Ovčie kiahne (Varicella)
Ovčie kiahne, varicella, sú vysoko nákazlivou infekčnou chorobou, ktorá postihuje hlavne deti. 90% ľudí do veku 20 rokov prekonalo ovčie kiahne. Deti ochorejú na ovčie kiahne hlavne v kolektívnych zariadeniach. Vyskytuje sa v každom veku, najviac u deti do 6 rokov.
Je to vírusové ochorenie. Vírus je vysoko nákazlivý, až 90% deti, ktoré boli v styku s chorým dieťaťom sa nakazí. Dieťa sa môže dokonca nakaziť aj pobytom v miestnosti, v ktorej sa pred chvíľou zdržiavalo choré dieťa.
Ovčie kiahne u novorodenca
Výskyt u novorodencov a dojčiat závisí od toho, či matka prekonala ovčie kiahne. Ak áno, potom je prvé 3-4 mesiace po narodení dieťa chránené protilátkami, ktoré prešli placentou od matky. Varicella totiž zanecháva celoživotne trvajúcu imunitu, to znamená, že protilátky cirkulujú v tele po celý život.
Ak matka neprekonala kiahne, potom nemá protilátky a preto jej dieťa môže ochorieť hneď po narodení, ak je v styku s infekciou.
Šírenie ovčích kiahní
Zdrojom infekcie je choré dieťa, ktoré je nákazlivé už 48 hodín pred výsypom. Vírus sa šíri kvapôčkovou infekciou až na vzdialenosť 10m a dotykom s kožnými puchierikmi ale aj vzduchom pri rozprávaní, kýchaní, slinami.
Nákaza sa do tela dostane sliznicami nosa, oči, úst, odtiaľ do pľúc, z pľúc do krvného obehu, pečene a sleziny. Krvou sa dostane do kože, kde spôsobuje kožné zmeny.
Inkubačná doba je približne 14 - 21 dní, priemerne 17 dní.
Príznaky a priebeh ovčích kiahní
- Prvá fáza ochorenia sa prejaví únavou, malátnosťou, môžu byť príznaky ako pri nachladnutí, výtok z nosa, kýchanie. Teplota môže byť len mierne zvýšená ale začína stúpať. Táto fáza nemusí byť výrazná, u mnohých detí dokonca chýba, ale dôležité je, že už v tejto fáze je dieťa infekčné.
- Druhá fáza sa prejaví kožnými zmenami. Začína ako drobné začervenanie, ktoré sa vyvíja v pupenec najprv tvrdý, neskôr vodnatý. Pľuzgierik praská, hojí sa chrastou. Pre ovčie kiahne je typické to, že na koži sa nachádzajú všetky štádia vyrážky, od začervenania cez pupenec, pľuzgierik a chrastu. Výsev trvá asi 5 dní. Početnosť výsevu je individuálna. Niektoré deti majú len ojedinelé vyrážky, iné majú posiate celé telo. Výsev je sprevádzaný teplotu, malátnosťou. Pri zanesení infekcie môžu byť vyrážky hnisavé.
Ako spoznáme ovčie kiahne?
Hoci je inkubačný čas dosť dlhý (priemerne 14 – 15 dní), choroba prepukne náhle, bez úvodných príznakov. Väčšinou sa dostaví vysoká horúčka nad 38 °C a objavia sa kožné vyrážky.
Kožné vyrážky pri varicele prejdú štyrmi vývojovými štádiami:
1. fľaky (tzv. makuly)
2. kožné pupence (papuly)
3. pľuzgieriky (vezikuly)
4. chrastičky (krusty)
Vyrážky sa objavujú na trupe tela, na tvári a vo vlasovej časti hlavy vo vlnách, takže niektorá časť tela sa už môže hojiť, kým na inej práve vyrazili nové vyrážky. Intenzita a hustota vyrážok je rôzna, avšak postihnuté miesta svrbia.
Chorobu môžu sprevádzať aj bolestivé afty. Pri najzávažnejších prípadoch môže dôjsť k poruchám koordinácie pohybu, k varicelóznemu zápalu pľúc a k infikovaniu kožných lézií inými baktériami, takže rany začnú namiesto hojenia hnisať.
Nákazlivosť vírusom ovčích kiahní je vysoká. Je veľmi pravdepodobné, že ak prišlo dieťa do styku s chorým napríklad v škôlke či škole, prejavia sa ovčie kiahne aj u neho.
Do kedy sú ovčie kiahne nákazlivé?
Varicela je nákazlivá dovtedy, kým sa tvoria nové pľuzgiere. Chrasty sú už iba uzdravovacím procesom. Napriek tomu je vhodné, aby dieťa do kolektívu išlo až potom, keď vyzdravie úplne!
Vírus ovčích kiahní v nás drieme celý život.
