Som tehotná a mám KLIEŠŤA
Ako postupovať?
Globálne otepľovanie kliešťom praje a aj vďaka tomu sa dnes vyskytujú v oblastiach, na ktorých o nich niekedy ani nechyrovali. Pri výletoch do prírody preto vždy siahajte po dlhom oblečení, vhodnej obuvi a nezabudnite ani na repelenty, ktoré si môžete vyrobiť aj doma.
Ak po návrate domov objavíte na sebe kliešťa, nevyberajte si ho, aby v ranke neostala hlavička. Hoci sa infekcia zväčša prenáša až v priebehu pár hodín po prisatí, je nutné overiť, nakoľko je to rizikové.
Sezóna KLIEŠŤOV sa začala: TAKTO vytiahnete kliešťa správne
Riziko boreliózy
Keďže tehotenstvo je výnimočný stav, nepodceňujte to a vyhľadajte lekársku pomoc. Informujte o tom aj svojho gynekológa. Kliešte môžu prenášať ochorenia, napr. aj boleriózu (ext. zdroj borelióza a tehotenstvo). Gynekológ vám preto dá odobrať krv na jej zistenie, tento odber sa opakuje o šesť týždňov.
Lymská borelióza
Inkubačná doba boreliózy sa pohybuje v dňoch až týždňoch, keď človek začína na sebe pociťovať prvé príznaky. Typickým prejavom tohto ochorenia je červená škvrna na mieste prisatia kliešťa. Ak však bol odstránený celý a neštipol vás, nemusíte mať obavy.
Ak sa ale objavia príznaky ako zvracanie, zvýšená teplota, ospalosť ap., lekára vyhľadajte tiež.