Ovčie kiahne (Varicella)

ovčie kiahne
17.3.2019 v kategórii Infekčné ochorenia, autor MUDr. Monika Antošová, foto: istockphoto.com

Ovčie kiahne, varicella, sú vysoko nákazlivou infekčnou chorobou, ktorá postihuje hlavne deti. 90% ľudí do veku 20 rokov prekonalo ovčie kiahne. Deti ochorejú na ovčie kiahne hlavne v kolektívnych zariadeniach. Vyskytuje sa v každom veku, najviac u deti do 6 rokov.

Ovčie kiahne, varicella, sú vysoko nákazlivou infekčnou chorobou, ktorá postihuje hlavne deti. 90% ľudí do veku 20 rokov prekonalo ovčie kiahne. Deti ochorejú na ovčie kiahne  hlavne v kolektívnych zariadeniach. Vyskytuje sa v každom veku, najviac u deti do 6 rokov. Je to vírusové ochorenie. Vírus je vysoko nákazlivý, až 90% deti, ktoré boli v styku s chorým dieťaťom sa nakazí. Dieťa sa môže dokonca nakaziť aj pobytom v miestnosti, v ktorej sa pred chvíľou zdržiavalo choré dieťa.

Výskyt u novorodencov a dojčiat závisí od toho, či matka prekonala ovčie kiahne. Ak áno, potom je prvé 3-4 mesiace po narodení dieťa chránené protilátkami, ktoré prešli placentou od matky. Varicella totiž zanecháva celoživotne trvajúcu imunitu, to znamená, že protilátky cirkulujú v tele po celý život.

Ak matka neprekonala kiahne, potom nemá protilátky a preto jej dieťa môže ochorieť hneď po narodení, ak je v styku s infekciou  

Zdrojom infekcie je choré dieťa, ktoré je nákazlivé už 48 hodín pred výsypom. Vírus sa šíri kvapôčkovou infekciou až na vzdialenosť 10m a dotykom s kožnými puchierikmi ale aj vzduchom pri rozprávaní, kýchaní, slinami.

Nákaza sa do tela dostane sliznicami nosa, oči, úst, odtiaľ do pľúc, z pľúc do krvného obehu, pečene a sleziny. Krvou sa dostane do kože, kde spôsobuje kožné zmeny.

Inkubačná doba je približne 14 - 21 dní, priemerne 17 dní.

Príznaky a priebeh ochorenia

Prvá fáza ochorenie sa prejaví únavou, malátnosťou, môžu byť príznaky ako pri nachladnutí, výtok z nosa, kýchanie. Teplota môže byť len mierne zvýšená ale začína stúpať. Táto fáza nemusí byť výrazná, u mnohých detí dokonca chýba, ale dôležité je, že už v tejto fáze je dieťa infekčné.

Druhá fáza sa prejaví kožnými zmenami. Začína ako drobné začervenanie, ktoré sa vyvíja v pupenec najprv tvrdý, neskôr vodnatý. Pľuzgierik praská, hojí sa chrastou. Pre ovčie kiahne je typické to, že na koži sa nachádzajú všetky štádia vyrážky, od začervenania cez pupenec, pľuzgierik a chrastu. Výsev trvá asi 5 dní. Početnosť výsevu je individuálna. Niektoré deti majú len ojedinelé vyrážky, iné majú posiate celé telo. Výsev je sprevádzaný teplotu, malátnosťou. Pri zanesení infekcie môžu byť vyrážky hnisavé.

Komplikácie

U zdravých detí kiahne zvyčajne prebehnú bez komplikácií.

 • Lokálne komplikácie sú pri škriabaní a zanesení bakteriálnej infekcie, čím vznikajú hnisavé ložiská na koži, často sa hojacedrobnou jazvičkou.
 • Celkové komplikácie môžu nastať u oslabených detí, u detí s chronickými ochoreniami, liečenými liekmi potlačajúcimi imunitu.  K týmto komplikáciám patrí napr. zápal mozgu, pľúc či pečene.

Ovčie kiahne a tehotenstvo

Prekonanie ovčích kiahní počas prvých troch mesiacoch tehotenstva je veľmi rizikové pre plod. Avšak aj prekonanie infekcie po 3. mesiaci a to až do 20. týždňa tehotenstva môže vyvolať poškodenie plodu hlavne mozgu, kosti, zmyslových orgánov (oči, uši). Ochorenie novorodenca, ak matka neprekonala ovčie kiahne a nemá protilátky, môže prebiehať ťažko, môže spôsobiť infekciu vnútorných orgánov.

Liečba

 • Liečba je symptomatická, to znamená, liečia sa príznaky.
 • Pri teplote je potrebné podávať lieky na zníženie teploty.
 • Kľudový režim, tekutiny, vitamíny.
 • Pobyt doma, v teplom prostredí. Dieťa je infekčné 2-3 dní pred výsevom a potom až do zaschnutia všetkých vyrážok. V štádiu chrasty dieťa už nie je infekčné.
 • Pobyt mimo kolektívu najmenej 11 dní, podľa priebehu a stavu kože.
 • Sprchovanie je možné, krátke, rýchle bez použitia mydla. Kožu neutierať, iba osušiť priložením uteráka.
 • V minulosti zaužívaná liečba tekutým púdrom ustupuje do pozadia. Rovnako často odporúčaný Fenistil gél nemá opodstatnenie. Odporúča sa kožu dezinfikovať ľahkým dezinfekčným a vysušujúci prostriedkom, napr. slabým roztokom hypermangánu.
 • Proti svrbeniu je lepšie podať lieky celkovo ako lokálne, podáva sa Fenistil v kvapkách.
 • U oslabených detí, tam kde hrozia komplikácie je možné podávať lieky na zastavenie množenia vírusu. Túto liečbu ordinuje infektológ.

Dôležité !!! Ak ste si istí, že Vaše dieťa má kiahne a Váš lekár nemá v zariadení izolačnú miestnosť, dohodnite sa vopred buď na jeho návšteve u Vás doma, alebo na vyšetrení dieťaťa mimo ordinačných hodín, aby bola minimálna šanca nakaziť iné deti, napr. aj oslabené po infekcii, ktoré tam budú iba na kontrolnom vyšetrení.

Prevencia

 • Prevencia je ťažká, vzhľadom na rýchle šírenie vírusu a vysokú nákazlivosť.
 • Je potrebná prevencia počas tehotenstva. Ak má matka, ktorá neprekonala ovčie kiahne, dieťav kolektívnom zariadení a bolo v styku s ovčími kiahňami, mala by sa izolovať pre možnosť nákazy.
 • Existuje očkovanie proti ovčím kiahňam.
 • Očkovanie je možné v každom veku, odporúča sa medzi 15.-18. mesiacom života. Očkovaciu látku hradí rodič.
 • Očkovať je možné aj 72 hodín po styku s ovčími kiahňami. Priebeh ochorenia bude ľahší.

späť na začiatok