo Východoslovenskej pahorkatine a Nízkych Beskydách  -  Sedliská, Žalobín, Vranov n.Topľou, Nižný Hrabovec, Medzianky, Čičava, Hanušovce, Petkovce