Prasacia chrípka
Prasacia chrípka je vysoko nákazlivé ochorenie dýchacích ciest u prasiat, spôsobené vírusom chrípky typu A. Tzv.prasacia chrípka u ľudí, šíriaca sa z Mexika, nie je skutočná prasacia chrípka. Nespôsobuje ju vírus chrípky typu A. Je spôsobená vírusom H1N1, ktorý vznikol pravdepodobne spojením vírusu prasacej chrípky A, vtáčej chrípky a ľudskej chrípky. Preto Svetová zdravotnícka organizácia navrhla pre túto chrípku názov nová chrípka A, spôsobená vírusom H1N1.
Chrípka u prasiat sa vyskytuje sporadický, najviac v jesenných a zimných mesiacoch. Nákazlivosť u ľudí je vysoká , úmrtnosť je 1-4%.
Tzv. prasacia chrípka postihujúca ľudí, nepostihuje prasatá, nešíri sa od nich na ľudí. Má s prasatami spoločné len to, že k premene vírusu dochádza práve v ich organizme. Nový vírus, ktorý ju spôsobuje je označený ako H1N1, je odlíšny od vírusu A, ktorý spôsobuje chrípku prasiat.
Prenos vírusu H1N1 prebieha rovnako ako prenos sezónnej chrípky. Infekcia sa šíri kvapôčkovým spôsobom (kýchaním, kašľom) ale aj úzkym kontaktom s chorým človekom, alebo dotykom infikovaného miesta. Ak sa dotknete infikovaného miesta, je možné následným dotykom úst, nosa alebo očí vírus preniesť. Na predmetoch vírus môže prežiť aj viac ako 2 hodiny. Chorý človek je nákazlivý 7 a viac dní od prvého dňa objavenia sa príznakov.
Príznaky a priebeh chrípky typu A (H1N1) u človeka
Sú veľmi podobné normálnej ľudskej chrípke. K hlavným príznakom patrí prúdky nástup horúčky. Tá može pretrvávať dlhšie ako pri bežnej chrípke. Po 1-2 dňoch sa priduží hkašeľ. Na začiatku sú prítomné bolesti hrdla, bolesti svalov, únava, bolesti hlavy, zimnica, občas hnačka alebo zvracanie.
Väčšina ľudí sa uzdraví pri bežnej protichrípkovej liečbe. Úmrtie sa doteraz vyskytlo hlavne u ľudí oslabených, chronicky chorých ale tiež u tehotných žien. Pozitívny výsledok pri testovaní na prítomnosť vírusu bol aj u ľudí bez príznakov chrípky.
Liečba chrípky A (H1N1)
Súčasné vakcíny proti chrípke obsahujú aj antigény vírusu H1N1. Takto vakcína chráni proti sezónnej aj proti prasacej chrípke.
Liečba:
- Väčšina prípadov sa upraví bežnou liečbou - lieky proti teplote, kašľu, fyzický kľud, dostatočný príjem tekutín, vitamínov.
- V prípade potreby existujú lieky- antivirotiká – lieky ktoré pôsobia proti vírusom. Niektoré vírusy chrípky sú rezistentné na liečbu antivirotikmi. V súčasnej dobe, pri izoláciu vírusu A (H1N1) u chorých v USA sa zistilo, že tento vírus je citlivý na oselatmivir (Tamiflu) a zanamivir (Relenza), ale rezistentný na amantadine a ramantadine.
Protivírusové lieky sa podávajú na predpis v podobe tabliet, kvapiek alebo inhalácie. Neničia vírus, ale zabraňujú jeho rozmnožovaniu. Lieky zmierňujú priebeh a zabraňujú komplikáciám. Lieky je potrebné nasadiť ihneď (počas dvoch dní od objavenia sa príznakov).
Tieto informácie nie sú odporúčaním pre liečbu. Lekár musí rozhodnúť o type liečby, zvážiť typ antivirotík na základe stavu pacienta a na základe odporúčania ministerstva zdravotníctva.
Nová chrípka má ľahší priebeh ako vtáčia chrípka, preto by sa mali antivirotiká podávať uvážene.
Ako predchádzať nákaze
- Vyhýbajte sa úzkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí sú chorí, majú horúčku alebo kašeľ.
- Umývajte si ruky vodou a mydlom často a dôkladne, vhodné je dezinfekčné mydlo alebo prípravky s obsahom alkoholu.
- Dodržiavajte zdravú životosprávu vrátane dostatočného spánku, zdravej výživy a dostatočnej fyzickej aktivity.
Ako sa starať o chorú osobu doma?
- Izolujte chorého člena rodiny od ostatných, najlepšie v samostatnej izbe.
- Používajte rúšku na prekrytie nosa a úst pri styku s chorým členom rodiny.
- Umývajte si ruky mydlom a vodou, alkoholovými prípravkami pri každom kontakte s chorým členom rodiny.
- Často vetrajte priestory, kde sa zdržiava chorý ale aj ostatné časti bytu.
- Udržiavajte domácnosť v čistote.
Čo je treba robiť, ak ochoriete
Ak sa necítite dobre, máte horúčku, kašeľ alebo bolesti hrdla:
- Ostaňte doma, nechoďte do práce, školy.
- Obmedzte fyzickú aktivitu, pite veľa tekutín.
- Prekryte nos a ústa počas kašľu alebo kýchania vreckovkou a vreckovku okamžite bezpečne zahoďte.
- Umývajte ruky dôkladne a často, hlavne po kašli alebo kýchaní.
- Informujte rodinu a priateľov o chorobe a predchádzajte kontaktu s nimi.
- Kontaktujte vášho lekára, telefonicky skôr než ho navštívite. Upozornite ho na možnosť chrípky typu A (H1N1), hlavne ak ste boli v kontakte s chorým na takúto chrípku, alebo ak ste sa vrátili z rizikovej oblasti.
- Chráňte nos a ústa rúškou počas transportu na vyšetrenie.
Kedy je potrebné okamžite vyhľadať lekársku pomoc?
Ak má Vaše dieťa:
- zrýchlené a sťažené dýchanie
- namodralú farbu kože
- neprijíma tekutiny
- je apatické, nereaguje a nespolupracuje
- dieťa je dráždivé, nechce sa nosiť ani rukách
- príznaky chrípky ustúpia ale opäť sa vrátia s horúčkou a výraznejším kašľom
- pri horúčke sa objaví kožná vyrážka alebo fľaky
Varovné príznaky u starších deti a dospelých
- zrýchlené a sťažené dýchanie
- bolesť a tlak v oblasti hrudníka a brucha
- náhle závraty
Je bezpečné bravčové mäso?
Bravčovým mäsom sa vírus neprenáša. Vírus prasacej chrípky hynie pre teplote 160°C, preto bravčové mäso tepelne upravené je bezpečné.