Lymská borelióza

MUDr. Monika Antošová | 1. január 1970
lymská borelióza u detí

Lymská borelióza je ochorenie ľudí a zvierat, prenášané najčastejšie kliešťami, postihujúce kožu, srdce, kĺby, nervový systém. Je to ochorenie, ktoré, ak sa nelieči, môže mať chronický priebeh s nezvratnými následkami. Premorenosť kliešťov na Slovensku je okolo 10%.

Lymská borelióza je ochorenie objavené pomerne neskoro. Prvýkrát bola opísaná v USA v roku 1977,  u 39 detí a 12 dospelých žijúcich neďaleko mesta Old Lyme v americkom štáte Connecticut. Všetci postihnutí udávali spojitosť s prisatím kliešťa.

 

Častejšie v letných mesiacoch, najviac od mája do septembra, čo súvisí s pobytom v prírode. Postihuje všetky vekové skupiny, len 3-5% chorých tvoria deti. Najčastejší vek je 5-9 rokov, chlapci sú postihnutí častejšie ako dievčatá.

Ochorenie spôsobuje baktéria Borrelia burgdorferi. Rezervoárom týchto baktérií sú živočíchy voľne žijúce v prírode, najčastejšie hlodavce. Prenos sa deje prostredníctvom kliešťov, kde sa baktérie pomnožia. Po prisatí kliešťa sa slinami kliešťa dostanú do organizmu človeka. Prenášačmi môžu byť aj blchy, komáre, muchy, vši.

Nebezpečenstvo infekcie je, ak je kliešť prisatý viac ako 48 hodín. Pri prisatí menej ako 24 hodín je prenos zriedkavý, na rozdiel od prenosu kliešťového zápalu mozgu.

Je málo informácií o deťoch narodených matkám s lymskou boreliózou. Deti, ktoré majú len prenesené protilátky od matky, nevyžadujú liečbu.

Príznaky a priebeh ochorenia

Včasné štádium

  • Kožný nález - v mieste prisatia kliešťa a vstupu baktérie do tela sa tvorí kožný nález – tzv. erytéma migrans, je to ružové rôzne veľké, ohraničené ložisko, najčastejšie na tvári alebo krku, objaví sa až u 80% chorých, škvrna sa  zväčšuje, má ostré okraje, s bledším lemom v strede.

    Môže sa objaviť niekoľko dní po prisatí ale aj niekoľko týždňov.

  • Inkubačná doba je najčastejšie 7-14 dní.

  • Celkové príznaky - niekedy príznaky ako pri chrípke, horúčka, triaška, bolesti svalov, únava, ktoré samy ustupujú po 5-21 dňoch.

  • Lymfocytóm -  u deti sú častejšie uzlíky na koži ušného boltca, nosa, na prsnej bradavke alebo miešku u chlapcov. Uzlík je modročervený veľkosti hrášku, ale môže mať veľkosť až 5cm. Môže sa objaviť aj o niekoľko týždňov alebo mesiacov po prisatí. 

Neskoré štádium

Ak nedôjde k rýchlemu odstránenie, infekcia sa šíri krvou a miazgou do mozgu, periférnej nervovej sústavy, kĺbov, srdcového svalu, svalov, oči a opätovne do kože. Príznaky tohto štádia nastupujú po niekoľkých týždňoch až mesiacoch.

  • Postihnutie kĺbov- bolesti kĺbov sa objavujú už v začiatku, najčastejšie sú postihnuté viaceré kĺby avšak pri neliečení môže prejsť do chronického zápalu jedného kĺbu.  Najčastejšie je postihnuté koleno, členok a lakeť. Kĺby sú zdurené, bolestivé, môžu byť začervenané, bolestivé. Po liečbe bolesti kĺbov ustupujú pomaly, bolesti môžu trvať aj niekoľko mesiacov.
  • Postihnutie nervového systému- bolesti hlavy,  tuhá šija, poruchy citlivosti, poruchy hybnosti končatín, bolesti končatín, obrny tvárového nervu.
  • Postihnutie srdcového svalu- prejaví sa dýchavičnosťou.
  • Neurologické  prejavy- bolesti hlavy, obrna tvárového nervu sa vyskytuje u viac ako polovici chorých. K závažným následkom patrí slepota.  Priebeh neurologického postihnutia je stredne ťažký až ľahký a prognóza oproti iným infekciám je u deti priaznivejšia. Dlhodobé následky prekonanej boreliózy sú vzácne, najčastejšie sú to bolesti hlavy alebo porucha sústredenia.

Stanovenie diagnózy

Lymskú boreliózu je možné diagnostikovať na základe údajov o prisatí kliešťa a prítomnosti kožných zmien. Vždy pri bolestiach kĺbov je nutné vyšetriť aj krv na prítomnosť protilátok proti borelii. Pri jasných kožných zmenách nie je nutné vyšetrovať protilátky. Vyšetrenie protilátok bezprostredne po prisatí nemá význam, pretože protilátky v krvi sa dajú zistiť najskôr o 2-3 týždne.

Liečba

Liečba je antibiotická, výber antibiotika a dĺžka liečby závisí od štádia ochorenia.

Prevencia

  • Očkovanie neexistuje, preto je potrebná ochrana pred kliešťom.
  • Pri pobyte v prírode je potrebný vhodný odev, dlhé nohavice, uzavretá obuv, dlhé rukávy, prikrývka na hlavu.
  • Dôsledná kontrola dieťaťa po návrate z prírody.
  • V prípade prisatia, kliešťa čo najskôr odstrániť. Neodstráňovať nanesením oleja, krúživými pohybmi. Kliešť môže pritom zvracať a vylúčiť sliny na prisaté miesto. Viac o odstráňovaní kliešťa v článku Kliešťový zápal mozgu.
  • Repelentné prípravky.
  • Včasná antibiotická liečba pri prvých prejavoch.

Dieťa môže prekonať boreliózu opakovane, pretože po nákaze nevzniká trvalá imunita.