Po ústupe „klasických“ ovčí kiahní sa vírus usídli v nervových uzlinkách pozdĺž miechy a tam pretrváva po celý život. Vírus sa môže aktivizovať pri oslabení organizmu (starnutím, pri závažných ochoreniach, operáciách, úrazoch, poruchách výživy a stresu) kedy dochádza k jeho reaktivácii a môže spôsobiť tzv. pásový opar (herpes zoster) – nepríjemné a bolestivé ochorenie. Najčastejšie sa v oblasti pása, hrudníka alebo chrbta objaví pľuzgierovitá vyrážka, ktorá svrbí a nepríjemne bolí. Výsev vyrážky sa môže vyskytnúť aj na inej časti tela.
Ovčie kiahne patria na Slovensku medzi najčastejšie vírusové ochorenie, ktoré postihuje najmä deti. Sú vysoko nákazlivé a ohrozený je prakticky každý, kto ich ešte neprekonal. Podľa štatistík, pokiaľ ste neprekonali ovčie kiahne, máte až 90 % pravdepodobnosť, že sa pri stretnutí s infikovanou osobou nakazíte!
Závažnejší priebeh ovčích kiahní majú dospelí, ktorí chorobu neprekonali v detstve.
Komplikácie, ktoré sprevádzajú ochorenie vo vyššom veku môžu mať trvalé zdravotné následky. Infekcia počas tehotenstva môže viesť k vážnemu poškodeniu plodu.
Komplikácie pri ovčích kiahňach
U zdravých detí kiahne zvyčajne prebehnú bez komplikácií.
- Lokálne komplikácie sú pri škriabaní a zanesení bakteriálnej infekcie, čím vznikajú hnisavé ložiská na koži, často sa hojacedrobnou jazvičkou.
- Celkové komplikácie môžu nastať u oslabených detí, u detí s chronickými ochoreniami, liečenými liekmi potlačajúcimi imunitu. K týmto komplikáciám patrí napr. zápal mozgu, pľúc či pečene.
Ovčie kiahne a tehotenstvo
Prekonanie ovčích kiahní počas prvých troch mesiacoch tehotenstva je veľmi rizikové pre plod. Avšak aj prekonanie infekcie po 3. mesiaci a to až do 20. týždňa tehotenstva môže vyvolať poškodenie plodu hlavne mozgu, kosti, zmyslových orgánov (oči, uši). Ochorenie novorodenca, ak matka neprekonala ovčie kiahne a nemá protilátky, môže prebiehať ťažko, môže spôsobiť infekciu vnútorných orgánov.
Liečba ovčích kiahní
- Liečba je symptomatická, to znamená, liečia sa príznaky.
- Pri teplote je potrebné podávať lieky na zníženie teploty.
- Kľudový režim, tekutiny, vitamíny.
- Pobyt doma, v teplom prostredí. Dieťa je infekčné 2-3 dní pred výsevom a potom až do zaschnutia všetkých vyrážok. V štádiu chrasty dieťa už nie je infekčné.
- Pobyt mimo kolektívu najmenej 11 dní, podľa priebehu a stavu kože.
- Sprchovanie je možné, krátke, rýchle bez použitia mydla. Kožu neutierať, iba osušiť priložením uteráka.
- V minulosti zaužívaná liečba tekutým púdrom ustupuje do pozadia. Rovnako často odporúčaný Fenistil gél nemá opodstatnenie. Odporúča sa kožu dezinfikovať ľahkým dezinfekčným a vysušujúci prostriedkom, napr. slabým roztokom hypermangánu.
- Proti svrbeniu je lepšie podať lieky celkovo ako lokálne, podáva sa Fenistil v kvapkách.
- U oslabených detí, tam kde hrozia komplikácie je možné podávať lieky na zastavenie množenia vírusu. Túto liečbu ordinuje infektológ.
Dôležité !!! Ak ste si istí, že Vaše dieťa má kiahne a Váš lekár nemá v zariadení izolačnú miestnosť, dohodnite sa vopred buď na jeho návšteve u Vás doma, alebo na vyšetrení dieťaťa mimo ordinačných hodín, aby bola minimálna šanca nakaziť iné deti, napr. aj oslabené po infekcii, ktoré tam budú iba na kontrolnom vyšetrení.
Prevencia pri ovčích kiahňach
- Prevencia je ťažká, vzhľadom na rýchle šírenie vírusu a vysokú nákazlivosť.
- Je potrebná prevencia počas tehotenstva. Ak má matka, ktorá neprekonala ovčie kiahne, dieťav kolektívnom zariadení a bolo v styku s ovčími kiahňami, mala by sa izolovať pre možnosť nákazy.
- Existuje očkovanie proti ovčím kiahňam.
- Očkovanie je možné v každom veku, odporúča sa medzi 15.-18. mesiacom života. Očkovaciu látku hradí rodič.
- Očkovať je možné aj 72 hodín po styku s ovčími kiahňami. Priebeh ochorenia bude ľahší.